INCKO O DODIKU: Ojačao je, modernizovao policiju, a sada želi bezbjednosnu službu
Hitno je potrebno formiranje vlade na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini kako bi se riješili nagomilani problemi, izjavio je večeras gostujući u Dnevniku 2 BHTV1 Valentin Incko, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.
"Treba osigurati da se svi rokovi poštuju-prvi rok je za državno Predsjedništvo, onda imamo rok za Dom naroda, prvo za državni nivo, potom federalni. Potom imamo rokove za kantone, gdje će možda biti najlakše i najbrže. Predsjedništvo BiH će položiti zakletvu 20. novembra. A u međunarodnoj zajednici očekuju, pa ja mislim da i građani očekuju ,da će se sve vlade formirati na svim nivoima što brže u interesu građana i da se riješe nagomilani problem", kaže visoki predstavnik za BHTV1.
O mogućoj postizbornoj krizi, Incko je rekao da je do sada formiranje vlasti trajalo godinu i po dana, nekada je bilo i brže, ali da smo obično u februaru-martu imali vlade na svim nivoima.
Govoreći o izboru Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Incko je rekao kako je svjestan nezadovoljstva kod „nekih Hrvata“:
"Znam da ima dosta negodovanja kod nekih Hrvata poslije izbora i mi se nezadovoljstvom Hrvata moramo baviti. Nije mi poznato da se žalio na te rezultate Centralnoj izbornoj komisiji. Znači, gospodin Komšić je izabran po postojećim pravilima i to je sve korektno. Naravno, sada se mora razmišljati dalje kako će gospodin Šefik Džeferović raditi, pošto je po Ustavu tako da si izabran u jednom entitetu ali da predstavljaš cijelu državu. Znači, ubuduće, kada budu putovali gospodin Komšić , gospodin Dodik i gospodin Džaferović u inostranstvo, oni će predstavljati cijelu državu a ne samo svoj narod", kazao je Incko.
U Dodikovim najavama promjene Ustava te formiranjem nove bezbjednosne službe u RS, Incko kaže da je finansijski teret za Republiku Srpsku.
"Dodik je ojačao, odnosno kako on kaže, modernizivao policiju. Sada želi da osnuje bezbjednosnu službu. Koliko ja znam , ove sve bezbjednosne službe su postojale za vrijeme rata. Na kraju krajeva, onda su se formirale dvije državne bezbjednosne službe i imamo OSA i SIPA, na čelu jedne je Bošnjak, druge Srbin. U svakom slučaju, mi ćemo to pratiti, i to je još jedan finansijski teret za RS", izjavio je Incko za BHRT.