Nermin Nikšić za "Novi.ba": Srebrenica je bošnjačka crvena linija!
U razgovoru za naš portal govori o najaktuelnijim pitanjima u Bosni i Hercegovini i regionu....
Kako komentarišete trenutno stanje u regionu u kontekstu hapšenja Nasera Orića kao i zategnutih odnosa sa Srbijom u vezi najavljenje rezolucije Savjeta bezbjednosti o “genocidu u Srebrenici”?
Čitavoj planeti je jasno šta se dogodilo u Srebrenici. Cijeli svijet zna da je u Srebrenici počinjen najteži mogući ratni zločin, genocid. To je svojom presudom utvrdio i Međunarodni sud pravde, kao i Tribunal za bivšu Jugoslaviju. O tome zaista više nema nikakve potrebe raspravljati, odnosno svaka rasprava koja negira te činjenice uvreda je za žrtve i bošnjački narod. Nažalost, zvanična politika Republike Srbije, a u to sigurno spada i nalog za hapšenje Nasera Orića, jeste da se taj zločin relativizira, što više i što duže. Cilj takvog ponašanja je jasan, ublažavanje ili ako je ikako moguće izjednačavanje krivice, pa čak i stvaranje neke vrste alibija za one koji su taj genocid napravili. Na taj način se otvoreno i namjerno pogoršavaju odnosi između Bosne I Hercegovine i Republike Srbije, jer Srebrenica je crvena linija ispod koje niko u BiH nema pravo ići i svi koji to očekuju i žele ne misle dobro ni BiH, ni njenim građanima i sa takvim se ne mogu graditi dobri odnosi. Svi političari u BiH i regionu moraju shvatiti kako je istina jedini put kojim svi trebamo ići i kako teške riječi koje slušamo proteklih dana ne donose dobro nikome. Poštujmo sudske odluke, poklonimo se svim žrtvama i zajedno gradimo bolju budućnost utemeljenu na istini.
Donedavno ste obnašali funkciju premijera FBiH, šta vidite kao trenutno najveći problem federalne vlade?
Postavlja se pitanje da li mi uopšte više imamo Vladu u kapacitetu koji ova zemlja i građani trebaju? Moj stav je da nemamo. Kao legalista i čovjek koji je dugo u politici moram reći da formalno pravno Vlada postoji, ali bez podrške u Parlamentu kao izvoru njenog legitimiteta, a čemu smo svjedočili na zadnjoj sjednici, ta Vlada faktički ne postoji. Jednostavno rečeno, Vlada nema podršku većine građana FBiH, što znači da nema legitimitet da obavlja izvršnu vlast. Drugi problem ove Vlade jeste potpuni nered koji je donijela i napravila i nerad koji je očit. Ovo će biti jedina Vlada koja u prvih 100 dana postojanja nije uspjela usvojiti niti jedan zakon u Parlamentu!? Dakle, jedan apsolutni nemar prema građanima, pa samim tim i prema činjenici da nemaju podršku Parlamenta koji predstavlja građane FBiH. Izjave i postupci Premijera, a naročito HDZ-ovih političkih predstavnika u FBiH pokazuju da njima ovo stanje haosa i potpune neodgovornosti apsolutno odgovara, te da oni ovo vide kao nešto normalno. Ovo stanje je daleko od normalnog i morat će se promijeniti. U protivnom klizimo u jednu veliku krizu sa posljedicama koje mogu biti strašne.
Kako komentarišete trenutnu krizu vlasti na nivou Federacije BiH i ukoliko bi eventualno dobili poziv da kao SDP participirate u vlasti, koji bi bili vaši uslovi ?
Ne trebamo više izmišljati specijalna rješenja za ovu zemlju, kad su u pitanju političke situacije s kojim se suočavamo. U razvijenim demokratijama često se dešavaju raspadi parlamentarnih većina, ali se to tamo riješi u skladu sa zakonom, određivanjem termina vanrednih izbora. Vrijeme je i da ova zemlja dobije normalna rješenja u vidu izbornog zakona i da svaki politički subjekt bude svjestan da može biti zamjenjen u bilo kojem momentu kad sistem ne funkcioniše i to od građana, a ne nekih suludih koalicija ili prebjegom ili kupovinom pojedinih poslanika u redove drugih partija. Priča kako su izbori skupi je priča onih koji bi se stalno valjali u blatu. Pa ako su izbori skupi hajdemo ih onda skroz ukinuti, to je valjda logika onih kojima je normalno da imaju Vladu koja ne može dobiti ni dnevni red u Parlamentu. Nema ništa skuplje od loše vlasti. Da budem sasvim jasan ne vidim nikakvu mogućnost, niti želju da SDP koalira sa SDA-om I HDZ-om radi participiranja u vlasti. SDP ima dijametralno suprotne stavove od predstavnika ove dvije stranke kada je u pitanju politika u FBiH, što jeste u stvari vaše pitanje. SDP je multietnička stranka, najveća ljevičarska stranka u BiH i radićemo uvijek na tome da BiH bude zemlja jednakih prava za sve građane. SDP ne interesuju podjele građana po bilo kojem osnovu, naročito ne po osnovu nacionalnosti, a to je srž politike SDA i HDZ koju oni više i ne kriju i po kojoj je, primjerice, Aluminij d.d. vlasništvo HDZ-a. Za razliku od njih, SDP i ja mislimo da je to vlasništvo svih građana FBiH. Dakle, takvi koncepti teško mogu zajedno.
Da li se slažete da je DF izašao opravdano iz koalicije SDA-HDZ-DF?
Već sam više puta rekao kako mi nije bilo jasno ni šta DF želi da uradi ulaskom u vlast sa SDA i HDZ, tako da ovaj djelimični izlazak je bilo nešto za očekivati. Ne ovako brzo naravno, ali očigledno je da praksa i dalje potvrđuje kako je u ovoj zemlji puno lakše ući u vlast nego izaći iz nje. Puno je nakaradnih rješenja koja imamo u Ustavu, a da naši političari kao što je slučaj sa predsjednikom Federacije nisu dorasli njihovoj primjeni. Odbijanje usvajanja ostavki je apsurd sistema i pojedinaca koji se smatraju većim od zakona, a gosp. Čavara je očito odlučio u paradoksima vlastitog djelovanja nadmašiti i svog prethodnika gosp. Budimira. Nažalost, DF je svojim naivnim vjerovanjem da sa SDA i HDZ može učiniti nešto, sada sa svojim izlaskom iz vlasti omogućio ovim strankama da samostalno vladaju u FBiH, iako nemaju većinu jer njih to i ne zanima. Odgovornost DF-a je da omogući što prije promjenu tog stanja kroz borbu za vanredne izbore zajedno sa svim drugim političkim snagama koje vjeruju da je to jedino rješenje ove krize.
Koje je vaše mišljenje u vezi moguće nove parlamentarne većine na nivou Federacije, ako to bude mnoštvo manjih stranka, da li će to usporavati rad vlade?
Sve o čemu se danas priča jeste pokušaj pravljenja matematičke koalicije sa strankama koje su jedva prešle izborni prag, što ovoj zemlji i njenim građanima nikada nije donijelo ništa dobrog. Nažalost mi danas imamo situaciju da vladajući partneri SDA i HDZ lošu situaciju, pokušavaju popraviti jos gorim rješenjem. Nama trebaju vanredni izbori pogotovo kad imamo situaciju da predsjednik HDZ javno kaže kako u svim normalnim demokratijama kad preuzmete vlast vršite smjene za 2-3 dana, a onda se imenuju ljudi kojima se sudilo za najteža krivična djela iz privrednog kriminala i koji su oslobađani jer su dokazi nestajali i slično. Ako se neke manje stranke odluče ući u koaliciju sa SDA-om i HDZ-om, bilo bi to iz zaista sitnih razloga, kao npr. direktorsko mjesto u nekom manjem javnom preduzeću. Te manje stranke ne bi imale nikakvu mogućnost uticaja na kreiranje i nametanje politike nacionalističkim strankama, jer to nije mogao ni DF. Zato smatram da su to onda sasvim pogrešni razlozi za ulazak u vlast. Takva Vlada bi zemlju odvela u još veću krizu i svi koji o tome razmišljaju moraju biti svjesni odgovornosti za stanje u koje vode građane.
Šta smatrate vašim najvećim uspjehom dok ste bili na čelu vlade FBiH a šta promašajem?
Iskreno sam ponosan na dosta stvari koje je Vlada FBiH učinila dok sam imao čast biti na njenom čelu. Moram istaknuti da se ukupan vanjski i unutrašnji dug za 4 godine našeg mandata smanjio za otprilike 450 miliona KM. Svakako bih mogao izdvojiti i izgradnju duplo više kilometara autoputa nego sve prijašnje vlade zajedno. Moram spomenuti i vraćanje duga koji je Vlada imala prema skoro svim socijalnim kategorijama. Revitalizirana je namjenska industrija koja je bila u potpunosti na izdisaju, realizirane investicije u rudnike. U dva navrata su podizane penzije po 5 posto, zemlja je izašla iz recesije i broj zaposlenih se povećao za 10.000 u odnosu na početak mandata. Ipak, ako bih morao izdvojiti samo jednu stvar, onda bi to bilo donošenje Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine i Zakona o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala. Nažalost kod ove nove Vlade ne vidim nikakav entuzijazam da se ti zakoni počnu adekvatno primjenjivati. Najvećim neuspjehom smatram neusvajanje Zakona o uvezivanju radnog staža. Potpuno sam svjestan da je to jedan od najtežih problema velikog broja građana BiH, ali isto tako sam dužan dodati i da je to problem koji je stvorila kriminalna privatizacija. Tu i takvu privatizaciju je osmislila i provela nacionalistička elita koja je jedina imala novca poslije rata i koja je u bescjenje kupila brojna bosanskohercegovačka preduzeća za certifikate, uništila ih i radnike ostavila da sada štrajkuju na ulici. Sada ta ista politika ponovo najavljuje rasprodaju preostalog državnog kapitala. To je nešto što ne smijemo dozvoliti.
Vašoj stranci predstoji ozbiljno restrukturanje kao i jedan novi pristup, šta su vaši planovi na jačanju povjeranja prema stranci SDP?
SDP je u proteklom periodu imao veliki broj aktivnosti, a najvažnija je zasigurno uvođenje izbora po principu jedan član-jedan glas. Po tom sistemu održali smo izuzetno uspješno opštinske, gradske, kantonalne i regionalne unutarstranačke izbore, bez i najmanjeg incidenta ili neregularnosti. Na taj način ćemo održati i izbore za predsjednika partije i taj proces sasvim sigurno predstavlja jedno veliko demokratsko dostignuće kojim je SDP postavio nove standarde u BiH i na šta svi članovi SDP-a trebaju biti ponosni. Ovaj proces je bitno završiti bez ikakve mrlje kako bi vratili jedinstvo unutar SDP-a i povjerenje između nas u stranci koje je bilo ozbiljno narušeno. Sa jedinstvenim SDP-om lakše ćemo doći i do jedinstva ljevice u BiH, a onda uz predan rad i do jedinstvene BiH. SDP će se svim svojim kapacitetima okrenuti budučnosti BiH kakvu želi ogromna većina njenih građana. Okrenućemo se promjenama i pokušati što više uključiti mlade Bosance I Hercegovce da se pitaju i odlucuju. Bavićemo se svim temama sa ciljem unapređenja života građana i jačanja Bosne i Hercegovine. SDP ima kapaciteta da se bori za sve građane BiH, njegovi članovi imaju volju i osjećaj odgovornosti da se bore za bolju BiH. Bez jakog SDP-a ja sam siguran da takva bolja BiH nije moguća.
Da li je istina da iz stranke “čistite” kadrove bivšeg šefa SDP-a Gdin-a Zlatka Lagumđije?
Svi smo mi SDP-ovci i nikada nisam, niti ću gledati bilo koga kao nečijeg čovjeka. Za mene je svaki pojedinac u SDP jednako važan. Najveća snaga SDP-a i jeste u članstvu, posebno nakon posljednjih odluka kongresa. Da budem sasvim jasan: članstvo je to koje sada odlučuje o tome treba li nekoga nagraditi ili kazniti za ono što je radio ili nije radio. Novi SDP koji stvaramo, svi mi u SDP-u, će zaista biti vlasništvo svih nas u SDP-u. Sve stranke u BiH imaju ozbiljan problem sa poimanjem liderstva koje se veže uz jednog čovjeka. Taj koncept je prošlost i to smo mogli jasno vidjeti po reakcijama nakon kongresa vladajućih stranaka kojim smo svjedočili u posljednje vrijeme. Mi smo u SDP-u toga svjesni i liderstvo u SDP-u treba omogučiti njegovim članovima, a to je zadatak izmjena Stauta koje pripremamo i koje će usvojiti novi kongres. Takva politika garantuje jedinstvo partije koje je nužno ako želimo biti jaka politička snaga, a mi to želimo, znamo i hoćemo biti.
Izabrani ste za predsjednika skupštine FK Velež, molim vas da nam pojasnite, kakvi su vaši planovi za sam klub I da li I kada ići u pronalazak strateškog partnera ili samu prodaju kluba?
Ljubav prema Veležu je nešto što nosim rekao bih od kada znam šta je sport, čini mi se cijeli život. Dugo sam prisutan, manje ili više, u strukturama kluba ili samo kao navijač i prijatelj kluba. Da, danas sam predsjednik skupštine. Za mene i moje prijatelje to je dodatna obaveza koja nam uzima najveći dio slobodnog vremena, a vrlo često i radnog dana. Ali to je za nas u isto vrijeme pitanje ponosa i prkosa, pitanje društvene i ako baš hoćete i patriotske obaveze. Da je to tako vidi se iz činjenice da jednostavno nijedan intervju danas ne može proći bez pitanja o Veležu. Ja ne volim kada se sudbina kluba takve svijetle tradicije veže za bilo koga pojedinačno. Velež postoji od 1922. godine, prošao je jako teške periode u svojoj istoriji dugoj 93 godine, a postojat će i nadživjeti sve nas sigurno. Izbjegli smo sudbinu koja nam je bila namjenjena i siguran sam kako su danas svi svjesni da će Velež živjeti vječno. Nadam se kako će rad na stabilizaciji kluba i uloženi trud u proteklom periodu konačno rezultirati i uspjesima na takmičarskom planu. Moram reći kako mi je žao da i danas postoje oni koji u suštinu jesu navijači Veleža i vole ga, ali često, možda i u najboljoj namjeri, nasjedaju i šire glasine koje nanose štetu klubu i otežavaju rad igrača, struke i članova uprave. Taj pritisak nedavno je gotovo doveo do toga da se svi povučemo i prepustimo vođenje kluba nekome drugom. Da sezona koja je pred nama nije jako teška i da u njoj neće biti reorganizacija vjerovatno bi to i učinili. Velež ima jako puno navijača širom svijeta, ali nažalost jako je malo onih koji prije svega mogu, a onda i hoće biti angažirani kao sponzori ili u pronalaženju kvalitetnih sponzora. Zato i ovu priliku koristim da pozovem sve iskrene navijače i prijatelje kluba da se ujedinimo oko podrške našem klubu. Samo oni koji nisu nikada radili u sportu mogu misliti kako je to u našoj zemlji privilegija. Mnogo je posla u i oko kluba koji nas čeka. Što bolji plasman u Premijer ligi, ustrojavanje omladinskog pogona, rad na infrastrukturi... Svakako da ćemo do ostvarenja planova puno lakše doći ako uspijemo naći nekog strateškog partnera spremnog da uloži u klub. Do tada moramo se osloniti samo na svoje snage i ljude koji su se bezbroj puta do sada dokazali kao "rođeni".
I na kraju, godinama ste bili na funkciji koja vam nije ostavljala nimalo slobodnog vremena, sada ste manje u “visokoj” politici, kako izgleda vaš radni dan?
Nije se puno toga promijenilo jer i dalje imam puno posla i problema koje treba riješavati. Svakodnevno se susrećem sa velikim brojem ljudi kao što je to bio slučaj i u Vladi FBiH. Vođenje političke partije jednako je izazovno kao i neka izvršna funkcija, čak je ovaj posao u nekim segmentima i dosta teži, jer resursi koji vam stoje na raspolaganju ni izbliza nisu takvi kakve, recimo imate u Vladi. No, to je moja odluka i niko me nije prisilio da radim ovo što sada radim. Navikao sam na žestoki tempo i za sada uspijevam stići uraditi sve što mislim da treba i što u datom trenutku mogu da uradim. Naravno, teško se išta može porediti sa poslom koji radite na poziciji premijera FBiH, jer to je u BiH sigurno najteža politička pozicija. Ono što sam doživio u četiri godine mandata na toj poziciji je najbolja škola koju sam mogao završiti, ali je sve to sigurno utjecalo i ostavilo traga na moje zdravlje i moju ličnost. Sve do funkcije premijera nisam dopuštao da posao koji radim utiče na moju porodicu. Na sreću naša tvrđava, moja porodica, odolila je svim iskušenjima i udarima kojima smo bili izloženi. A iz mandata sam izašao bogatiji za iskrene prijatelje i saradnike koji se na sreću ne prijavljuju u imovinskom kartonu. Uz moju porodicu to je moj najveći ponos i bogatstvo koje imam.