Austrijski premijer nazvao Rusiju agresorom na Ukrajinu

Svijet
Austrijski premijer nazvao Rusiju agresorom na Ukrajinu
.

Austrijski premijer Sebastian Kurz, koji trenutno predsjeda Vijećem EU-a, nazvao je Rusiju agresorom protiv Ukrajine.

Njegova izjava uslijedila je nakon što su Rusija i Austrija posljednjih sedmica osnažile svoje odnose, uključujući i događaj kada je ruski predsjednik Vladimir Putin kao počasni gost plesao sa šeficom austrijske diplomacije na njezinu vjenčanju na kojem je bio i Kurz.

"Sada govorim kao predsjedatelj Vijeća Europske Unije. Očekujemo vrlo jasnu reakciju na rusku agresiju i u tom smo smislu u lipnju ove godine produžili sankcije protiv agresora", rekao je Kurz ukrajinskom predsjedniku Petru Porošenku u Kijevu, prema priopćenju Porošenkova ureda.

Odnosi između Ukrajine i susjedne Rusije pali su na najnižu razinu nakon što je Rusija anektirala ukrajinski poluotok Krim, kao odgovor na svrgavanje proruskog predsjednika Viktora Janukoviča.

Iako je EU zbog toga nametnula sankcije Rusiji, neke članice uključujući Austriju, sklone su održavanju dobrih odnosa s Moskvom. 

"Moram istaknuti da smo jako zabrinuti činjenicom da je situacija i dalje teška, kao što je i bila ranije", rekao je Kurz referirajući se na rusko uplitanje u ukrajinsku krizu, stoji u priopćenju.

Kurz je pozvao Rusiju da ponovno sjedne za pregovarački stol.

 

Ne propustite