ČUDNO PUCKETANJE U ZGLOBOVIMA: Postoji nekoliko razloga zašto često čujete ovo
Ukoliko se prilikom pokreta u koljenima ili ramenima čuju ili napipavaju promjene vrlo je vjerovatno da se radi o artrozi - degenerativnom oboljenju zglobova. Ove zglobove treba snimiti na rendgen-aparatu.
Da li vam koljeno krcka kada pokušate da ga savijete ili čujete neobično pucketanje u vratu kada pomjerate glavu? Ovaj zvuk može da se javi i prilikom pomjeranja drugih zglobova. Naprimjer, istezanje prstiju na rukama takođe može da bude veoma bučno, a u nekim slučajevima može da se čuje i svako pomjeranje lakta, ramena, skočnog zgloba, čak i vilice. Stručnjaci kažu da ne treba previše da brinemo ako nam zglobovi „škljocaju“, jer su i krckanje i pucketanje pri pokretu najčešće normalan fenomen.
Pravi uzrok ove pojave još nije u potpunosti razriješen, a ljekari bučne zglobove objašnjavaju na razne načine. Prema jednoj teoriji, ovi slušni fenomeni potiču od brzog prelaska ligamenata i tetiva preko kosti pri pokretu zglobova. Prema drugoj, krckanje ili pucketanje izaziva kolaps mjehurića ugljen-dioksida unutar zglobnog prostora pri naglim pokretima zglobova kao što su mali zglobovi prstiju šaka.
Unutar zgloba se nalazi sinovijalna tečnost koja ima zadatak da podmazuje zglobne površine. Ona sadrži dosta gasova, kiseonik, ugljen-dioksid, azot. Kada se naglo rastegne zglob dolazi do odvajanja zglobnih površina i oslobađanja ovih gasova što se čuje kao pucketanje.
U velikom zglobu kao što je koljeno, pri pokretu savijanja i ispravljanja mogu se čuti ali i napipati rukom takozvane krepitacije koje u osnovi mogu imati trenje između zglobne čašice i butne kosti.
Pucketanje može da se čuje i kada se ligamenti ponovo vraćaju na mjesto nakon istezanja tetiva, što se najčešće javlja u zglobu kolena. Svi pomenuti zvučni fenomeni ne predstavljaju posljedicu bolesti zglobova, ni sklonost ka njenom ispoljavanju, a nema ni opasnosti od pojave artritisa. Ljekari ukazuju da ne postoje vježbe, lijekovi ili dijetetski suplemenati koji mogu da ih preveniraju ili izliječe.
Ako se prilikom pokreta u koljenima ili ramenima čuju ili napipavaju promjene vrlo je verovatno da se radi o artrozi - degenerativnom oboljenju zglobova, ističu ljekari.
Ove zglobove treba snimiti na rendgen-aparatu i u zavisnosti od nalaza preduzeti liječenje odgovarajućom terapijom.
Pomoć ljekara treba potražiti i ako se osim pucketanja u zglobu javi bol, trnjenje ruku, glavobolje, mučnina ili nagon na povraćanje, ili ako je jedan ili više zglobova otečen, crven uz gubitak funkcije. I hronična upala zglobova može da dovede do oštećenja zglobnih površina, što za posljedicu ima trenje a zvuk koji tada proizvode zglobovi znak su oboljenja koje mora da liječi stručnjak.