Rusi i Kinezi nisu uspjeli zaustaviti Organizaciju za zabranu hemijskog oružja
Rusija i Kina danas nisu uspjele zaustaviti novu ulogu Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW), koja je od lipnja nadležna za proglašavanje odgovornih za kemijske napade.
Moskva i Peking su u ponedjeljak u posljednjem trenutku pozvali na glasanje na prvoj konferenciji OPCW-a, čije je sjedište u Den Haagu, nakon što je većina od 193 zemlje članice u lipnju glasala za povećanje ovlasti organizacije.
OPCW je od tada nadležan za proglašavanje odgovornih za kemijske napade, a ne samo za dokumentiranje upotrebe tog oružja.
Izaslanstva Rusije i Kine predlagala su osnivanje skupine stručnjaka zaduženih za razmatranje proučavanja nove uloge OPCW-a prije nego što organizacija počne s radom koji će omogućiti identifikaciju počinitelja kemijskih napada, poput onih izvedenih u Siriji 2013. i Engleskoj u ožujku ove godine.
Prijedlog Moskve i Pekinga je izazvao burne reakcije. Washington, London i Pariz optužuju Moskvu i njezine saveznike da žele učiniti korak unatrag.
Nove ovlasti povjerene OPCW-u su "nelegitimne" i nadilaze okvire organizacije, rekao je predstavnik ruskog izaslanstva Aleksandar Šulgin, nakon čega ga je američki kolega Kenneth Ward optužio za "očito licemjerje".
Iran, Sirija i 28 zemalja članica glasali su za osnivanje skupine stručnjaka, 82 zemlje su glasale protiv i 31 je bila suzdržana.
"Jasna većina protiv pokušaja sabotiranja povijesne odluke iz maja", istaknuo je na Twitteru britanski predstavnik u OPCW-u Peter Wilson.
Vote on Russia and China’s @OPCW draft Decision
— Peter Wilson (@PeterWilson) November 20, 2018
Clear vote against - 82
Voting for - 30
Abstentions - 31
A clear majority against an attempt to wreck the historic June Decision...
In June we confirmed the @OPCW can identify not just what CW is used but who has used it