Nijednom migrantu u BiH nije odobren izbjeglički status
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH saopštilo je da nema nadležnosti u pogledu kontrole ulaska, kretanja, smještaja, zbrinjavanja ili zdravstvene i socijalne zaštite migranata, odnosno lica koja izraze namjeru ili podnesu zahtjev za azil, sve dok strani državljani od Ministarstva bezbjednosti ne dobiju izbjeglički status ili supsidijarnu zaštitu.
Sve navedeno u isključivoj je nadležnosti Ministarstva bezbjednosti BiH, odnosno Službe za poslove sa strancima i Granične policije BiH, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da Ministarstvo bezbjednosti, od kada je počeo povećan priliv migranata u BiH nijednom migrantu nije priznalo izbjeglički status, dok je u ovoj godini za 14 stranih državljana odobrena supsidijarna zaštita, od kojih se samo jedno lice može dovesti u vezu sa migrantima.
Riječ je o djetetu iz Sirije koje je smješteno u Dom za nezbrinutu djecu u Mostaru i za čiji boravak troškove snosi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice od 2000. godine obezbjeđuje smještaj, pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje, te rad pod istim uslovima kakve imaju i državljani BiH za 33 lica kojima je još 2.000. godine priznat izbjeglički status /najviše je porodica sa područja /samoproglašenog/ Kosova, odnosno Srbije, Makedonije, Moldavije i Crne Gore/, koja žive u Izbjegličko-prihvatnom centru Salakovac kod Mostara.