Roditelji nezadovoljni programom Ministarstva: Ne damo sarajevske škole!
Na današnjoj press konferenciji u Osnovnoj školi Saburina predstavnici roditelja sedam osnovnih škola u opštinama Centar i Stari Grad su izrazile svoje nezadovoljstvo i zabrinutost u vezi programa mjera racionalizacije budžeta Ministarstva obrazovanje, nauke i mladih Kantona Sarajevo.
Inicijativa "Ne damo sarajevske škole"
U programu mjera racionalizacije budžeta se navodi da je nastojanje ovog programa očuvanje stabilnosti i likvidnosti budžeta s ciljem smanjenja i racionalizacije svih troškova, te prevazilaženja problema tužbi uposlenika osnovnog i srednjeg obrazovanja.
U otvorenom pismo ministru obrazovanja, nauke i mladih predstavnici roditelja ne spore da do racionalizacije u sistemu javne uprave mora doći na svim nivoima u BiH, a zbog višegodišnjeg nedomaćinskog, neodgovorno i rasipničkog odnosa vlasti prema našem društvu i njegovim resursima. To naravno vrijedi i za školstvo gdje, međutim, ovakva situacija sasvim sigurno nije uzrokovana tužbama uposlenika, kako to vlasti nastoje predstaviti javnosti da bi odgovornost skinule sa sebe.
"Na jučerašnjoj sjednici kantonalne skupštine osim dokumenta programa mjera racionalizacije ništa konkretno nismo mogli saznati. Taj program mjera ne govori o obrazovno-odgojnom procesu, već o novcu. Učenici se tretiraju kao teret budžetu", rekla je Svjetlana Nedimović, predstavnica roditelja djece iz OŠ "Silvije Strahimir Kranjčević" na današnjoj press konferenciji.
"Upravo iz tog razloga su roditelji djece iz škola koje su se prve našle na udaru organizovali ovu inicijativu, jer smatramo da ako se već kreće u reformu obrazovanja, onda budžet nije primarni segment na koji treba obratiti pažnju u procesu reforme obrazovanja."
Peticija "Spasimo sarajevske škole"
Pored neformalne inicijative "Ne damo sarajevske škole" pokrenuta je peticija "Spasimo sarajevske škole" koju je potpisalo preko 3.000 ljudi. Inicijativu su pokrenuli roditelji djece osnovnih škola "Hasan Kaimija", "Saburina", "Vladislav Skarić", "Hasan Kikić", "Vrhbosna", "Silvije Strahimir Kranjčević" i "Šejh Muhamed ef. Hadžijamaković".
Pojedinačan pristup školama
"Sve škole koje imaju manje od 18 odjeljenja bile bi pretvorene u područne, što znači da bi u njih išla djeca od 1. do 4. razreda, a djeca od 5. do 9. bi bila primorana da idu druge škole. To bi dovelo do velikih problema, jer je riječ o školama na rubnim područjima gdje su neuređene pješačke staze, a o gradskom saobraćaju da ne govorimo. Posebnu pažnju smo obratili na sigurnosni, te socio-ekonomski aspekt, odnosno da li će roditelji moći voziti svoje dijete u školu i da li će imati novca za prevoz", rekla je Lejla Čopelj iz OŠ "Hasan Kaimija".
"Mi nećemo stati na ovome. Naše škole moraju ostati u našim mahalama i njihov pravni status mora biti održan."
Roditelji smatraju da se svakoj školi mora pristupiti na poseban način, te da svaka škola mora proći pojedinačne analize, što je moguće prema stavu 2. člana 12. Zakona o obrazovanju.
"Na skupštini se spominjala cifra od 10 miliona KM uštede, te smo od ministra zahtijevali da te uštede napravi u okviru svoje administracije, a ako to ne urodi plodom, onda škole mogu doći na red, ali da razgovaramo o načinu mjera racionalizacije."
Privatne škole umjesto javnih?
"Istovremeno se gase javne ustanove, a grade se luksuzne stambene zgrade. Za koga se grade? Za djecu bogatih koja će se naseliti u tim luksuznim stanovima, te dobiti na korištenje privatne škole koje su nekada bile javne. To se zove socijalni inžinjering", rekli su roditelji.
Konkretni zahtjevi
Od Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo i ministra Kazazovića, kao i od Vlade Kantona Sarajevo i premijera Konakovića, roditelji zahtijevaju i očekuju povlačenje programa mjera racionalizacije u sadašnjoj formi, momentalnu obustavu bilo kakve aktivnosti već poduzete na realizacijii mjera, te da u izradu planova za racionalizaciju u školstvu uključe sve relevantne ustanove i zainteresirane društvene skupine, a prvenstveno roditelje i učenike škola.
Tehnološki viškovi
U Programu mjera racionalizacije se navodi da će se do 5. jula morati napraviti liste tehnoloških viškova, kako bi zaposlenici sa liste bili adekvatno zbrinuti.
Dalje u teksu se navodi se da će oni koji ostanu u radnom odnosu, biti plaćeni u zavisnosti od rezultata rada i uspjeha njihovih učenika. Tada će početi finansiranje škola prvenstveno na osnovu broja učenika kao kriterija. Samim tim biće smanjen broj odjeljenja i škola.