LONDON PONIZIO SRBIJU U SAVJETU BEZBJEDNOSTI! Rusija i Britanija vode RAT ZA KOSOVO u Njujorku
Ponovo će se voditi rat Srba i Albanaca u Njujorku i to u Ujedinjenim nacijama, a sve oko toga hoće li divljanje specijalnih jedinica - ROSU, upad na sjever Kosova s dugim cevima i hapšenje i maltretiranje Srba biti tema na predstojećoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a.
U Njujorku se već vodi lobi rat oko stavljanja pomenute teme na dnevni red 10. juna.
- Na sljedećoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a biće razmatran izvještaj Generalnog sekretara UN-a o radu UNMIK-a, ali određene zemlje, prije svega Velika Britanija i Amerika, ne žele da se raspravlja o upadu ROSU na sjever južne srpske pokrajine - otkrio je diplomatski izvor i dodao:
- Rusija će biti predlagač da se raspravlja o ovoj temi, Kina je najavila da će podržati taj prijedlog. Ono što je posebno zabrinulo sve zemlje sa Zapada je to što je i sam UMNIK najavio da će stati na stranu Moskve i Pekinga. Ipak može da se dogodi da se opet nađemo u pat poziciji kao što je to bilo pred posljednju raspravu u Njujorku. Tada velike sile nisu mogle da se dogovore da li će se raspravljati o Kosovu.
Značaj rasprave pred UN-om naglasio je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je ipak rekao da ne očekuje da rasprava o Kosovu i Metohiji u Savjetu bezbjednosti UN-a 10. juna rezultira zaključcima ili konkretnim efektima.
Foto: AP
Nije tajna da zvanični London ne želi da se više priča o Kosovu i Metohiji na Savjetu bezbjednosti UN-a, jer je za njih, kako su naveli, to završena priča.
Ipak, niko neočekuje da će ovoga puta Zapad udariti veliku kontru Moskvi, jer će biti razgovora o povrijeđenom ruskom državljaninu, članu UMNIK-a.
Kako su prenijeli mediji na Kosovu, Priština traži od UN-a nezavisnu istragu o ulozi Mihaila Krasnoščenkova, ruskog pripadnika Unimka, tokom akcije specijalnih jedinica ROSU na severu KiM. Ministarstvo Bedžeta Pacolija poslalo je pismo sa ovim zahtjevom UN-u i pojedinim zemaljama, a u njemu se navodi da je Krasnoščenkov uhapšen zato što je navodno vozilom sa tablicama Unmika blokirao put kako bi spriječio kosovsku policiju u sprovođenju akcije.
Foto: Filip Plavčić, Jelena Vučetić, Profimedia, Ilustracija/Espreso.rs
U Srbiji s druge strane očekuju da će predstojeća sjednica ujedno predstavljati priliku i za osvrt na primjenu Rezolucije 1244 (1999), 20 godina nakon njenog usvajanja.
Da će sjednica SB 10. juna biti specifična, smatra nekadašnji ambasador pri UN-u Vladislav Jovanović, koji kaže da će zapadni predstavnici ovoga puta biti u defanzivi i da će se osjećati neugodno zbog teme o kojoj će se govoriti, dok oni ne mogu da poreknu ono što se dogodilo:
"Zbog negativnih postupaka Prištine nije više samo Srbija involvirana strana, već i Rusija i UN. Sve to stvara klimu pogodnu za promjenu modela dijaloga Beograda i Prištine, u smislu proširenja njegovog okvira novim učesnicima. A, ti novi učesnici ne bi se identifikovali sa tim da je kompromis samo da Beograd prizna Kosovo. Pošto se situacija zakomplikovala, imalo bi smisla da se u dijalog koji vodi EU uključi i specijalni izaslanik generalnog sekretara UN-a."