Čovjek težak 7.5 milijardi dolara ima jednu brigu: Evo što ne mogu spavati noćima
Milijarder i vlasnik tvrtke luksuznog nakita Cartier otkrio je svoj najveći strah – roboti zamijenjuju radnike i siromašni ustaju kako bi srušili bogate, piše Independent.
Govoreći na konferenciji Summit luksuza koju je Financial Times Business organizirao u Monacu (a gdje drugdje), modni tajkun pojadao se svojoj subraći po debljini novčanika da ne može spavati pri pomisli od društvenog prevrata, za kojeg misli da je neizbježan.
Prema pisanju Bloomberga, Johann Rupert rekao je na konferenciji da treba imati umu da kada siromašni ustanu, srednja klasa neće željeti kupovati luksuznu robu zbog straha od pokazivanja svog imutka.
Rekao je da je čitao o promjenama u tehnologiji rada, kako stručnjaci projecnjuju da će napredak tehonologije dovesti do još veće nezaposlenosti, kao i službene statističke podatke koji govore da 1 posto globalnog stanovništva sada posjeduje više bogatstva od ostalih 99 posto.
"Kako će se društvo nositi sa strukturnom nezaposlenošću i zavisti, mržnjom i socijalnim ratom", zapitao se. "U ovoj fazi uništavamo srednju klasu i to će utjecati na nas. To je nepošteno. I to je neodrživo. Dakle, to je ono što me drži budnim po noći".
Bloomberg procjenjuje da je ovaj Južnoafrikanac nagomilao bogatstvo od oko 7,5 milijardi dolara iz marki kao što su Cartier, Montblanc, Chloe i Vacheron Constantin, piše Independent.
U septembru 2014. vratio se u predsjedničku ulogu u Compagnie Financiere Richemont, nakon dopusta od godinu dana, koju je, prema Forbesu, proveo u čitanju i ribololovu na mušicu.
A, po svemu sudeći, i u dubokoj kontemplacijii o globalnoj socijalnoj revoluciji.
Rupert je još jedan od ultrabogataša koji nikada nije završio fakultet. Njegov je otac utemeljio i uspješno prodao tvrtku Rembrandt Tobacco Corp. Do sada se već nekoliko puta bavio kritikom društva. Zovu ga "Rupert Medvjed" zbog njegovih pesimističnih pogleda na gospodarstvo.
Ovaj 65-godišnjak sebe zove "reformiranom prostitutkom", nakon što je deset godina uspješno radio kao investicijski bankar.
Godine 2008. je izjavio kako kolateralna šteta od financijske krize tek dolazi.
"Spremaju se velike društvene promjene", ponovio je i na konferenciji u Monacu. "Naviknite se na to. I budite spremni".