ŠVEĐANI SMISLILI KAKO DA BESPLATNO GRIJU KUĆU: Cijeli svijet je oduševljen ovom GENIJALNOM IDEJOM
Vjerovatno je svima poznato kako su Šveđani ekološki i tehnički napredna nacija.
No, njihov najnoviji tehnološki projekat iznenadio je sve i zasigurno je velika novost u ekološkim tehnologijama.
Naime, u jednom dijelu Stokholma, tačnije u naselju Skarpnak, gradi se velika baza podataka.
Svi koji posjeduju računare znaju koliko se zagrivaju, ali sigurno još nikad nikom nije palo na pamet da bi se ta energija mogla iskoristiti u svrhu grijanja kuće. Šveđani su se upravo dosjetili toga i došli na ideju da iskoriste tu inače beskorisnu energiju. Toplotnom energijom računara zagrijavat će oko 30.000 domaćinstava.
Cijeli projekat vodi kompanija Fortum, a prema njihovim predviđanjima računari bi u budućnosti mogli da griju i više od 10 posto kuća i zgrada. Iz tog razloga su gradski vijećnici odlučili da je u Stokholmu potrebno otvoriti još računarskih centara. Glavni grad zemlje čiji je slogan „u korak s vremenom“, ovim će postati još više ekološki napredan.
Da li ste znali da već neko vrijeme dio toplote za grijanje dobijaju od smeća?
TRIK ZLATA VRIJEDAN
Da li je jeftinije cijeli dan držati grijanje upaljeno ili ga isključiti kad krenete na posao?
Šta je gore od zimskog smrzavanja napolju - kad uđete u ledenu kuću koju ne možete odmah da zagrijete. Ali, osim toga kako da vam zimi bude dovoljno toplo vjerovatno vas muči i pitanje da li postoji način na koji možete da uštedite na računima za vrijeme zime. Ovo najviše pogađa kuće koje se griju na struju.
Kako uštedjeti, a da vam bude dovoljno toplo i da li je uopšte dobro da isključite grijanje kad niste u kući?
Ovo pitanje je najlakše onima koje koriste centralno grijanje jer se ono ne plaća po potrošnji, zatim je malo lakše onima koje koroiste TA peć. Punite je dok je jeftina struja, a kada izlazite iz kuće isključite ventilator koji izduvava topao vazduh iz nje. Toplota koja se akumulirala dok ste je punili će činiti vaš prostor mlakim, pa ga možete lako ugrijati, uključivanjem "izduvavanja" kada dođete kući.
Za ostale tipove grijanja u koje spadaju razne ploče koje se griju na struju i tako akumuliraju toplotu stvari stoje drugačije. Možda ste pročitali ili čuli negde da grejno telo mora da radi napornije kako bi ugrejalo ohlađeni prostor, ali u pitanju je česta zabluda. Istina je da je potrebno više energije da bi se temperatura stana ili kuće održavala na određenoj visini, nego da se on ponovo zagrije do te vrijednosti.
Da li se smrzavati ili odvajati za velike račune?
Prije nego što počnete da mislite na uštedu, razmislite i o tome šta se sve može dogoditi u ledenoj kući. Ukoliko na velikom minusi izađete iz kuće i skroz ugasite grijanje, osim što će va su kući dočekati ledeni vazduh koji ne možete toliko brzo da ugrijete, mogu vas dočekati i popucale cijevi.
Na velikim minusima voda mrzne u cijevima, što može izazvati njihovo pucanje. Ukoliko vam u kući nije bar malo mlako, voda će se sigurno zalediti. A popravka vodovodnih instalacija će vas koštati više nego što biste platili za grijanje.
Kako se onda i ugrijati i uštedeti?
Kupite tremostat za električni uređaj koji koristite za grijanje, montirajte ga i podesite na neku optimalnu temperaturu, ne više od 16 stepeni. To je sasvim dovoljno da se prostorije ne ishlade. Mlak vazduh će spriječiti vodu u cijevima da se zaledi, a i daleko je lakše ugrijati mlaku prostoriju nego onu koja se skroz ishladila. Kad se vratite kući samo promijenite temperaturu na termostatu, u onu koja vama odgovara.
OBRATITE PAŽNJU NA OVE TRIKOVE
Evo kako da vam kući bude toplo, a računi za grijanje manji
Postoje trikovi kako da vam u kući bude toplo, a da to ne rezultira većim troškovima.
Sve što trebate napraviti je - pripaziti na ovih deset stvari:
1. Provjerite bježi li vam toplina kroz loše izolirane prozore i vrata
Brtvljenje prozora i vrata je najbrža i najjeftinija opcija za rješavanje izlaska topline.
2. Ako nemate termostat, svakako ga nabavite, vrijedi svaku marku
Ugradnja automatskog termostata na radijatore je, također, mjera uštede jer održava temperaturu prostora na istoj razini. Osim toga, odlična je odluka nabaviti i digitalni timer kojim možete odrediti kada će se grijanje paliti ili gasiti, odnosno pojačati ili smanjiti. Npr, namjestite ga da se upali ili pojača sat vremena prije dolaska kući, tako grijanje neće raditi cijeli dan, a u domu će biti toplo.
3. Iskoristite svu energiju koja izlazi iz radijatora
Iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, ispod prozora, stavite reflektirajuću foliju. Tako će prolaz topline biti usmjeren na prostor, a ne na prozor. Dobro je i staviti dodatnu toplinsku izolaciju iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, npr. stiropor. Na taj način će se ponovno gubiti manje topline.
4. Budite mudri s provjetravanjem kuće, da ima svježeg zraka, a toplina ne bježi
Izbjegavajte držanje prozora i balkonskih vrata “na kipu” jer će vam tako toplina izlaziti, a kvaliteta zraka neće postati idealna. Umjesto toga provjetrite dom nekoliko puta dnevno po pet minuta, pa prozore ili vrata skroz zatvorite.
5. Zavjese i rolete koristite noću kako bi više topline ostalo u stanu
Spuštanjem vanjskih i unutarnjih roleta toplina će se dulje zadržavati u prostoru i nije loše to napraviti noću. Tijekom dana, ako je vani sunčano, razmaknite zavjese da bi toplina sunca ulazila u dom i tako ga dodatno zagrijala.
6. Ako dimnjak ne koristite, zatvorite ga
Imate li u kući dimnjake koje koristite povremeno, bilo bi dobro da ih zatvorite (ostavite otvore za prozračivanje) jer je nekorišteni dimnjak kao rupa u plafonu kroz koju ulazi hladan zrak. Stručnjaci procjenjuju da se kroz otvoreni dimnjak gubi oko 25 posto energije potrebne za zagrijavanje prostora.
7. Pripazite da vam se toplina ne gubi već na startu - izolirajte kotao
Ako vam je kotao za centralno grijanje u hladnom prostoru kuće, bilo bi dobro da cijevi toplinski izolirate posebnim navlakama.
8. Tokom vrlo hladnih dana ne gasite grijanje, smanjite ga ako niste kod kuće
Puno energije se troši zagrijavanjem hladnog prostora pa pokušajte držati temperaturu podjednakom - tokom dana na oko 20, a noću na 15 stepeni.
9. Ako imate parket ili pločice, zimi ih prekrijte tepihom
Na pločice ili parket stavite tepih, bit će vam toplije za noge, a i to će poslužiti kao svojevrsna izolacija koja će sprječavati gubitak topline kroz hladan pod. Kada dođu topliji dani, tepih zarolajte i spremite.
10. Pazite na nešto ispred ili iznad radijatora ne ometa širenje topline prostorom
Daska postavljena iznad radijatora je prepreka toplom zraku da izlazi kroz prozor pa ju je dobro imati. Radijatore nemojte zaklanjati zavjesama ili namještajem jer to onemogućuje zagrijavanje prostora pravilno.
Dodatni savjeti
Dodatno ćete zagrijati dom ako nakon završetka pečenja ostavite vrata pećnice otvorenima. Također, neki ljudi štede na grijanju tako da za ekstremno hladnih noći na prozore stavljaju plastičnu foliju s mjehurićima (koja se inače koristi kod zaštite pri transportu, prodaju je na metre i nije skupa). Ona pomaže da više topline ostane u prostoru.