Merkel o pregovorima Grčke sa kreditorima: Gdje ima volje, ima i načina!
Njemačka kancelarka Angela Merkel tvrdi da je o finansijskoj krizi u Grčkoj i dalje moguć sporazum Evropske komisije, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske centralne banke sa vlastima te zemlje, ali da je za to neophodno da Atina pokaže političku volju, javlja Anadolu Agency (AA).
Merkel se danas obratila zastupnicima njemačkog parlamenta uoči Samita Evropske unije koji će biti održan naredne sedmice u Briselu i tom prilikom podsjetila da se grčka vlada 20. februara ove godine obavezala prema eurozoni da će provesti neophodne reforme u cilju izlaska zemlje iz krize.
„Pozivam grčku vladu da uloži napore u postizanje sporazuma sa kreditorima. Gdje ima volje, mora biti i načina. Još je sporazum moguć, samo grčki predstavnici moraju pokazati tu volju“, tvrdi Merkel i dodaje da su svi njemački naporu usmjereni ka cilju da Grčka ostane u eurozoni.
Ističući kako je Evropa u posljednjih pet godina pokazala do sada „neviđenu solidarnost“ prema Atini, Merkel je ukazala na činjenicu da Grčka nije jedina koja je dobila pomoć eurozone, te navela primjere Irske, Španije i Portugala koji su uspješno proveli zacrtane programe i "stali na vlastite noge."
Njemačka kancelarka tvrdi da je Evropska unija iz svih kriza izlazila dodatno jača i poručila da euro ne predstavlja samo valutu, već i simbol jedinstva u EU.
Osvrnuvši se i na problem izbjeglica i migranata u Evropi, Merkel je kazala da sve zemlje EU-a moraju pokazati solidarnost o tom pitanju.
„Nije moguće da tri četvrtine zahtjeva za azil zaprimi pet članica, već se moraju svi u realnom omjeru uključiti u rješavanje tog pitanja“, zaključila je Merkel.
Komentirajući i odnose Evropske unije sa Velikom Britanijom, Merkel je kazala da je optimistična o pitanju ostanka Britanije u Uniji, ali da Velika Britanija mora sama promisliti o svojoj ulozi koju želi u Uniji.
Merkel je poručila da će na Samitu u Briselu biti razgovarano o odnosima na relaciji Brisel –London, ali da temeljni principi Evropske unije borbe protiv diskriminacije i borba za slobodnu kretanja ne mogu biti predmet rasprave.