Zašto je Bosna ovih dana neobično tiha?
Srebrenica. Vožnja kroz istočnu Bosnu se čini kao cjelina uspavanog balkanskog šarma. Pejzaži šumovitih brežuljaka, napušteni šljivici. Put se proteže kroz polja pored tihe rijeke Drine. Iz šume se čuje kukavica. Sve je mirno.
U ovim predjelima je 8.000 muškaraca i dječaka pobijeno u serijama egzekucija i masakra u danima kada je Srebrenica pala pod vlast bosanskih Srba 11.jula 1995. godine. 20 godina poslije, još uvijek je nejasno da li su rane blizu zarastanja.
Srpske sile koje su izvršile masakr nad svojim muslimanskim komšijama su to odradile metodički u osvetničkom duhu. Po svom dolasku u Srebrenicu, Ratko Mladić, komandir srpske vojske, je rekao svojim ljudima: "Dajemo ovaj grad srpskom narodu... Došlo je vrijeme da se osvetimo Turcima." (Historijski detalj: Bosanski muslimani su ustvari po etnicitetu Slaveni)
Masakr izvršen 11. jula 1995. godine je kulminacija noćne more koja je trajala 3 godine u Srebrenici.
Dvije godine prije pada Srebrenice, general Philippe Morillon je posjetio Srebrenicu i uvjerio Srebreničane da će ih UN štititi. Vijeće sigurnosti UN-a je proglasilo grad zaštićenom zonom. Bivši mještanin Srebrenice prisjeća se svog uzbuđenja kada je slušao Morillona taj dan: "Mislio sam da bi svi trebali slaviti. Osjećao sam se kao da sam ponovo rođen."