Neizvjesno proputovanje ka Srbiji: Makedonija je migrantima najteža ruta na "putu spasa
Potaknuti nadom i željom za boljom budućnošću, u pokušaju da pobjegnu od nasilja, rata i siromaštva, veliki broj izbjeglica iz nemirima razorenih zemalja, na "putu ka spasu" koračaju kroz Makedoniju, zemlju koju zbog dosadašnjeg zakona o azilu i indolencije vlasti žele što prije napustiti.
Po ulasku u Makedoniju migranti se najčešće opredjeljuju za kretanje prugom, odlazivši prema sjeveru, ne bi li se tom rutom, preko Srbije domogli željenih destinacija. Hodaju često noću, a danju se kriju od straha da će biti, otkriveni, opljačkani, prevareni...
Migranti Makedoniju obično proputuju za tri do pet dana, a mnogi od njih ostaju mnogo duže na tom neizvjesnom putu.
- Cilj je što prije doći do Srbije
Svakodnevno kroz Makedoniju prođe veliki broj ilegalnih migranata, a na putu od Skoplja prema jugoistočnoj granici sa Grčkom, ekipa Anadolu Agency (AA) nailazi na stotine njih, od kojih većina pješačeći pokušava doći do Srbije, a ima i onih koji na biciklima u naručju nose one najmlađe, najnemoćnije.
Neki su se kretali brzo, bez dužih pauza, u želji da što prije prođu ovu, po njih nimalo bezopasnu "rutu". Neki su odmarali, bilo je i bolesnih, sa ranama na stopalima koji su tražili da im se ukaže pomoć, dok je većina migranata, oskudno odjevenih, hodala bez vode, hrane i sredstava za osnove potrebe.
Iako u strahu da će biti opljačkani, traže pomoć, žale se što im nije dozvoljeno da u Makedoniji koriste javni prevoz, pa su tako primorani pješačiti ili platiti 150 eura za bicikla koje vrijede jedva 30 eura.
Na samom izlazu iz Skoplja primjećena je grupa migranata, uglavnom Pakistanaca. I njima je, kako kažu, cilj domoći se do Srbije, gdje "će biti sigurniji".
Ibrahim, mladić iz Pakistana, kazao je da je iz svoje zemlje preko Turske došao do grčke obale, odakle je iz Soluna sa svojom grupom pješačio do Skoplja. Kako je kazao, uputili su se u Srbiju, gdje ih "čeka bolja budućnost, jer u toj državi migranti su tretirani mnogo bolje nego u Grčkoj i Makedoniji".
"Potrebni su nam prevoz i pomoć, molimo da nam se omogući to, jer je ovo jako težak i dug put. Ovo nije dobro mjesto i ja želim otići u Srbiju. Ovdje nam ne pomažu ni narod ni policija", kazao je ovaj mladi Pakistanac.
Nedaleko od ove lokacije, u gradu Gradsko, stotine migranata, mahom iz Sirije i Afganistana, među kojima veliki broj žena i djece, iscrpljeni, bolesni i sa tjelesnim povredama odmaraju u gradskom parku. Ekipa Crvenog križa im pokušava pružiti prvu pomoć, a oni traže samo hranu, vodu, odjeću, lijekove kako bi bar malo ublažili bolove, i tako nastavili svoj put.
"Niko nam ne pomaže. Dešavalo se da je rođeno dijete na ulici, u jako teškim uslovima. Jedan 4-godišnji dječak je nestao, a jedno dijete je umrlo", otkrio je jedan od sirijskih migranata.
Ipak, ima i onih koji ne posmatraju nijemo teškoće sa kojima se migranti suočavaju. Jedan stanovnik Gradska, koji nesebično pokušava koliko toliko pomoći "prolaznicima" ističe da ovo što se trenutno dešava u Makedoniji nije nikako u redu.
"Zar nije grijeh? Svi smo mi ljudi, imamo dušu. Policija im ne dozvoljava da koriste javni prevoz. Oni bi to platili, ne žele putovati besplatno. Od srbijanske granice, nastavljaju autobusom. Zašto to ne učini i Makedonija?", pitao je.
Samo nekoliko kilometara od Gradska, na benzinskoj pumpi, prema granici sa Grčkom, odmara još jedna grupa migranata. Među njima su starije iznemogle osobe, žene i djeca koja se, uprkos teškim uvjetima, međusobno neumorno igraju.
Stariji muškarac iz Sirije, koji je izgubio sina (27), nakon što je počeo rat otišao je u Liban, a sada sa velikom nadom, za dobrobit svoje porodice, korača ka boljoj budućnosti u Evropi.
"a ne razlikujem ljude po vjeri, svi smo mi isti. Ali drago mi je što smo vas sreli, što će se naš glas i naše muke na ovom dugom putovanju čuti u cijelom svijetu. Ja kao musliman se mogu samo pomoliti da se naredni put ne sretnemo na ulici poput ove, u ovako teškim trenucima, nego u Meki, Kjabi ili u Al-Aksi u Jeruzalemu", kazao je ovaj 65-godišnji Sirijac.
- Željeznička stanica u Miravcima posljednja nada
U selu Miravci, na jugoistoku Makedonije, koje se nalazi 20 kilometara od grčko-makedonske granice, više od 150 ilegalnih migranata čeka na željezničkoj stanici. Čekaju, kako kažu, svoje najbliže, od kojih su bili primorani razdvojiti se tokom putovanja, a u nadi da će put kroz Makedoniji nastavili skupa.
Najčešće pitaju lokalno stanovništvo da li je izmjenjen zakon o azilu i da li mogu koristiti javni prevoz.
Marija, koja živi u blizini željezničke stanice u Miravcima, kaže kako već nedelju dana sa svojom prijateljicom Jasminom pomaže migrantima, posebno majkama sa djecom.
"Primjećujemo veliki broj migranata. Nismo mogli svima pomoći pa smo tražili pomoć od nevladine organizacije ‘Legis’, koja je odmah odgovorila na naš poziv. Osjećam sram živjeći u ovoj državi kada vidim kako djeca moraju pješačiti sav ovaj put", kazala je Marija, pozivajući nadležne organe i građane da pomognu koliko mogu i omoguće migrantima prevoz do željene destinacije.
- Makedonija mijenja zakon o azilu
Veliki broj nevladinih organizacija i aktivista civilnog društva zatražilo je od makedonskih nadležnih institucija bolji tretman migranata, tvrdeći da ova država ne ulaže napore u rješavanju migrantske krize.
Do sada je mnogo migranata poginulo na proputovanju kroz Makedoniju. Samo u proteklih godinu dana, prema zvaničnim podacima, u ovoj zemlji pod točkovima voza u nekoliko nesreća poginulo je 28 migranata, među njima i jedna beba.
Međutim, u utorak je vlada Makedonije usvojila amandmane na zakon o azilu, koji bi omogućili bolje rješavanje problema ilegalne migracije.
Te amandmane će razmotriti parlament početkom naredne nedjelje, a prema tim promjenama zakona, ilegalni migranti će imati rok od 72 sata da podnesu azil u Makedoniji ili da napuste zemlju.
Migranti će moći da koriste javni prevoz, uključujući vozove, autobuse ili taksi, što makedonska vlada nije do sada dozvoljavala.