UPOZORENJE STRUČNJAKA, SVI OVO DRŽITE U KUĆI, A IZAZIVA RAK I ALZHEIMER: Uništava nam imunitet, ODMAH GA IZBACITE!
Kako bi uštedjeli na računima za struju, mnogi su zamijenili stare standardne sijalice novim ekološkim sijalicama koje manje troše struju.
Međutim, ispostavilo se kako je nova generacija energetski efikasnih sijalica je toliko otrovna da je Agencija za zaštitu okoline SAD pokrenula vanredni protokol koji se sprovodi u slučaju lomljenja sijalica i oslobađanja otrovnog gasa.
Istraživanje koje su proveli naučnici Fraunhofer Vilhelm Klaudic Instituta pokazalo je da ove sijalice, ukoliko se slome u zatvorenom prostoru, ispuštaju 20 puta veću količinu žive od maksimalne dozvoljene.
Inače, živa je moćni neurotoksin koji je naročito otrovan za decu i trudnice. Ona je posebno štetna po mozak, nervni sistem, jetru i bubrege. Takođe može da izazove oštećenje kardiovaskularnog, imunog i reproduktivnog sistem, dovede do pojave tremora, nervoze, nesanice, gubitka pamćenja, glavobolje, raka i Alchajmerove bolesti.
Lampe koje štede energiju emituju UV-B zračenje i male količine UV-C zračenja. Opšte je priznato da UV zračenje šteti koži (uzrokuje rak kože) i očima. Zračenje iz energetski efikasnih sijalica direktno utiče na imuni sistem i oštećuje kožno tkivo do te mjere da onemogućava formiranje vitamina D.
BONUS: SMANJITE RAČUNE ZA STRUJU
Pogledajte neke od najboljih savjeta kako da sredite prostor tokom zime i smanjite račun za grijanje...
1. Koristite samoljepljive izolacione trake unutar prozorskih okvira
Prozorski okviri nakon određenog vremena imaju mjesta za promahu i zato postoji rješenje: samoljepljive prozorske trake. Izaberite gustinu i materijal koji želite (pjena ili guma), očistite unutrašnjost okvira i zatim ga zalijepite. Odlično je i za vrata. Vodite računa da redovno zamijenite trake, jer vremenom postaju manje efikasne.
2. Zapušite prozore od promahe uz pomoć akrilne smole
Prozori su mjesto gde se najviše toplote izgubi. Ako okviri nisu dobro zapečaćeni, vaši računi za grijanje će biti mnogo veći. Zbog toga dodajte na šupljine akrilnu smolu i osigurajte ih. Prvo uklonite stari materijal koji je zapušavao rupu, nanesite novo na prozor pritiskajući tubu ili pištolj. Ova metoda je efikasna čak i na drvetu i plastici. Ako želite da provjerite na kojim mjestima ima lufta, prođite plamenom upaljača ili šibice i vidite gdje protiče vazduh.
3. Spriječite promahu zapušavanjem materijala na ugroženim mjestima
Za sve vas koji želite najjednostavnije rješenje: to je materijal za sprečavanje promaje. Može biti u raznim oblicima i efikasan je za sva vrata, pragove ili prozore. Držite ih dok je hladno i sklonite ih kad nije, vrlo jednostavno. Postoje i mnogi sintetički i kreativni za sve vrste šupljina.
4. Ne podešavajte termostat iznad 21 stepen celzijusa
Kada je napolju ledeno vrijeme, svako ima želju da pojača termostat. To je ne samo da skuplje, već je i nepotrebno grijanje čitavog prostora. Ako držite termostat oko 20 stepeni 8 sati dnevno, neće se sve pregrijati i uštedjet će vam 15% računa za grijanje.
5. Izolujte električne utikače
Bez utikača većina stvari u domu ne radi, ali da li znate da neverovatno crpe toplotu? Zapečatite ih i biće vam dodatno korisno ako imate malu djecu. Ako je utičnica labava ili slomljena, zamijenite je.
Upozorenje: Budite izuzetno pažljivi prilikom prilagođavanja ili zamjene bilo kog dijela električnog priključka. Prvo isključite struju ili izvadite osigurač i ako imate bilo kakve nedoumice, pozovite električara.
6. Ostavite rernu otvorenu nakon kuhanja
Ovo zvuči vrlo jednostavno. Kada se isključi rerna, još uvijek je puna toplote od pečenja ili kuhanja i zbog toga će vam dom biti dodatno topliji.
7. Pokrijte prozore u podrumu
Prozori u podrumu su često tanji i manje izolovani nego prozori u kući. Uz pomoć stiroporske ploče možete zapečatiti prozore da toplota ostane unutra, a hladnoća napolju.
8. Zalijepite foliju na zidove iza radijatora
Vaši radijatori, ako ih imate, ne griju samo prostoriju već i zidove iza sebe. Ako stavite aluminijumsku foliju iza njih, toplota će se zadržati između, umjesto što će ih zidovi apsorbovati. Budite sigurni da je folija aluminijumska, a ne nešto zapaljivo.
UPOZORENJE: Ne radite ovo ako nemate iskustva i obavezno skinite foliju dok niste kod kuće!