EVROPSKA KOMISIJA ODLUČILA: BiH može postati članica EU, ali prethodno mora ispuniti neke zahtjeve
Komesar za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn danas je na vanrednoj sjednici Vanjskopolitičkog odbora Evropskog parlamenta predstavio novi izvještaj o zemljama koje su žele postati članicama Evropske unije (EU), uključujući i Bosnu i Hercegovinu, odnosno "Paket proširenja za 2019. godinu".
- Mišljenje koje će Evropska komisija dostaviti Evropskom parlamentu i Vijeću EU pokazuje značajnu prekretnicu u odnosima između BiH i EU, koja ostaje opredijeljena da pruža podršku BiH na putu ka EU - kazao je Hahn na sjednici u Briselu.
Nakon Hahnovog izlahanja, izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH Cristian Dan Preda istakao je da je u Mišljenju Evropske komisije rečeno da BiH u konačnici može postati članica EU, s tim što postoji niz koraka i zahtjeva koji moraju biti ispunjeni.
- Komisija je sada dala pozitivan stav o kandidatskom statusu i nadam se da će u Vijeću ljudi razmotri što se događa i shvatiti koliko je važno prihvatiti kandidatski status - kazao je Preda, a o tome će odlučivati 28 zemalja članica Evropske unije.
Govoreći o aplikaciji BiH za članstvo u EU, Hahn je napomenuo da se sada put razmatra situacija u BiH u odnosu na sve standarde koji se primjenjuju na zemlje članice.
- Vijeće EU treba donijeti određene odluke o narednim koracima za BiH i tada će se tretirati sve reforme u svim oblastima u BiH - naglasio je.
Komesar je kazao da su i sve zemlje zapadnog Balkana ostvarile određene pomake, ali su ostali i brojni izazovi koji se trebaju riješiti, a u ovom izvještaju Evropska komisija dala je smjernice za rješenje spornih pitanja.
Još uvijek postoje slabosti u oblasti ekonomije, potrebno je, dodaje Hahn, riješiti pitanje velike nezaposlenosti, potrebno je nastaviti s reformama, a ključni faktor je podizanje standarda života, a kao primjer toga naveo je potpisani sporazum o roamingu koji daju građanima i privrednicima.
Između ostalog, napomenuo je da Crna Gora i Srbija trebaju djelovati s većom odlučnošću i preduzeti dodatne napore u oblasti reforme vladavine prava i to je najvažniji uvjet za postizanje napretka uključujući i ispunjenje poglavlja 23. i 24.
- Priština i Beograd moraju stvoriti povoljno i sigurno okruženje i postići potpisivanje zakonski obavezujućeg ugovora te izbjegavati sve radnje koje druga strana vidi kao provokacije - pozvao je Hahn.
Za Kosovo je kazao da je potrebno da vrate politički fokus na napredak ka EU, podvukavši da su ključne reformske procese koje su ostvarili zasjenjene su uvođenjem taksi za robu iz BiH i Srbije te ih je Hahn pozvao da to pitanje riješe.
- Saradnja s Turskom udaljava se od EU ne primjenjuju reforme u oblasti vladavini prava i sistemu uprave. Vijeće je zaključio da su obustavljeni pregovori s Turskom i ne mogu se razmatrati druga poglavlja niti otvarati nova - zaključio je Hahn.
Nakon što je BiH u Brisel poslala odgovore na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, kao i odgovore na dodatna pitanja i pojašnjenja država sada očekuje dodjeljivanje statusa kandidata.