10 predivnih mjesta na Zemlji koja će nestati u bliskoj budućnosti
Čujemo toliko o globalnom zatopljenju koji mijenja Zemljinu klimu i krajolik da smo gotovo postali imuni na vijesti o tome, a ne razmišljajući o značaju takvih promjena.
Zamislili smo kako neka poznata i ugrožena mjesta mogu izgledati u bliskoj budućnosti.
Uskršnji otok, Čile
Uskršnji otok trenutačno ima teška vremena. To je zbog velikog priljeva turista koji ostavljaju puno smeća iza sebe i time štete kipovima i krhkoj otočnoj ekologiji.
Planina Kilimanjaro, Tanzanija
Kilimanjaro je najviša točka u Africi i prekrivena je snijegom. Međutim, u posljednjih 100 godina snijeg se počeo brzo topiti, a oborine ne mogu nadoknaditi taj proces. Znanstvenici predviđaju da će snijeg nestati do 2033. godine, a vulkan će potpuno izgubiti svoj trenutni izgled.
Otok Culebra, Puerto Rico
Američka mornarica je na ovom otoku imala trening bombardiranja, što je jako utjecalo na biljke i životinje. Godine 1975. bombardiranja su prestala, ali masovni turizam još više oštetio nestabilnu ekologiju.
Madagaskar
Sve Madagaskarske šume navodno će se smanjiti do 2025. ako se ne spase. Na otoku postoje životinjske vrste koje još nisu proučavane, a postoji mogućnost da će se to dogoditi prije izumiranja.
Veliki kineski zid
Svake godine milijuni turista posjećuju Veliki zid, a mnogi od njih uzimaju kamen ili dva kao suvenire. Ostali čimbenici uključuju i djela vandalizma, kamenje koje se prodaje na tržištu, poljoprivrednici kradu kamenje za ograde i eroziju pješčenjaka. 22% zida već je nestalo, a to je oko 2.000 km.
Bagan, Mianmar
Bagan je dom više od 2.000 budističkih svetišta i pagoda izgrađenih u 11. i 12. stoljeću. Oni su aktivno obnovljeni od 1995. do 2008., ali tada su turisti dolazili u tisućama. Mnogi se penju na pagode kako bi dobili dobar pogled, što je rezultiralo pogoršanjem ovih drevnih građevina.
Nuuk, Grenland
Nuuk je glavni grad Grenlanda, kojim upravljaju snijeg i polarni medvjedi. Vlada planira obnoviti industriju dragi kamen ovdje. To će dovesti do izgradnje mina, što će rezultirati promjenom ekološke situacije. Štoviše, obalni led na Grenlandu može se rastopiti do 2100. godine, a glavni grad nalazi se na rubu otoka.
Jezero Nikaragva
Nikaragva je jedino mjesto na svijetu gdje žive slatkovodni morski psi. U srpnju 2014. vlada je odobrila izgradnju Nikaragvanskog kanala koji povezuje Pacifik i Atlantske oceane. Stotine sela će biti evakuirane i premještene. Ovi planovi će gotovo sigurno ukloniti Nikaragvu od više od 0,5 milijuna hektara prašuma i močvara.
Otoci Seychelles
Plaže Sejšela postupno će se potopiti. Klimatske promjene i porast razine mora će dovesti do izumiranja koralja, erozije pješčenjaka i ispiranja otoka. Znanstvenici misle da je to samo pitanje vremena prije nego što su Sejšeli sasvim pod vodom.
Velika koraljna grebena, Australija
Globalno zatopljenje je ozbiljna prijetnja za Veliki koraljni greben: ako temperatura raste i 1 ° C iznad uobičajene, a koralji pate od jakog sunčevog svjetla, uzimajući s njima i druge stanovnike mora.