OPADA VAM KOSA? Kada bi trebalo da se zabrinete!

Na opadanje kose utiče pored svih ostalih faktora i genetika, ali i tretiranje hemijskim preparatima, farbama i jakim šamponima.
Takođe, ne bi trebalo zanemariti i figaro, peglu za kosu i fen.
Kosa je veoma osjetljiva na stres, ali i na druge promene u organizmu, poput oslabljenog imuniteta, gripa i slično. Što bi praktično značilo da jedan naporniji mjesec ili previše poslovnih obaveza, pa čak i nagla promjena režima ishrane može da prouzrokuje više i češće opadanje vlasi.
Dobra vijest je ta da čim uspostavite pravilnu ravnotežu u svom organizmu, stvari će se vratiti na svoje, a vaša kosa će ponovo biti blistava i jaka.
Prosječna osoba izgubi između 70 i 100 vlasi dnevno, ali ove brojke apsolutno variraju od osobe do osobe.
Mnoge žene nakon izlaska iz kade zateknu čitavo klupko dlaka, ali stručnjaci kažu da je ovo potpuno normalno, pogotovo za one žene koje imaju gušću i dužu kosu.
Kada bi trebalo da počnete da brinete?
Prema riječima brojnih stručnjaka, ukoliko primijetite da vam kosa opada više nego inače i to duže od 2 mjeseca, trebalo bi da potražite savjet dermatologa.
Hroničan gubitak kose može da bude znak nekih ozbiljnijih zdravstvenih problema, stoga ne bi trebalo da zanemarite ovaj simptom.
Najčešći uzrok opadanja kose zapravo je nedostatak vitamina B12, gvožđa i vitamina D. Svakako bi bilo poželjno i da prekontrolište krvnu sliku.