KAKO PREPOZNATI OPASAN ŽULJ: Ukoliko ovo primijetite ODMAH KOD LJEKARA!
Žulj nastaje kad trenje ili opekotina naprave žareće oštećenje gornjeg sloja kože. Ako je pukao, nikako ne odstranjujte kožu, a ako je bolan, bolje ga što prije pravilno iscjedite.
Žulj koji nije pukao
Nemojte da ga bušite, već operite sapunom i dezinfikujte antibiotskom mašću. Ostavite mjesto nepokriveno, eventualno stavite labav zavoj i pustite da se suši na vazduhu. Nemojte stvarati pritisak na mjesto na kojem se žulj nalazi.
Žulj koji je pukao
Operite područje na kojem je žulj sapunom i vodom. Nemojte da koristite alkohol, jod ili hidrogen peroksid. Oštećenu kožu lagano izravnajte i potapkajte da se prilijepi.
Namažite područje antibiotskom mašću.
Žulj koji je potrebno isušiti
Ponekad su žuljevi jako bolni, veliki ili na mjestu koje se ne može stalno štititi od dodira ili znojenja.
Operite područje na kom se žulj nalazi. Iglu sterilišite alkoholom. Napravite malu rupicu na ivici žulja i nježno iscijedite. Ponovo ga operite i osušite laganim tapkanjem.
Ne skidajte kožu s njega. Namažite antibiotsku mast.
PREPOZNAJTE KADA TREBATE OTIĆI LJEKARU
Ako žulj nije samo žulj i ako na primjer ne znate koji je uzrok pojave mjehurića, možda je njegova pojava vezana uz dijabetes ili problem cirkulacije, pogotovo ako on ne prolazi ili se ponavlja.
Isto tako ako pocrveni, nastavi oticati ili se bol poveća, možda se mjesto inficiralo. Ako iz njega curi tekućina više od pet dana, morate ga pokazati ljekaru.
Jedan od najboljih načina prevencije je smanjenje vlažnosti. Stavite silikonske jastučiće na osjetljiva mjesta gdje vam se znaju pojaviti žuljevi. Ili malo dječjeg pudera ili nekog drugog sredstva koje smanjuje znojenje na stopalima ili između prstiju, osobito prije odlaska na vježbanje.