"Najvažniji trenutak u istoriji eurozone": Grčka ima 24 sata da dostavi prijedlog
Eurozona je Grčkoj dala rok do četvrtka da predstavi nove prijedloge koji bi doveli do sporazuma s povjeriocima, a u nedjelju je sazvan summit čelnika EU u punom sastavu, javlja BBC. Predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk kazao je kako se radi o "najvažnijem trenutku u istoriji eurozone".
"Konačni rok istječe ove sedmice", rekao je Tusk sinoć nakon hitnih razgovora u Bruxellesu.
Čelnici eurozone očekivali su da će Grčka izaći s prijedlozima u utorak, nakon što su Grci odbacili ponudu kreditora putem referenduma, no to se nije dogodilo.
Jedan dan nakon nedjeljnog summita 28 država članica Evropske unije raspravit će se grčki prijedlozi. Grčkoj je iz Bruxellesa stigao ultimatum - ili će doći dogovora, ili će banke u ponedjeljak u potpunosti "presušiti".
Tusk: Propast Grčke potresao bi Evropu, ne budimo naivni
Sinoć u kasnim satima Tusk je kazao kako bi bankrot Grčke i propast grčkog bankarskog sistema utjecali na cijelu Evropu te kako su oni koji misle suprotno naivni.
I francuski predsjednik Francois Hollande se osvrnuo na "sedmicu odluke".
"To nije samo grčki problem, u pitanju je budućnost Evropske unije", kazao je.
Grčki premijer Aleksis Cipras rekao je kako želi "socijalno pravedan i ekonomski isplativ dogovor".
"Proces će biti brz. Počinje u nadolazećim satima, a završit će najkasnije do kraja sedmice", ističe Cipras, koji bi se danas trebao obratiti Evropskom parlamentu u Strasbourgu, javlja BBC.
Cipras spreman ispuniti većinu zahtjeva povjerilaca?
Cipras je sinoć za vrijeme večeri svojim kolegama u Bruxellesu otkrio kakve nade gaji uslijed pobjede na referendumu. Natuknuo je kako će pristati na većinu, ali ne i sve zahtjeve koje pred Grčku stavljaju njeni povjerioci.
Neke od prijedloga koji sada dolaze u obzir ranije je otvoreno odbijao. S druge strane, promijenilo se i ono što traži zauzvrat - želi treći program pomoći za svoju zemlju, neku vrstu sporazuma putem kojega će se restrukturirati gigantski grčki dug te nove mjere koje će podstaći privredni rast.
Grčka vlada suočava se s velikim pritiskom - i država i bankarski sistem na korak su od bankrota. I šefovi eurozone nalaze se pod pritiskom.
Angela Merkel kazala je sinoć nakon razgovora kako se u Bruxellesu vodila "ozbiljna rasprava", u skladu s ozbiljnošću situacije. Istakla je kako se rezultat referenduma poštuje, no dodala je da "što se tiče eura, na umu treba imati suverenitet svih 18 država eurozone, a ne samo jedne. Dijeljeni suverenitet znači dijeljenu odgovornost".
Dodala je kako Grčkoj treba novi program za rješavanje duga koji bi trajao nekoliko godina, a ne kratkotrajna mjera.