Zabluda o napunjenim uređajima za koje smo vjerovatno trebali prestati vjerovati

E buraz
Zabluda o napunjenim uređajima za koje smo vjerovatno trebali prestati vjerovati
.

Iako je 2018. godina mi još uvijek brinemo o onom punjaču koji smo ostavili u utičnici za napajanje, željezo koje smo zaboravili odspojiti, laptop koji smo ostavili čitavu noć i napuniti telefon na 0%, tako da baterija neće "iscuriti" skroz i isključiti se telefon. Moramo li se i dalje brinuti o tim stvarima? Ili bismo li mogli biti "loši" i ostaviti naše telefone?

Odlučili smo saznati više o ovim uobičajenim pitanjima. Jer, dok su uređaji koje upotrebljavamo svaki dan novi, naše znanje o njima može biti staro.

Mit 1: Ne biste trebali puniti telefon preko noći.

1

 

Zahvaljujući modernim litij-ionskim baterijama možete lako napuniti telefon preko noći. Ove vrste baterija imaju kontrolere koji prestanu puniti kada je baterija puna. Stoga nemojte se bojati pokretanja "vatre", ili će se baterija prestati puniti.

Jedina stvar za koju biste se trebali brinuti jest pregrijavanje telefona. Budući da izmjena topline nije savršena, možda nije najbolja ideja da se telefon puni preko noći. Da biste izbjegli kupnju takvog modela, pažljivo pročitajte njegove recenzije.

Mit 2: Napunite uređaje na 0%.

2

 

Razgovarajmo više o litij-ionskim akumulatorima. Stvar je, oni imaju ograničen broj ciklusa naboja (primjerice, iPhone ima oko 500 ciklusa). Jedan ciklus puni naboj od 0% do 100%. Ako napunite bateriju od 90% do 100%, koristite samo 1/10 ciklusa.

Da ne biste potrošili jedan puni ciklus, bolje je napuniti telefon nekoliko puta dnevno (ako imate priliku, naravno).

Prema riječima stručnjaka, vaša baterija će raditi dulje vrijeme ako zadržite punjenje negdje oko 40% do 80%.

U prošlosti su stručnjaci preporučili da bateriju otpada na 0%, ali danas sve više baterija ima ugrađeni uređaj za kalibriranje. Ove pametne baterije smanjuju potrebu umjeravanja, međutim, ako se vaš telefon ponaša čudno kao da brzo gubi svoju kvalitetu, trebali biste je pustiti da kalibrira ručno s vremena na vrijeme.

Mit 3: Ne smijete ostaviti punjač priključen.

3


Unatoč činjenici da je prikladan i nećete ga trebati tražiti cijelo vrijeme, sigurnosna pravila kažu da se punjači moraju isključiti odmah nakon uporabe. To je zbog toga što bi požar mogao početi kao posljedica strujnog udara.

Takve situacije, osobito u gradovima, se događaju vrlo rijetko. Zato je ova mjera opreza uglavnom beskorisna. Međutim, postoji 4 puta kada se punjač treba odspojiti:

Vaša kuća nema zaštitu od udara munje, tako da su česti naponi struje i električna energija je često isključena.
Imate životinje koje su slobodne u kući. U tom slučaju, lako mogu ugristi kabel za napajanje, i to je bolje ako je isključeno.
Vaši susjedi imaju curenje vode.
Punjač zagrijava ili stvara zvuk čak i kada nije povezan s uređajem. U tom slučaju lakše je zamijeniti punjač umjesto cijelog stana.
Dakle, na vama je odlučiti hoćete li ostaviti punjač priključen ili ne. Neće se slomiti, stoga ovo nije nešto za što biste trebali brinuti.

Mit  4: Prijenosna računala možda neće raditi ako su stalno priključena na punjač

4


Isto vrijedi i za vaše prijenosno računalo kao i za vaš telefon: moderne baterije blokiraju punjenje baterije kada je puna. Samo u slučaju, stručnjaci preporučuju da bateriju pustite da opadne na 0% samo jednom mjesečno.

Prekomjerno zagrijavanje uređaja ili rad u lošim uvjetima češće uzrokuju bilo kakvu štetu. Na taj način uglavnom, to su pogreške korisnika, a ne punjač koji može uništiti uređaj.

Zaključak: Moderna tehnologija toliko je napredna da se ne moramo brinuti o uređaju koje se puni preko noći. A ako odlučite biti paranoični, trebali biste ići sve do i odspojite sve uređaje počevši od telefona i završavajući s hladnjakom.

Ne propustite