'Nasilje nad novinarima predstavlja grubo kršenje slobode izražavanja i slobode medija'
Prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, obraćajući se u Beču na zatvaranju Konferencije o sigurnosti novinara, rekao je da iako se konflikti odlikuju sopstvenim specifičnostima i izazovima, zajednička odlika im je da su novinari i sloboda izražavanja među prvim žrtvama tih kriza, javlja Anadolu Agency.
On je naveo da su se tokom konferencije, na temu "Bezbednost novinara, sloboda medija i pluralizam u vremenu konflikata", čuli zabrinjavajuće podaci o rastućem broju napada na novinare i dodao:
"Nasilje nad novinarima u svojim različitim oblicima predstavlja grubo kršenje slobode izražavanja i slobode medija, kao osnovnih temelja svakog demokratskog društva. Duboko smo uvereni da bez slobode izražavanja nema i neće biti slobodnog i demokratskog društva. Stoga je od izuzetne važnosti najstroža osuda svih manifestacija nasilja nad predstavnicima medija i medijskim slobodama."
Dačić je naveo da je u vremenima konflikata "u uslovima naglašenih emocija i različitih pritisaka" od velike važnosti sačuvati objektivnost u izvještavanju, pravovremenost u reagovanju i suprotstaviti se stereotipima i uopštavanjima.
"Uz poštovanje etičkih standarda i visokih načela novinarske profesije, otvara se prostor za delovanje novinara u pravcu smanjenja tenzija i uspostavljanju dijaloga i poverenja među sukobljenim stranama", rekao je.
Navodeći da je predsjedavanje Republike Srbije OEBS-u došlo u izuzetno teškom trenutku za čitav region OEBS-a te da situacija oko Ukrajine nastavlja da bude ozbiljna prijetnja stabilnosti i bezbjednosti na širokom prostoru od Vankuvera do Vladivostoka, Dačić je kazao:
"Centralne aktivnosti našeg predsedavanja Organizacijom nastavljaju da budu usmerene ka uspostavljanju dijaloga i unapređivanju mirovnog procesa. Objektivno i nepristrasno izveštavanje može doprineti tome."
Dodao je da je Srbija kao predsjedavajuća OEBS-u, u tom svojstvu kao prvi veći skup organizovala Konferenciju o zaštiti, bezbjednosti i integriteta novinara, u Beogradu 26 i 27. marta, te da je tokom konferencije bilo otvoreno pitanje kako prevazići negativne trendove nekažnjavanja za zločine počinjene nad novinarima.
"Mi kao Vlada Srbije dali smo konkretan primer na tom polju. Vladina Komisija za istraživanje ubistva novinara, koja je do sada napravila značajne pozitivne korake, jedna je od ključnih mehanizama koji pokazuje iskrenu nameru da se svi slučajevi napada rasvetle, a počinioci izvedu pred lice pravde", rekao je Dačić i dodao:
"Države i njihove Vlade su te koje treba da obezbede neophodne uslove za neometano delovanje novinara u okruženju oslobođenom od pretnji i zastrašivanja, da podstiču pluralizam i pružaju neophodne garancije za poštovanje osnovnih prava i sloboda, uključujući slobodu izražavanja i slobodu medija."
Pozdravljajući nedavno jednoglasno usvajanje Rezolucije 2222 SB UN-a o zaštiti novinara i ocijenivši to kao podsticajan i ohrabrujući događaj, Dačić je istakao:
"Pitanje bezbednosti novinara, pitanje je od univerzalne važnosti. Adekvatno reagovanje na kompleksne izazove u pogledu bezbednosti novinara zahteva komplementarno delovanje i zajedničke napore."