NOVI.BA NA POTPISIVANJU PROTOKOLA O RESTAURACIJI: TIKA ulaže oko 250.000 eura u restauraciju enterijera Careve džamije
Turska agencija za međunarodnu saradnju i kordinaciju (TIKA) i Medžlis Islamske zajednice Sarajevo potpisali su danas protokol o restauraciji enterijera Careve džamije. Za restauraciju enterijera kojom će biti "osvježena" kaligrafija ove najstarije džamije u Sarajevu TIKA će izdvojiti iznos od oko 250.000 eura, s tim što su mogući i neki naknadni dodatni troškovi.
Koordinator TIKA-e u Bosni i Hercegovini Omer Faruk Alimci kazao je medijima uoči potpisivanja protokola da je ova turska agencija u BiH fokusirana na tri polja, i to borbu protiv siromaštva, zatim projekte na polju ekonomskog razvoja te jačanje kapaciteta lokalnih institucija.
- Osim toga, TIKA je posebno zainteresirana za očuvanje kulturno-istorijskog nasljeđa u BiH. U Sarajevu se nalazi mnogo objekata iz Osmanlijskog doba i trudimo se da podržimo njihovo obnavljanje i očuvanje - dodao je.
Još je napomenuo da je TIKA u BiH dosada realizirala 850 projekata, u što je uložila oko 82 miliona dolara te da je, između ostalih, jedan od projekata bila vanjska restauracije Careve džamije u 2014. godini.
Koordinator TIKA-e u BiH kazao je da, uprkos svim iskušenjima tokom vremena, ratovima i požarima, Careva džamija i danas stoji kao svjedok vremena te da, budući da je izgrađena kao poklon Isa bega Isakovića sultanu Fatihu, "ima poseban značaj za sve nas".
Projekt će, kako je rekao, biti realiziran u saradnji sa Medžlisom Islamske zajednice Sarajevo i Federalnim zavodom za zaštitu nasljeđa. Trenutno se radi na pripremi projekta što će trajati oko 2-3 mjeseca, nakon čega će se početi sa restauracijom, koja će, kako se procjenjuje, biti završena do kraja ove godine.
Novinarima se obratio i glavni imam Careve džamije Sadrudin Išćerić koji je kazao da je potpuna rekonstrukcija vanjskog dijela džamije bila završena 2015. godine, kada je njenom otvorenju prisustvovao i predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan.
- Vanjski dio smo uradili prvi jer je tokom rata u BiH džamija bila mnogo oštećena, pretrpjela je dva direktna udara, jedan u haremu i drugi na prednji dio džamije, kod prozora. Mnogi su nasa tada pitali zašto samo obnova vanjskog dijela, ali to nam je bio prioritet - rekao je Išćerić.
Restauraciju kaligrafije radit će turska firma koja je radila na ovim poslovima i u Turskoj.
- TIKA je uvijek radila sve projekte u BiH krajnje ozbiljno i transparentno i uvijek su tražili najbolje izvođače. Ne sumnjam da će tako biti i sada - zaključio je glavni imam Careve džamije.
Uime Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo protokol o restauraciji potpisao je predsjednik medžlisa Jusuf Zahiragić.
Careva džamija (Hatibova, Stara sultan Mehmedova, Stara-Atik, Gazi sultan Fatih Mehmed-hanova) jedna je od prvih džamija izgrađenih u Bosni i Hercegovini i prva u Sarajevu. Izgrađena je 1457. godine, a njenu izgradnju je finansirao i omogućio osnivač grada Sarajeva Isa Beg Isaković. Proglašena je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine