Hoćemo li ostati bez programa BHT-a, FTV i RTRS-a?
Razmatrajući informaciju o prelasku s analognog na digitalno zemaljsko emitiranje, Vijeće Regulatorne agencije za komunikacije BiH na današnjoj sjednici upozorilo je da je dosadašnjim zastojima koji proizilaze iz neusvajanja Akcionog plana, direktno ugrožena industrija emitiranja u BiH.
Dovedene su u pitanje preuzete međunarodne obaveze BiH, proistekle iz potpisanih sporazuma, koje mogu rezultirati izricanjem sankcija.
Analogno emitovanje gasi se 17. juna 2015. i Vijeće upozorava na ozbiljne probleme pravne prirode, koji su uzrokovani neprovođenjem Strategije uvođenja digitalne televizije u BiH, a posebno neusvajanjem Akcionog plana, što je trebalo da uradi Vijeća ministara BiH.
Ono što je jedno jasno je da od 17. juna 2015. godine javni RTV servisi, kao i komercijalne TV stanice gube mogućnost daljeg nesmetanog emitiranja programa.
Postojeće dozvole neće biti ugrožene u programskom segmentu, tako da će stanice moći proizvoditi program prema programskim uvjetima, ali tehnički uvjeti dozvole prestaju da važe.
U svjetlu navedenoga, a s ciljem alarmiranja svih relevantnih sudionika u procesu prelaska sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje, Vijeće je iniciralo održavanje Okruglog stola o ovoj temi, koji će biti održan 27. novembra u Sarajevu.
Vijeće očekuje da će predstavnici industrije, kako javni RTV servisi tako i komercijalne TV stanice uzeti aktivno učešće, saopćeno je iz RAK-a.
Vijeće RAK-a je je zaključilo da će predložiti Parlamentarnoj skupštini BiH da iznos RTV takse za javne RTV servise ostane nepromijenjen.
Vodeći se zakonskom obavezom propisanom Zakonom o Javnom RTV sistemu BiH i Općim uvjetima dozvole sistema, Agencija je obavezna razmotriti i Parlamentarnoj skupštini BiH dostaviti prijedlog o iznosu RTV takse, najkasnije šest mjeseci prije datuma isteka važeće dozvole sistema, a koja je izdata 26. aprila 2010. godine, na rok od pet godina.