IDETE LI NA MORE, OVO MORATE ZNATI: Hrvatski autoklub izdao upozorenja!
Već je protekli vikend pokazao da je pred Hrvatskom sezona koja će na saobraćajnice dovesti vrlo velik broj turista, a prema podacima Hrvatske turističke zajednice na s obali odmara već devet posto više turista nego u proteklom periodu iste godine. Prvi vikend u julu, donosi nam nove gužve na naše saobraćajnice.
Najčešće se putuje vikendima, od petka u popodnevnim satima do nedjelje u večernjim satima, ali se mijenjaju navike putovanja, kako bi se izbjegle velike gužve koje su uobičajene vikendima, pa mnogi za svoje putovanje biraju dane u sedmici, a naročito ponedjeljak.
![]()
Najveći priljev vozila, mogući zastoji i usporena vožnja očekuju se u petak, u subotu, 30. juna, tokom cijelog dana, a naročito u jutarnjim satima (od 6 – 15 sati), te tokom nedjelje, 01. jula, tokom cijelog dana (najviše od 6 – 13 sati).
Ovog vikenda u velikom dijelu europskih zemalja (Austrija, Belgija, dio Švicarske i dio Njemačke) počinju školski praznici, a veliki broj turista iz tih zemalja tradicionalno se odmara na Jadranu.
![]()
Najgušći saobraćaj očekuje se:
• na zagrebačkoj obilaznici (A3) iz smjera Jankomira ili Buzina prema naplatnoj postaji Lučko;
• na graničnim prijelazima sa Slovenijom (Bregana, Macelj, Kaštel, Rupa, Pasjak), Mađarskom (Goričan), Srbijom (Bajakovo, Tovarnik) i Bosnom i Hercegovinom (Stara Gradiška, Slavonski Brod, Maljevac, Županja, Metković) i Crnom Gorom (Karasovići);
• na autocestama A1 Zagreb-Split-Ploče i A6 Rijeka-Zagreb, između Lučkog i čvora Bosiljevo 2 (oba smjera);
![]()