Psiholozi apeluju na medije da zaštite identitet djece - žrtava

Bosna i Hercegovina
Psiholozi apeluju na medije da zaštite identitet djece - žrtava
Iz Društva psihologa Republike Srpske (RS) pozvali su medije da budu zaštitnici djece, čiji interes mora da bude priritet prilikom izvještavanja.

Iz Društva psihologa Republike Srpske (RS) pozvali su medije da budu zaštitnici djece, čiji interes mora da bude priritet prilikom izvještavanja.

Podsjećaju da je, tokom samo jedne sedmice, javnost u tom bh. entitetu i šire, putem medija obavještavana o slučajevima seksualnog zlostavljanja djece.

- Veći broj medija, televizije, portali, štampani mediji, je 3. juna izvještavao o slučaju 'podvođenja maloljetnica', pri tome naglašavajući da se radi o korisnicima usluga jedne od ustanova za socijalnu zaštitu. Potom je 6. juna objavljena vijest o optužbama koje se stavljaju na teret 'bivšem ministru', 'univerzitetskom profesoru' i 'pedagogu' za krivično djelo obljube nad maloljetnom osobom, pri tome naglašavajući relaciju, lokalizaciju i vrstu odnosa između djeteta - žrtve i osumnjičenog - napominju psiholozi. 

U oba slučaja, kako su istakli, medijski izvještaji su samo navodno zaštitili identitet djece - žrtava, a indirektno su otkrili javnosti više informacija o identitetu: lokalitete u kojima djeca borave i žive, uzrast, pol, socijalni status, porodične prilike, čime su direktno prekršili Konvenciju o pravima djece, podstičući njihovu stigmatizaciju i dodatnu traumatizaciju. 

Stoga Društva psihologa RS-a apeluje na medije, stručnu i širu javnost na potpunu zaštitu identiteta i integriteta djetetove ličnosti u medijskom izvještavanju, što čini medij odgovornijim i javnost mu više vjeruje.

- Svaka objavljena informacija o djetetu nanosi nesagledivu štetu njegovom daljem životu i umanjuje šanse za njegov oporavak od traume. Djeca, kao ni odrasli, nikada neće zaboraviti traumu koju su doživjeli i ona će ostati trajno zabilježena u njihovom sjećanju, te vas molimo da je dodatno ne otežavate - upozoravaju psiholozi.

Kao odgovorni faktori socijalizacije djece, mediji, kako naglašavaju, treba da budu prosvjetitelji javnosti, ukazujući na relevantne informacije kao što su načini zaštite djece, apeli roditeljima kako da postupe u slučajevima nasilja nad njihovom djecom i još mnogo drugih za javnost korisnijih informacija.

- Poštovani predstavnici medija u RS-u edukujte javnost umjesto da je informišete kroz naslućivanje mogućeg identiteta djeteta. Ne ometajte informacijama istražni postupak. Svaka informacija može da utiče na tok istražnog i sudskog postupka i da našteti ostvarivanju prava djece - žrtava - poručili su u saopćenju iz Društva psihologa RS-a.

Ne propustite