Imate li često NOĆE MORE? Onda vam se OVA INFORMACIJA neće svidjeti!
S vremena na vrijeme je normalno da svi imamo noćne more, ali ako vam se noćne more javljaju gotovo svaku noć, vrijeme je da se posavjetujete sa stručnjakom jer je moguće da vam podsvijest pokušava skrenuti pažnju na problem koji (možda) imate.
Noćne more su često spontane. No, one također mogu biti uzrokovane različitim faktorima, kao što su određeni poremećaji kojih vjerovatno nismo ni svjesni.
Postoji niz fizičkih, kao i psiholoških faktora koji pokreću noćne more. Najmoćniji od svih je stres, koji nam jednako šteti i fizički i psihički i kada smo budni i kada spavamo. Osjećaj neuspjeha, bježanje, kao i snovi u kojima ste zarobljeni često se tumače kao noćne more uzrokovane upravo stresom.
Lijekovi, kao što su antidepresivi, također su često povezani sa noćnim morama. Poznato je da i neki lijekovi za krvni tlak također povećavaju šansu da doživimo košmar. Čak se savjetuje da, ukoliko primijetite da imate više košmara nakon uzimanja nekog lijeka, obavezno posjetite ljekara.
Još jedan od uzročnika noćnih mora je nedostatak sna, a tu su također i tjeskoba i depresija, kao i Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) i koji obično uzrokuje hronične noćne more.
Neka istraživanja pokazuju da je i kofein jedan od uzročnika košmara, kao i alkohol. I naravno, strašni filmovi i knjige su čest i očigledan uzročnik noćnih mora.