Njemačka i SAD podržavaju pridruživanje Balkana EU

Svijet
Njemačka i SAD podržavaju pridruživanje Balkana EU
.

Ambasadori SAD i Njemačke Kajl Skot i Tomas Šib rekli su da SAD i evropske zemlje imaju zajednički pristup prema zemljama Balkana.

Oni su izjavili, kako prenosi Beta, da čvrsto podržavaju njihov proces pridruživanja Evropskoj uniji koji doprinosi stabilnosti i prosperitetu regiona.

Govoreći na sesiji u okviru Beogradskog bezbjednosnog foruma o dogovoru Beograda i Prištine i ideji o promjeni granica ambasadori su ponovili različite stavove svojih zemalja. 

Ambasador Skot je rekao da su SAD otvorene za dogovor koji postignu dvije strane koji dovodi do stabilnosti bez postavljanja preduslova, dok je ambasador Šib, iako takođe podržava dogovor koji vodi do stabilnosti, rekao da Njemačka ne misli da je "korekcija granica dobra ideja". 

"SAD ne podržavaju izmijene granica, SAD podražvaju svaki dogovor između Beograda i Prištine koji će biti trajan i koji će proisteći iz samih strana", rekao je Skot. 

Svaki sporazum koji je sveobuhvatan, koji može da bude primijenjen i može da dobije podršku njihovog stanovništva, SAD su spremne da podrže, rekao je Skot. On je dodao da ;čekaju da vođe razviju takav dogovor, i ne postavljaju preduslove, ne postavljaju crvene linije ali nema ni blanko odobrenja unaprijed. 

"Hoćemo da vidimo šta oni mogu da izrade, i onda ćemo videti da li ćemo to podržati", rekao je Skot. 

On je ukazao i na rizik status quo situacije, i to ne samo rizik zamrznutih konflikata već rizika koji mogu dovesti do obnove konflikata. 

Nemački ambasador je potvrdio da Nemačka ne smatra da je ideja korekcije granica dobra. Na taj način, rekao je, mogao bi naizgled da se riješi jedan problem a možda otvori mnogo drugih problema. 

Šib je rekao da Njemačka kao i SAD želi sveobuhvatan sporazum između dve strane ali da imaju "vrlo jake rezerve oko korekcije granica". 

Skot je dodao da ostaje optimista oko toga gde idje region. 

On je rekao da je su se SAD stalno zalagale za integraciju zemalja Zapadnog Balkana u evroatlantske institucije, samtra da to pomaže da se ojačaju društva i stvori otpornost da se pruži otpor zlonnamernim aktivnostima. 

"Naša vizija za Balkan je pozitivna, a mislim da je ruska vizija negativna", rekao je Skot i naveo da Rusija želi da ta oblast postane podložnija prihvatanju ruske tačke gledišta. 

SAD su uvijek jako podržavale proces proširenja EU, i uvijek su podržavale proširenje EU na ovaj region, rekao je Skot i dodao da smatra da je EU uvijek bila snaga koja je činila konflikt mnogo manje vjerovatnima. 

On je ukazao da ima oblasti gdje još treba puno napretka da se ostvari i da je to EU isto ukazala u svom izvještaju o zemljama Zapadnog Balkana.

Ambasador Šib je rekao da je Zapadni Balkan jedan od priprioritet a njemačke vlade i da je Njemačka politika prema tom regionu nepromijenljiva. 

Ukazao je, kao i američki ambasador, da pristupni proces traži ispunjenje uslova i da neki problemi moraju da se riješe prije nego što se pridruži evropskom klubu, kao i da je važno da postoje demokratske procedure, vladavina prava, sloboda medija. 

 

Ne propustite