Ako vaš partner izgovara ove riječi, samo je pitanje vremena kada će vas napustiti
Kriza između dvoje ljudi u braku neminovno utiče na cijelu porodicu, prije svega na djecu. Ipk, većinu konflikata između partnera moguće je spriječiti, jer oni mahom nastaju zbog neodgovarajuće komunikacije između njih, a ne zbog nekih dubljih razloga. Predstavljamo vam 8 najčeših razloga za nerazumevanje i konflikte između bračnih partnera, kao i načine da ih spriječite i sačuvate svoj brak.
1. Izbjegavanje komunikacije
U braku koji je pred razvodom često se čuje rečenica: “Ne želim da razgovaram o tome.” Svako izbjegavanje razgovora o problemima vodi u još dublju krizu. U harmoničnom braku parneri su spremni da razgovaraju i saslušaju, i za njih je ključna rečenica: “Hajde da porazgovaramo o ovome”.
2. Zapostavljanje partnerovih osjećanja
U lošem braku partneri umjesto osjećanja razmjenjuju samo ukore i nezadovoljstvo. U uspješnim brakovima parneri iskazuju ljubav, pažnju i brigu bez ustezanja, ali su spremni da se nose i sa nezadovoljstvom partnera.
3. Fokusiranje na mane partnera
U braku koji je pred razvodom, parneri vide samo uzajamne nedostatke, pa čak i tamo gdje ih nema. Međutim, za uspešan brak potrebno je da sagledamo partnera u cjelini, da uvidimo koje su njegove vrline i pomirimo se sa nedostacima i prihvatimo ih.
4. Mjerenje partnerovog učešća
U lošem braku osobe kalkulišu, mere svaki partnerov postupak i uzvraćaju samo toliko ili daju čak i manje. U uspješnim brakovima partneri se trude da podjednako učestvuju u svemu i daju svoj maksimum.
5. Žive život svog partnera, ne svoj
Rečenica: “Idem sa tobom gdje god da ideš” siguran je put za razvod. Ovo pokazuje ili da nemate svoje ja i svoj život ili da ne vjerujete partneru. U uspešnom braku oba parnera znaju da treba da imaju svoj lični život i poštuju potrebe i želje druge strane.
6. Izbjegavanje rješavanja problema
Ako probleme samo gurate pod tepih, sigurno će jednom svi isplivati na površinu, što može samo dovesti do nove svađe. Za uspešan brak potrebno je da radite zajedno na rešavanju svh problema. Ključna rečenica za njih je: “Želim da ovo riješimo i uspjećemo da izgladimo sve probleme zajedno”.
7. Kontantno kritikovanje partnera
Ako stalno kritikujete partnera kao ličnost, to će ostaviti duboke posljedice na vaš odnos. I u uspješnim brakovima ima problema i kritike, ali je ona usmjerena na određene postupke partnera, a ne na njegovu ličnost. Zato je bolje reći: “Nije mi se dopao taj tvoj postupak” nego “Ti si loša osoba jer si uradio to”.
8. Pretjerano kontrolisanje partnera
Ako partneru ne date slobodu i kontrolišete svaki njegov ili njen pokret, to ukazuje na posesivnost, nedostatak povjerenja ili ljubavi. U dobrom braku obe strane vjeruju jedna drugoj i ne zahtjevaju stalne izveštaje o kretanju, mislima i postupcima voljene osobe.