PRIČA O NAJMOĆNIJEM ZETU: "Stvorio" je Trumpa, a on mu je prepustio svijet
Jared Corey Kushner rođen je 10. siječnja 1981. godine i danas je jedna od najutjecajnijih osoba na svijetu zbog dvije činjenice: on je Trumpov zet, on je Trumpov visoki savjetnik za strateško planiranje.
Druga činjenica je direktna posljedica prve što pak mlađahnog Kushnera čini još i utjecajnim akterom. Da nije bilo Kushnera ne bi bilo ni predsjednika Trumpa, a rezultat tog scenarija je mjesto s kojeg Jared može poprilično, i doslovno, upravljati svijetom.
Kako je Jared Kushner omogućio Trumpovu pobjedu? Kako utječe na američku vanjsku politiku? Kako je uopće došao do ove pozicije? Priča o Jaredu Kushneru vrlo je zanimljiva jer to je također i priča o neočekivanom - jer isto koliko je neočekivano bilo da će jednog dana Trump biti predsjednik toliko je i neočekivano da će mu glavni savjetnik biti dugogodišnji demokratski donator i poslovni suradnik Georgea Soroša.
Trump i Kushner - sinovi moćnih građevinskih tajkuna
Kushner je rođen u New Jerseyu, njegovi roditelji su Seryl i Charles Kushner, a Charles je utjecajni građevinski investitor - drugim riječima, mladi Jared dobio je "startnu poziciju" nalik onoj Donalda Trumpa koji se također rodio u bogatoj građevinskoj obitelji. Dovoljno je bilo nastaviti započeto i samo nebo je granica, u ovom slučaju to nebo je Bijela kuća u kojoj će na kraju obojica završiti te ne iznenađuje da Donald upravo u Jaredu, možda i više nego u redovima vlastite djece, vidi "mlađeg sebe".
Jared je odrastao u modernoj ortodoksnoj židovskoj obitelji (moderna ortodoksija, ili "centristička ortodoksija", je pokret spajanja židovskih vrednota sa sekularizmom, pokret je dominantan među Židovima u SAD-u i općenito na Zapadu dok u Izraelu istim dominira religiozni cionizam, sličan, no ne i posve identičan pokret). Njegovi djed i baka po očevoj strani, Joseph i Reichel Kushner, preživjeli su Holokaust te su se doselili u SAD 1949. godine iz grada Navahrudak u Bjelorusiji (1941. grad je pao u ruke nacističkih snaga - prije rata u ovom gradu, populacije oko 20,000, oko pola stanovnika bili su Židovi. Nacisti su pobili na stotine, a ostali su završili po konc-logorima. Sovjetska Crvena armija oslobađa grad 1944., gotovo točno 3 godine nakon što je isti okupiran od strane nacista).
U kratkim biografijama možemo saznati kako je Jared Kushner bio iznimno uspješan student koji iza sebe ima diplomu s jednog od dva najprestižnijih sveučilišta na svijetu, onu s Harvarda. Kasnije dodaje i onu s New York University-a nakon koje počinje raditi u utjecajnom odvjetničkom uredu na Manhattanu. No, to je "kratka verzija" jedne zanimljivije priče koju treba ispričati i u njenom širem formatu kako bi se dobio bolji uvid u to tko je zapravo Jared Kushner i što ga motivira.
Diploma s Harvarda, ali samo uz pomoć Kennedyja
Da, njegova diploma s Harvarda sugerira nam da je bio "uspješan" student, bio je, ali ne i "dobar" student. Naime, teško da bi Jared ikada dospio do Harvarda, barem ne s prosječnim ocjenama koje je nizao ranije, da nije bilo tu nekoga da ga pogura - taj netko je bio njegov utjecajni otac Charles Kushner, spomenuti građevinski tajkun. Naime, kada je došlo vrijeme da mladi Jared odabere fakultet Kushner senior već je bio vrlo utjecajan donator za američku Demokratsku stranku, ali ne samo za nju nego i za, kakvog li iznenađenja, prestižni Harvard University. Dakako, sama ta činjenica ne bi smjela biti dovoljna da na temelju donacije može upisati svog sina u redove elite, no kao i važan donator u političkoj areni Charles je imao direktan pristup utjecajnom američkom senatoru Tedu Kennedyju. Ted je bio mlađi brat ubijenih Kennedyja i jedan od najdugovječnijih zastupnika u američkom Senatu - čak 47 godina (od 1932. pa sve do smrti 2009. godine). Charles koristi svoje dobre veze i zamoli Teda da njegovog sina Jareda "spomene" tadašnjem predsjedniku Harvarda, Neilu Rudenstineu, što je ovaj i učinio, nedugo zatim Jared Kushner ponosno pohađa Harvard.
O ovoj epizodi uvelike je pisao Daniel Golden u svojoj knjizi iz 2006. godine "Cijena upada: Kako američka vladajuća klasa kupuje pristup elitnim koledžima". Naravno, Jared očigledno nije bio jedini koji je na ovaj način došao do Harvarda, no bez obzira na njega i nekolicinu sličnih slučajeva, sveučilište ipak ima reputaciju da prima studente s visokim kvalitetama. Drugim riječima, Jared je znao da on to očito nije, a znali su i njegovi kolege. To je bitno jer će utjecati na njegov daljnji životni put, štoviše, kasnijih godina činit će puno toga - a novca mu neće nedostajati - ne bi li stekao respekt i svojih kolega, bilo studentskih ili kasnije iz redova njujorške elite.
Biti dio najvišeg društva
No, tu dolazimo i do jedne konkretne razlike između njega i Donalda Trumpa. Naime, Trump je isto gotovo cijeli život bio "crna ovca" elite, iznimno bogat, ali nikada u potpunosti prihvaćen od strane snobova iz visokih krugova na Manhattanu koji su se zgražali nad njegovim "lošim ukusom" - Trump je već u mlađim danima imao tendenciju da se okruži kičem i megalomanijom, a njegove zlatne odaje, odnosno njegova adresa prije Bijele kuće, najbolji su dokaz toga.
Trump je, kako je dobro rekao jedan komičar, "bogataš kakvog si zamišlja jedan beskućnik". No, Trump nikada nije patio zbog toga, štoviše, prigrlio je taj imidž kako bi se izdignuo iz prosjeka, zadobivši time i određene simpatije masa što će mu u konačnici biti iznimno korisno kada je krenuo u juriš na Bijelu kuću.
Jared nije takav. Oni koji ga poznaju reći će kako bi sve učinio da može biti obožavani član visoke elite, ali ona ga, iako znajući da raspolaže s velikim novcem, nikada nije htjela u potpunosti prigrliti.
Ekspanzija građevinskog carstva i tajna suradnja sa Sorošem
Bez obzira na to, Jared je predano radio koristeći očevo ranije stečeno bogatstvo. I dobar je bio u tome, kupujući brojne vrijedne nekretnine u New Yorku. 2007. je tako kupio uredsku zgradu na lokaciji 666 Fifth Avenue u New Yorku za tada rekordnih 1,8 milijardi USD (većinom je riječ o posuđenom novcu). Iduće godine postaje i glavni direktor Kushner Companies-a.
2014. godine jedan je od suosnivača (zajedno s bratom Joshuom i poduzetnikom Ryanom Williamsom) online platforme za ulaganje u tržište nekretnina - Cadre. Zanimljiv je popis investitora s kojima je Jared na ovom projektu surađivao: investicijski bankarski gigant Goldman Sachs, osnivač Alibaba-e Jack Ma, George Soroš (Soros Fund Management) i ruski milijarder Yuri Milner. Zanimljivo je i to kako je Kushner pokušao zatajiti imena svojih investitora, naročito Georgea Soroša, a informacije su otkrivene tek kasnije.
Da Jaredu ide jako dobro potvrđeno je i u svibnju 2015. kada kupuje, od Africa Israel Investments-a, 50,1% vlasništva nad jednom od najpoznatijih zgrada u New Yorku, Times Square Building.
Redovno donira Demokrate, podupire i Hillary Clinton, a kupnjom Observera želio je kupiti naklonost New Yorka
Još 2006. napravio je pomalo neuobičajeni potez - sa svega 25 godina kupuje poznati njujorški list New York Observer za 10 milijuna USD. Oni koji ga znaju tvrde kako je to učinio baš zato da bi popravio svoj imidž jer isti list je bio vrlo popularan baš kod njujorške elite. Bilo je problema. Dugogodišnji glavni urednik lista, Peter W. Kaplan, ubrzo je ušao u sukob s mladim novim vlasnikom - "Ovaj lik ne zna o čemu priča", komentirao je Kaplan. Nedugo zatim, očekivano, Kaplan odlazi, a da s Kushnerom, koji nema nikakve pozadine u novinarstvu, nije lako raditi pokazuje i činjenica da dolazi do pojave i odlaska niza glavnih urednika. U tekstu koji se pojavio 2016. u listu Vanity Fair navodi se: "Observer je izgubio gotovo svu svoju kulturalnu važnost među elitom New Yorka, no unatoč tome list je profitabilan...". Da, jest profitabilan, no zato što ga je Kushner pretvorio u nešto sasvim drugačije (tabloid).
Ipak, list mu je dobro došao i za obračun s konkurentima u građevinskom sektoru, a putem istog je, zanimljivo, davao snažnu podršku za Hillary Clinton za vrijeme demokratskih izbora za predsjedničkog kandidata 2007. godine. Kasnije, na izborima 2008. podržao je Baracka Obamu (no ne i četiri godine kasnije). Sve do 2015. list je pro-demokratski, a Jared donira Demokratsku stranku u više navrata. No, ulaskom Trumpa u politiku aktivira se i Observer te postaje jedan od rijetkih utjecajnih medija koji otvoreno podupire Donalda Trumpa za predsjednika.
Jared i Ivanka, simbioza moćnih obitelji
No, na njegovom putu prema uspjehu jedan od najvažnijih dana bio je naizgled rutinski poslovni ručak u ljeto 2007. godine s osobom koja je također radila u građevinskom sektoru. Ta osoba bila je kćer građevinskog tajkuna, no ne bilo kojeg - bila je to Ivanka Trump. Prijatelj od Trumpa dogovorio je sastanak kako bi raspravljali o poslu, no iako oboje vrlo predani svojim poslovnim carstvima, očito je kako posao nije nužno sve što su imali na pameti. Kako je Ivanka kasnije istaknula u intervjuu za Vogue: "Nevino su dogovorili taj sastanak misleći da će naš jedini zajednički interes biti onaj transakcijski!".
Od onda su u vezi, a oboje se međusobno opisuju kao vrlo energetične osobe predane poslu te samim time imaju poprilično razumijevanja za to da većinu vremena provode u poslovnoj sferi. Ističu kako ne obilaze noćne klubove, pa ni tipične skupe restorane - strast koja ih povezuje je tržište nekretninama, a Jared ju je na jedan od prvih spojeva odveo na krov nebodera, po kiši, kako bi joj mogao pokazati od tamo novu zgradu koju je upravo kupio.
Ipak, naizgled savršeni odnos puknuo je već godinu dana nakon početka veze - razlog: religija. Kako smo i spomenuli, Kushner dolazi iz židovske obitelji koja jest "moderno ortodoksna", no ne i toliko "moderna" da bi u obitelj primila nekog tko je druge vjere. Trzavice su se počele osjećati, a Ivanka očito nije bila spremna tek tako promijeniti svoju vjeru zbog svog dečka, potencijalnog muža. Ipak, čini se kako je na kraju popustila - krenula je na seminare kod rabina u New Yorku te je 2009. prešla na judaizam. "Prepreka" je uklonjena - Jared i Ivanka sada se mogu vjenčati, što su već iste godine i učinili, a narednih godina ona će mu roditi troje djece - Arabellu, Josepha i Theodorea.
Projekt Alamo i zašto bez Kushnera Trump ne bi osvojio izbore
Svega nekoliko godina kasnije dolazi nova prekretnica za njih - stižu američki predsjednički izbori, a jedan od glavnih kandidata postaje Ivankin otac, Donald Trump.
I za Jareda i za Ivanku ovo postaje projekt života te će se oboje intenzivno uključiti u kampanju. Jared, iako nema nikakvog službenog političkog iskustva izuzev doniranja političara (baš kao i sam Trump!) postaje možda i najvažnija osoba u potpuno nekonvencionalnoj kampanji koja će odvesti Trumpa sve do pobjede. Naime, upravo je Jared glavni arhitekt Trumpove kampanje na društvenim mrežama i u online svijetu. On je pokretač tzv. "Projekta Alamo" - okupio je tim od 100 ljudi kojima je cilj bio Trumpu osigurati pobjedu dominacijom na društvenim mrežama. Ova strategija, potpuno nekonvencionalna (i puno jeftinija od klasične kakvom se koristila Hillary Clinton), pokazala se dobitnom - ova strategija, Kushnerova ideja, "stvorila" je Donalda Trumpa kakvog znamo, pobjedničkog Donalda Trumpa, uzevši sve njegove već ranije karakteristike i od njih stvarajući politički fenomen o kojem će se pisati još dugo i nakon što ode sa scene.
Jared Kushner bio je de-facto upravitelj Trumpove kampanje, a njegov utjecaj na Donalda već tada postaje vrlo jasan. Naime, Trump je u kampanju ušao na način da se pokušao maksimalno okružiti ljudima od velikog povjerenja, birajući ljude koje zna već dugi niz godina. No, Jaredu se to ne sviđa - između ostalog što ne želi da neki Trumpovi stari prijatelji zasjene njega i njegove ambicije. Tako je u lipnju 2016. uspio nagovoriti Trumpa da otpusti voditelja kampanje, Coreya Lewandowskog, kako bi zapravo on mogao preuzeti još veću kontrolu nad kampanjom.
Kada je Trump po prvi puta potvrdio da će se kandidirati, mnogi su se smijali. No, onda je počeo rušiti jednog republikanskog kandidata za drugim, i više nikome nije bilo do smijeha, osim možda Kushneru koji je pred sobom imao živi dokaz da njegove strategije funkcioniraju. Trump se doima nezaustavljiv, i to zahvaljujući njemu koji iz pozadine upravlja najčudnijom predsjedničkom kampanjom u povijesti. Gdje su sada oni koji su ga odbacivali iz svojih krugova? Gdje su sada oni koji su mu iza leđa pričali da je upisao Harvard samo zato jer je tata imao broj od Kennedyja? Kushner je, bez sumnje, bio euforičan, a i Trump je odrađivao odličan posao.
Pro-izraelski stav za finale: Kushnerov majstorski uradak - Trump pred AIPAC-om, od riječi do riječi
No, onda postaje ozbiljno. Negdje sredinom 2016. godine, iako su mediji još uvijek pisali kako je "nemoguće" da Trump ikada porazi Hillary Clinton (taj stav grčevito će držati sve do izborne noći u studenom), neki su već počeli, barem u sebi, kontemplirati i takav ishod... dok Trumpovi pristaše fanatično pune dvorane u kojima se on pojavljuje. U isto vrijeme američka desnica je na nogama, uključujući i ona s pištoljem za opasačem, bude se svi, Trumpov dolazak slavi se kao povijesni trenutak, spominju se povijesni datumi, 1776. i deklaracija o neovisnosti... Sve to nekako izgleda kao da pomalo izmiče kontroli. Tijek precizno prati i Kushner i osjeća da su neki vrlo utjecajni krugovi sada već nervozni, a ako su isti nervozni to bi moglo ugroziti Trumpovu šansu za pobjedom.
I tada Kushner izvodi svoj najvažniji potez, možda i presudan u cijeloj kampanji. Trumpa šalje pred AIPAC (Američko-izraelsko vijeće za javne poslove, vrlo moćan lobi) da održi govor - govor koji će mu on osobno napisati, od riječi do riječi. Trump dolazi na pozornicu i odjednom - jedan sasvim drugi Trump. Nema više njegove nekontrolirane retorike, gotovo potpune manične spontanosti - Trump se drži plana, čita govor s blesimetra, govor koji po svojem pro-izraelskom sadržaju vjerojatno nitko ne može nadmašiti. Nema više onog Trumpa kojem je svaka druga "Učinimo Ameriku ponovno snažnom!", nema njegove pomirbene vanjskopolitičke retorike koja mu je donijela brojne simpatije, ovo je sada čovjek koji između redaka donosi jasnu poruku - ako budem izabran za predsjednika SAD-a, Izrael će imati prijatelja kakvog nikada u povijesti još nije imao.
Tko zna kamo bi sve Trump skrenuo da ga je bilo pustiti da radi "po svom", ali Jared je pazio na sve, znao je da mora preoteti naklonost AIPAC-a kada je riječ o ovoj utrci, znao je da mora izbaciti Hillary Clinton kao bolju opciju, i uspio je.
Kushner je u Bijeloj kući, postaje moćni savjetnik, a Trump mu delegira - svijet
Izbori dolaze, Trump pobjeđuje, Kushner trijumfira. Za sve zasluge zet Kushner sada postaje najmoćniji zet na svijetu te dobiva vrlo važnu poziciju visokog savjetnika novog američkog predsjednika.
Kao savjetnik za strateško planiranje kakav je utjecaj Kushnera? Ogroman. Do te mjere da ministar vanjskih poslova, odnosno državni tajnik u SAD-u, izgleda kao nebitni dužnosnik koji se šalje u strane zemlje kao glasnogovornik. Trump Kushneru daje da se bavi, kako mu i naziv novog radnog mjesta govori, strateškim pitanjima - jedno od njih je i izraelsko-palestinski sukob. Što mladi sin uspješnog građevinara, i zet još uspješnih građevinara, uopće zna o palestinsko-izraelskom sukobu? Zna dovoljno, naročito kada je riječ za čiju stranu će raditi.
Službeno se sastao i s izraelskim premijerom Netanyahuom i palestinskim predsjednikom Abbasom, no od ponovnog pokretanja nekakvog mirovnog procesa nije se desilo puno, štoviše, profitirao je samo Izrael i to jako. Naime, jedan od značajnih poteza bio je američko prebacivanje ambasade iz Tel Aviva u Jeruzalem - to je nešto što ne bi palo na pamet nijednom prethodnom američkom predsjedniku, no Trump je to učinio bez problema, a Kushner je organizirao. Idući veliki poklon, od Kushnera Izraelu, mogao bi biti priznavanje okupirane Golanske visoravni kao sastavnog dijela izraelskog teritorija.
Što se tiče drugih politika, Kushner podupire Trumpa, i Trump Kushnera. Zbog te činjenice Jared je izgubio znatan dio svojih prijatelja iz liberalnih krugova koji su vjerovali da će biti "njihov čovjek" u Bijeloj kući, no to očito Jaredu nije cilj, naročito sada kada je dobio toliku moć. Bivših prijatelja se i sam odriče ističući kako se tek sada vidi "tko je tko".
On je prilagodljiv, u potpunosti, lijevo-desno na političkom kompasu očito mu ne znači ništa. Činjenica da je ne tako davno uzimao novac od Soroša, a sada kada Trump tim istim Sorošem zastrašuje svoje biračko tijelo, ni najmanje ne smeta Jaredu Kushneru. On je čovjek bez ideologija, ali je izuzetno ambiciozan i predan ciljevima. Najbliže ideologiji što dolazi je njegov pro-izraelski stav, a on se osjeća u svim aspektima Trumpove administracije - primjerice, upravo je Kushner utjecao na Trumpa da za svog potpredsjednika uzme Mikea Pencea. Još jedan strateški briljantan potez Kushnera jer dovođenjem Pencea uzeo je i gotovo sve glasove kršćanskih cionista u SAD-u (kojima, dakako, pripada i Pence).
Usputna priča o ocu Charlesu, korupciji i jednoj prostitutki
Kada je Trump za šefa svog tranzicijskog tima nakon pobjede htio postaviti Chrisa Christiea, svog lojalista, Jared se žestoko usprotivio i Trump je morao popustiti. Dakako, Jaredov animozitet prema tadašnjem guverneru New Jerseya je itekako opravdan - upravo je Chris Christie, dok je bio federalni odvjetnik, strpao Jaredovog oca, Charlesa Kushnera, u zatvor zbog izbjegavanja poreza i drugih kriminalnih radnji.
Priča je zanimljiva - naime, Charles Kushner, koji je biznis također naslijedio od svog oca, već je 1985. upravljao s 4,000 stanova u New Jerseyu. Tijekom godina postao je vrlo moćan, a 2005. pokušao je utajiti porez i pojedine transakcije donirajući velik novac za Demokratsku stranku. Chris Christie, kao tadašnji federalni odvjetnik, oštro je krenuo za Charlesom i nije popuštao. Jedan od glavnih svjedoka protiv Charlesa postao je William Schulder, suprug Charlesove sestre Esther. Kakvim sve stvarima se Charles Kushner kadar baviti pokazuje i njegova osveta Schulderu (dok je sudski proces još trajao), koja kao da je iz nekog krimi romana. Što je učinio? Unajmio je prostitutku da zavede Schuldera, muža njegove sestre koji je svjedočio protiv njega, da snimi susret, eksplicitni susret, između njih dvoje, a nakon toga je snimku poslao svojoj sestri Esther kako bi napakostio Schulderu koji je popustio pred "čarima" naručene zavodnice. Zbog ranijih malverzacija, ali i ovog čina - što je zapravo utjecanje na svjedoka - Charles Kushner dobio je 2 godine zatvora koje je i odležao u federalnom zatvoru Montgomery, savezna država Alabama. Dakako, čim je izašao vani, 25. kolovoza 2006., nastavio se baviti uspješnim poslom.
Priča o dva ambiciozna mladića koja žele tron: Prijateljstvo Jareda Kushnera i saudijskog princa MbS-a je odnos s globalnim posljedicama
Vratimo se na aktualnosti i aktualnog aktera - njegovog sina Jareda Kushnera. Njegov utjecaj u Trumpovoj administraciji je neupitan, naročito kada je riječ o vanjskoj politici. Kushner je u neku ruku i glavni arhitekt američke vanjske politike što ga čini izuzetno moćnim imajući u vidu što sve iz te pozicije može učiniti. Gdje se sve osjeti njegov utjecaj teško je reći, jer kao savjetnik djeluje iza kulisa, dok mi u javnosti viđamo samo Mikea Pompeoa, Nikki Haley i druge aktere "na pozornici".
No, jednu još dobro potvrđenu priču vezanu uz najmoćnijeg zeta možemo ispričati - onu koja se tiče njegovog prijateljstva sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohammadom bin Salmanom (poznat i kao MbS). Dvojica su se dobro upoznala kada je MbS pohodio Ameriku kao "veliki reformator" (imidž koji nakon Khashoggi afere više nikada neće vratiti). Tada je bio rado viđen gost kod utjecajnih lidera u poslovnom i političkom svijetu, između ostalog vrijeme je proveo i s osnivačem Facebooka, Markom Zuckerbergom, ali i važnim akterom u usponu, Jaredom Kushnerom.
Kushner i MbS imaju mnogo toga zajedničkog. Da, prvi je ortodoksni Židov, a drugi je vladar zemlje gdje je ilegalno biti ortodoksni Židov - izuzev te "sitnice", obojica imaju sličnosti: sličnih su godina, vrlo ambiciozni, vole bogatstvo i sve što ide uz njega, i obojica se, za sada, skrivaju iza trona (u međuvremenu MbS je postao i prijestolonasljednik). Obojica se znaju boriti za vlast - Kushner je utjecao na Trumpa da makne sve one koji bi mu smetali u usponu dok je MbS na sličan način dao ukloniti sve druge protukandidate na mjesto prijestolonasljednika.
Kada su obojica zasjeli u poziciju moći krenula je i suradnja dvojice - Kushner, koji iza sebe već ima Trumpovu pobjedu za koju, kako smo i spomenuli, je uvelike zaslužan, sada nekoliko godina mlađeg MbS-a uzima kao svoj novi veliki projekt. Kushner je taj koji intenzivno promovira MbS-a kao "reformatora", Kushner je taj koji svojim utjecajem potiče snažno zbližavanje SAD-a i Saudijske Arabije. Dvije zemlje i ranije su bile važni saveznici, ali Kushner to diže na višu razinu, na Trumpov "ples sa sabljama" u Rijadu, na okupljanje pred "kristalnom kuglom" sa saudijskim kraljem Salmanom (i prigodnim saveznikom, egipatskim predsjednikom Sisijem), na ideju stvaranja "arapskog NATO-a" gdje će glavnu riječ voditi upravo Saudijska Arabija (odnosno njegov prijatelj MbS) itd.
Kushner je u MbS-u pronašao mladog vizionara sebi sličnog. Dvojica su ostajala budna dugo u noć planirajući kako će prekrojiti kartu Bliskog istoka, kako će jednog dana biti još i brutalnije bogati, kako će zajedno ojačati odnose između Izraela i Saudijske Arabije i kako će, u konačnici, svi zajedno razbiti Iran.
Nema Trump puno veze s ovim, niti ga taj dio svijeta naročito zanima. Da je po Trumpu, Bliski istok bio bi daleko manje važan za američku vanjsku politiku, ali nije po njemu - on je tu ogromnu domenu delegirao svom zetu, onom istom koji se još sjeća zadirkivanja da mu je otac omogućio upad u Harvard.
Kushner i MbS dva su vrlo slična lika, opijeni vlastitom moći. Razlika je da prvi ima manevarski prostor koliko ima dok je drugi de facto apsolutni vladar možda i najrepresivnije zemlje na svijetu.
Khashoggi afera: Što o tome zna Jared i tko koga "drži u džepu"?
Nekoliko mjeseci nakon što je Kushner bio u Rijadu (i pritom dogovorio ogromnu prodaju američkog oružja Saudijskoj Arabiji u iznosu od 110 milijardi USD!) u saudijski konzulat u Istanbulu ušetava Jamal Khashoggi te tamo biva ubijen, raskomadan i, sudeći prema turskim izvorima, ili fizički dezintegriran ili pak iznijet u dijelovima u torbama.
Mnogi smatraju kako je MbS direktno odgovoran za ubojstvo Khashoggija, da ga je naručio. Što o svemu pak zna njegov prijatelj Jared Kushner? Možda poprilično. Neimenovani izvori pak tvrde kako je "stari" Trump pak po prvi puta postao pomalo skeptičan prema svom zetu zbog njegovog prijateljstva s MbS-om. Ipak, Trump svejedno odrađuje "posao" točno onako kako bi Kushner želio - nastoji izbjeći okrivljavanje MbS-a i pod svaku cijenu sačuvati saveznički odnos sa Saudijskom Arabijom.
Zna li Jared nešto? Može se samo spekulirati, no američki list The Intercept objavio je veliku priču, pozivajući se na svoje izvore, o samom odnosu između Kushnera i MbS-a. Navodno se MbS hvalio drugom princu, Mohammedu bin Zayedu iz UAE-a, kako ima "Kushnera u svom džepu".
Nadalje, isti izvor piše: "O čemu su točno Kushner i saudijski princ razgovarali u Rijadu možda je poznato samo njima, no, nakon sastanka princ UAE-a povjerio se svojim bliskim suradnicima kako je MbS s Kushnerom raspravljao o imenima Saudijaca koji mu nisu lojalni... Kushner je pak, putem svog odvjetnika, opovrgnuo to".
Ne treba ni spominjati kako bi bilo vrlo neugodno po Jareda da se otkrije kako je s MbS-om ikada pričao o "nepodobnim Saudijcima" jer jedan takav završio je raskomadan u istanbulskom konzulatu.
Po tom pitanju prije nekoliko dana u javnost je procurila informacija kako je CIA "vrlo uvjerena" da je upravo MbS naručio ubojstvo Khashoggija. Kako je informacija procurila u javnost? Teško da je riječ o slučajnosti, vjerojatnije je da je CIA informaciju namjerno pustila, ali zašto? MbS-u ne mogu ništa, ali možda u ovom valu on i nije primarna meta, možda je meta Kushner jer upravo je on od svih američkih dužnosnika najbliži saudijskom prijestolonasljedniku.
Kushner u igri većoj od sebe
Velike igre se odvijaju u pozadini, vjerojatno i veće nego ih Kushner može sve "pohvatati", no njegova sudbina je na liniji, kao i pripadnika obitelji Trump.
Jared Kushner i njegova supruga Ivanka Trump vidjeli su u jednom trenutku sebe kao nove gospodare svijeta, vjerujući da dolazi dan kada će jedno od njih biti u fotelji u kojoj danas sjedi Donald Trump. Snalažljivi i ambiciozni Jared brzo je pretekao Trumpove sinove koji se u gužvi nisu ni snašli te je sebe pozicionirao iza predsjednika. Ali ovo je jako nepredvidljiva igra, kako za njega tako i za njegovog prijatelja u Rijadu - i nitko ne može reći kako će završiti.
Jared Kushner i dalje je ime iz sjene, netko tko se ne pojavljuje pred kamerama, ali trenutačno je jedan od aktera koji, bio svjestan toga ili ne (vjerojatno jest), direktno utječe na sudbinu cijelog svijeta jer potencijalni raskol između Washingtona i Rijada zaista i može znatno promijeniti cijeli svjetski poredak, štoviše, taj poredak i jest uvelike izgrađen na tom savezništvu SAD-a i Saudijske Arabije, odnosno američkog dolara i saudijske nafte.
Ovo svakako nije zadnje što smo čuli od moćnog zeta, preostala je još jedna priča i bit će duga ili kratka - ili će ostvariti ono o čemu je uvijek maštao, da bude iznad onih koji ga nisu prihvaćali, da ovaj boravak u Bijeloj kući bude njegova priprema za još veću ambiciju... ili će politički nestati u kaotičnoj aferi zbog prebliskog odnosa kojeg je stvorio sa saudijskim režimom, što bi pak bio - nakon svih uspjeha u vrlo kratkoj političkoj karijeri - njegov prvi veliki, ali i po tu karijeru presudni, pogrešan korak.
(Advance.hr)