VENEZUELA POSTAJE NOVA SIRIJA: Zbog čega je čak 3 miliona stanovnika napustilo zemlju i zašto najgore tek dolazi?
U izvještaju Ujedinjenih naroda koji je objavljen jučer navodi se kako je Venezuelu od 2015. gosine napustilo čak 3 miliona ljudi.
U izvještaju se navodi kako je ovaj egzodus zadnjih mjeseci sve veći.
Mnogi ovaj egzodus stanovništva iz Venezuele upoređuju s egzodusom sirijskih izbjeglica, ovdje je situacija potencijalno još i gora, a rata nema.
Zašto dolazi do masovnog egzodusa Venezuelanaca?
Egzodus je kombinacija više razloga, no prije svega možemo govoriti o ekonomskim i političkim razlozima. Tu je i nasilje koje, iako konkretan problem u više zemalja Latinske Amerike, u Venezueli izmiče kontroli.
Ekonomski gledano, Venezuela je u izuzetno dubokoj krizi, teško se nosi s hiperinflacijom, a sve su češće nestašice hrane i lijekova.
William Spindler iz UN-ove agencije za izbjeglice (UNHCR) ističe kako se egzodus iz Venezuele ubrzao u zadnjih 6 mjeseci, što konkretne brojke i potvrđuju.
Najviše odlaze Kolumbiju i Peru. Samo na prostoru Kolumbije već se nalazi oko 1 milijun Venezuelanaca. Dnevno ih stiže više od 3,000, a vlasti iz Bogote poručuju kako bi ih do 2021. u Kolumbiji moglo biti čak 4 milijuna te se procjenjuje kako će zemlju to koštati gotovo 9 milijardi USD.
21. stoljeće je priča o dvije Venezuele, o njenom usponu i njenom padu
Vijesti koje stižu iz Venezuele zvuče katastrofalno, no ne tako davno Venezuela je bila u jednoj sasvim drugačijoj situaciji. Čitajući o milionima koji odlaze, gledajući slike dugačkih redova za hranu, mnogi će se iznenaditi kada čuju da je 2015. godine UN proglasio upravo Venezuelu kao zemlju koja je ostvarila najveći napredak u borbi protiv gladi na prostoru cijele Latinske Amerike i Kariba. Štoviše, stopa siromaštva i nejednakosti u Venezueli se smanjivala svake godine otkako je na vlasti bio predsjednik Hugo Chavez - od 1999. pa sve do njegove smrti 2013. godine.
Venezuela pod Chavezom je bila priča o uspjehu, ne samo njega kao lidera već i cijele ideje "Socijalizma za 21. stoljeće". Danas, svega nekoliko godina nakon njegove smrti, govorimo o jednoj sasvim drugoj zemlji. Prošle godine inflacija u Venezueli je dosegla 2,616%, što je izuzeto loše, no najgore se možda tek sprema jer MMF procjenjuje da bi do kraja ove godine inflacija mogla prijeći čak 1,000,000% (!).
Građanski rat
Dakako, rat protiv Kolumbije nije jedini koji bi se mogao desiti Venezueli, mogao bi joj se desiti još i puno teži, onaj građanski. U tom slučaju bi dobili situaciju sličnu Siriji, ali ovog puta u Južnoj Americi. Brzo bi se formirala alijansa "prijatelja Venezuele", regionalnih zemalja koje bi aktivno podupirale anti-vladine snage, a u najgorem slučaju takav rat bi također trajao godinama.
Venezuela je priča o uspjehu i priča o tragediji, priča koja još traje i tek se čeka njen ishod. No, imajući sve rečeno u vidu, ne bi iznenadilo da već iduće godine upravo Venezuela postane najveće globalno krizno žarište, piše advence.hr.
Stvara se dojam da Venezuelu najgore tek čeka. Ekonomska kriza može postati još i teža, partnere koje ima gubi, uvelike izvana organizirana pobuna može prerasti u potpunu domaću pobunu, izazovi joj prijete na granici, pokušaji atentata na predsjednika već se događaju, egzodus stanovništva ubrzava, a kako se sve te situacije budu gomilale tako će i jačati američki angažman po pitanju njene destabilizacije - pogotovo ako Trump uvidi da je Iran malo pretežak suparnik za rušenje, tada će po svoju "smjenu režima" doći u Caracas.