Amerikanci odlučili prisvojiti Mjesec

Svijet
Amerikanci odlučili prisvojiti Mjesec
Direktor Instituta za zračno i svemirsko pravo Kölnskog univerziteta prof. Stephan Hobe, izjavio je kako, saglasno međunarodnom dogovoru, Mjesec pripada cijelom čovječanstvu, a ne bilo kojoj pojedinoj državi.

Direktor Instituta za zračno i svemirsko pravo Kölnskog univerziteta prof. Stephan Hobe, izjavio je kako, suglasno međunarodnom dogovoru, Mjesec pripada cjelom čovječanstvu, a ne bilo kojoj pojedinoj državi.

U SAD-u su predložili projekt zakona kojim se učvršćuje pravo vlasništva nad svemirskim resursima. Na taj bi način SAD željele prisvojiti svoje pravo na iskorištavanje resursa koji bi se dobivali na Mjesecu, izvještavaju njemački mediji.

Poseban interes predstavlja eksploatacija helija-3, kao visoko-kvalitetnog i idealnog goriva za atomske reaktore.

Projekt zakona, koji predlaže američka komisija za vrijednosnice i berze, morao bi odrediti temeljne pozicije što se tiče korištenja svemirskih resursa. 

Američki fizičar Gerald Kulcinski s Wisconsin Energy Institute-a, misli kako se s površine Mjeseca može dobiti oko milijun tona helija-3. Focus piše, kako je svega 40 tona toga rijetkog plina dovoljno za osiguranje energije SAD-u za jednu godinu, prenosi Dnevno.hr.

Direktor Instituta za zračno i svemirsko pravo Kölnskog univerziteta prof. Stephan Hobe, izjavio je kako, suglasno međunarodnom dogovoru, Mjesec pripada cijelom čovječanstvu, a ne bilo kojoj pojedinoj državi. Također i eksploatacija resursa s Mjeseca mora imati dozvolu u skladu s današnjim međunarodnim pravom.

Jedna od prvih američkih kompanija koja je uloge stavila na poslove s asteroidima je Planetary Resources, a među investitorima u istoj su i osnivač pretraživača Google Larry Page i filmski režiser James Cameron. Rusija i Kina već su objavile planove o zajedničkom letu na mjesec. Njemačka novina piše kako je postalo očigledno da je započela bitka za jedini Zemljin satelit i njegove resurse.

Čitatelji Forbesa negativno su ocijenili američko prisvajanje ekskluzivnog prava na eksploataciju mjeseca, a jedan od komentara u sebi sadrži i bit većine drugih: „Nakon što superslia (SAD, op.a.) već igra ulogu svjetskog policajca, ona širi svoje pretenzije na apsolutnu vlast i u svemiru.“

Ima i žešćih kritičara koji opisane američke aktivnosti uspoređuju s agresijom za koju Washington već odavno optužuje Rusiju: „Amerikanci hoće usvojiti zakon kako bi im pripalo nešto što im objektivno ne pripada. Kako to? Zašto samo Mjesec? Zašto ne odjednom i naš čitav planetarni sustav, Mliječnu stazu...? Ukoliko bi Rusija htjela usvojiti takav „zakon“ to bi bila divlja agresija…“

A svakako jedan od najduhovitijih komentara njemačkih čitatelja bio je ovaj: „Da, molim, poklonite Amerikancima Mjesec. Jedini uvjet za to – pustimo da oni tami i žive“.

Ne propustite