Nasilje nad Rohinjama se nastavlja
Muslimani iz Arakana, zapadnog dijela Mijanmara, nastavljaju bježati zbog sukoba i teških uvjeta života u ovom području.
Muslimanima iz Mijanmara, koji bježe zbog diskriminacije i napada na njih, pomaže kapetan ribarskog broda Puton Nya, koji dopušta da se koriste njegovim brodom pri bijegu.
“Svi pokušavaju pobjeći. Bojim se da neće niko ostati ovdje u skorije vrijeme“, kaže Nya.
Izbjeglice sa Nyaovim brodom odlaze do Bengalskog zaljeva, odakle dalje putuju drugim brodovima. Nya navodi kako je od svog komšije, koji također prevozi izbjeglice, čuo da se izbjeglice na tim brodovima muče, da su žene silovane, a muškarci pretučeni.
Direktor projekta Arakan, koji je napravljen radi zaštite prava Rohingya muslimana, Chris Lewa, otkrio je da je od 15. oktobra do sada iz Arakana prebjeglo blizu 15.000 muslimana. Izbjeglice najčešće odlaze u Maleziju, Indoneziju i druge zemlje.
Cifra od 15.000 izbjeglica veća je dvostruko u odnosu na isti period prošle godine.
Lewa je istakao da je u posljednje dvije godine više od 100.000 osoba prebjeglo iz Arakana, dodavši da snage sigurnosti vrše sve više nasilja nad muslimanima, jer žele da Rohingya muslimani napuste to područje.
“U posljednja dva mjeseca, četiri osobe su umrle zbog mučenja. Mladi, koje je policija pritvorila, mučeni su bez ikakvog razloga. U posljednja 24 sata pritvoreno je najmanje 140 osoba, navodno zbog povezanosti sa radikalnim grupama“, izjavio je Lewa.
Ministar informacija Mijanmara Ye Htut nije želio komentarisati ove tvrdnje, dok je glasnogovornik pokrajine Rakhine Win Myaing rekao da “niko nikoga ne tjera na selidbu“.
“Ne znam da li je povećan broj izbjeglica. Ali, ako žele otići, to je njihova odluka. Mi nemamo ništa s tim“, kazao je Myaing.
Vlada Mijanmara negira postojanje Rohingya muslimana i vidi ih kao izbjeglice iz Bangladeša.
Rohingya muslimani su izgubili državljanstvo Mijanmara zbog zakona koji je stupio na snagu 1982. godine, tako da su Rohingya muslimani “bez državljanstva“.
Oni mogu dobiti državljanstvo Mijanmara jedino ako dokažu da žive u ovoj zemlji od 1948. godine, što je gotovo nemoguće.
Ujedinjene nacije (UN), priznali su Rohingya muslimane kao “potlačena vjerska manjina“.
Mijanmar ima stanovništvo od oko 60 miliona i većina njih su budisti.
Temeljite političke i ekonomske reforme u Mijanmaru pokrenute su 2011. godine nakon što je vojna hunta predala vlast civilnoj vladi.
Etničkoj grupi Rohingya muslimana, ukinuta su brojna osnovna ljudska prava.
Predsjednik Mijanmara Thein Sein rekao je da je Vlada odgovorna samo za treću generaciju Rohingya, čije su porodice u tu zemlju stigle prije nezavisnosti zemlje 1948. godine, te da je nemoguće prihvatiti one koji su "ilegalno ušli" u Mijanmar.
Preporučio je da se agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) pobrine za njih, tako što će ih smjestiti u izbjegličke kampove ili u druge države.
Predstavnik Rohingya muslimana sa sjedištem u Bangladešu Nur Huseyin pozvao je muslimanske zemlje da pomognu njegovom narodu protiv kojeg se vrši nasilje u Mijanmaru.
(AA)