Korupcija u BiH usporava rast i razvoj ekonomije
Zadržati postojeće i dovesti nove investicije u BiH prvi je zadatak vlasti po formiranju nakon izbora. Nemamo povoljnu atmosferu za nova radna mjesta jer se zbog brojnih nivoa vlasti gubi veliki novac, a strani ulagači okreću se stabilnijim zemljama u regiji. Također, najveća pošast u našem društvu je korupcija, koja usporava ekonomiju i dovodi do rasipništva u javnoj potrošnji.
Većina poslovnih ljudi u BiH vide korupciju kao najveću prepreku za poslovanje. Više od pet posto njih odlučilo je da ne ulaže velike investicije zbog straha od mita. Prema rang listi Transparency Internationala, BiH nalazi se pri samom dnu.
Prepreke koje onemogućavaju napredak bh privrede nikad nisu riješene.
"U BiH samo firme koje su bliske s vlastima, koje se na određeni interesni način povežu sa političkim strankama i predstavnicima vlasti, mogu očekivati da će dobiti ugovore sa državom. S druge strane, toliko smo iskomplikovali procedure da se BiH, po svim istraživanjima, prema lakoći poslovanja nalazi na dnu u Evropi", tvrdi za FTV Ivana Korajlić, portparolka Transparency Internationala BiH.
Bh. privrednik Franjo Pavković nije čekao na pomoć države. Uložio je vlastita sredstva za proširenje preduzeća, uprkos, kako kaže, činjenici da naša zemlja nije primjer stabilnog prostora za poslovanje. Iako nije svjedočio korupciji, ističe da je javna tajna njeno postojanje.
Komplikovane procedure za dobivanje dozvola, netransparentnost i velika administracija otvaraju vrata korupciji. Podložni su svi.
Kako objašnjava Dragan Slipac, zamjenik direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u BiH, obično se mito daje za ubrzanje određenih procedura ili za okončanje određenih postupaka. Kaže i da ima onih preduzetnika koji mito daju i ne znajući zbog čega.
"Korupcija je uvijek na relaciji ugovorni organ - ponuđač. Onaj ko troši javna sredstva i onaj koji će snabdijevati ugovorni organ određenom robom i - na toj relaciji se sav kriminal odvija", kaže Rajko Kecman, predsjednik UG Tender.
Dodatan problem predstavljaju i nedovoljne kazne za korupciju.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS-a, ističe veliki raspon između predviđenih kazni - od 500 do 5.000 maraka za istu oblast, što otvara prostor za malverzacije.
I u Privrednoj komori FBiH priznaju da su brojni nedostaci, i to na svim nivoima, zbog komplicirane administrativne procedure za ostvarenje boljeg imidža zemlje.
Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore FBiH, navodi tu inertnost u promociji mogućnosti rada sa bh. privrednicima, traženja investitora i njihovog dovođenja u neku od lokalnih sredina.
Zbog ekonomske korupcije BiH gubi milione.
Kako je kazao Andy McGuffie, portparol Delegacije EU-a u BiH, korupcija utječe na prihode od poreza, tok trgovine i čini troškove poslovanja nepredvidivim - to je zajednički problem, bilo da se radi o domaćem poslovanju ili stranom.
Kao posebno otežavajuća okolnost navodi se konstatno uvećavanje poreza i doprinosa koje poslodavcima otežava poslovanje, a investicije bježe u inostranstvo.