ŠEF MISIJE OSCE-a ZA NOVI.BA: Navodi o aferi "Tegeltija" apsolutno će narušiti ionako krhko povjerenje građana u pravosuđe BiH
Interesovanje javnosti za slučaj predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) Milana Tegeltije gdje je on, preko posrednika, inspektora SIPA-e Marka Pandže, navodno ugovarao klijente kojima je trebalo "ubrzati" predmete u BiH pravosuđu, ne jenjava.
Foto: Izdvojeno.ba
Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovine ambasador Bruce G. Berton naglašava da, kada se pojave krivični navodi protiv nosioca pravosudnih funkcija, to dalje šteti već krhkom povjerenju javnosti u pravosuđe.
- Stoga je od ključnog značaja da se navodi u cijelosti i pravovremeno provjere, nepristrasno i bez sukoba interesa, ne samo u nedavnom slučaju, nego u svim slučajevima - kazao je ambasador u izjavi za Novi.ba.
Berton napominje da Misija OSCE-a u BiH, kao i ostale međunarodne organizacije, ulažu velike napore da podrže pravosuđe BiH u jačanju poštivanja vladavine prava kroz aktivnosti koje imaju za cilj izgradnju kapaciteta pravosudnih institucija na svim nivoima.
Na ovaj način, ističe, građani BiH mogu uživati najviši nivo zaštite i podrške pravosudnih institucija, posebno u slučajevima korupcije i teških krivičnih djela, uključujući i organizirani kriminal.
- Međutim, ovi napori nisu nužno finansijske prirode. Misija OSCE-a u BiH pruža širok spektar aktivnosti podrške procesu reforme pravosudnog sektora u BiH koji uključuju izvještavanje, izgradnju kapaciteta i tehničku podršku koja se odnosi na pravosudne institucije - pojasnio je.
Naveo je primjer nedavno objavljenog izvještaja o praćenju procesuiranja predmeta korupcije u BiH, koji je dostupan na stranici https://www.osce.org/mission-to-bosnia-and-herzegovina/417527. U ovom izvještaju navode se mnogi nedostaci u pogledu odgovora pravosuđa na korupciju i daje niz konkretnih preporuka za korektivne mjere.
- Prevazilaženje problema u pravosuđu BiH zahtijevat će, ne samo kontinuirani napor u dužem vremenskom periodu, već i iskrenu političku predanost da ih se prevaziđe - naglašava Berton.
Na pitanje kako se u opće boriti protiv korupcije kada je institucija kao što je VSTV, koje ima funkciju nadzora nad ostalim pravosudnim institucijama u BiH, i sama umiješana u koruptivne radnje, šef Misije OSCE-a je odgovorio da je potrebno uveliko ojačati pravosudni sistem, od najvišeg do najnižeg nivoa.
To, dodao je, pokazuje i prethodno spomenuti izvještaj u kojem se analiziraju sudski postupci u predmetima korupcije u BiH.
- Naši nalazi ukazuju na ozbiljnu zabrinutost, uključujući nezadovoljavajući napredak u rješavanju sve većeg broja predmeta korupcije i nedostatak političke volje za usklađivanje zakonodavstva, čime bi se unaprijedila efikasnost odgovora pravosuđa na korupciju - istakao je.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH kao tijelo zaduženo, ne samo za imenovanje sudija i tužilaca, već i za kreiranje, ocjenjivanje i diseminaciju pravosudne politike u BiH, mora predstavljati pokretačku snagu u reformi pravosuđa i mora osigurati najviši nivo profesionalizma, transparentnosti i odgovornosti, zaključio je ambasador Berton.
To, dodao je, podrazumijeva i objelodanjivanje njihovih sopstvenih sredstava i interesa.