PAKLENE VRUĆINE MOGU DA NAS UBIJU: Ovo su simptomi TOPLOTNOG UDARA
Mnogi ga zamijene sa sunčanicom, ali u nastavku testa bit će vam jasno zbog čega se ove dva pojma razlikuju.
Dakle, toplotni udar i sunčanica nisu isto.
Povišena spoljna temperatura u kombinaciji sa visokim procentom vlažnosti vazduha može dovesti do najteže komplikacije termičkog stresa - do toplotnog udara.
Toplotni udar nastaje u momentu kada tjelesna temperatura naglo poraste preko 41 stepen, usljed izlaganja organizma velikoj toploti. Proces naglog rasta temperature dešava se u vrlo kratkom vremenskom roku, za svega deset do petnaest minuta, a prate ga brojni simptomi.
SIMPTOMI
Neki od njih su tjelesna temperatura iznad 40 stepeni, suva i vruća koža, otežano disanje, vrtoglavica, umor, nizak krvni pristisak, tahikardija, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, odsustvo znojenja, grčevi, gubitak svijesti...
POMOZITE SEBI
Da biste pomogli osobi zahvaćenoj toplotnim udarom, potrebno je da je, na prvom mjestu, odvedete u hlad ili rashlađenu prostoriju i uklonite suvišnu odjeću. Zatim, umivajte je hladnom vodom i, ukoliko je u svesno stanju, dajte da pije napitke bez kofeina i alkohola.
Toplotni udar vrlo je sličan sunčanici, ali je razlika u tome što ne toplotni udar ne mora nužno nastati usled direktnog izlaganja suncu. Da biste se zaštitili od toplotnog udara, preporučuje se lagana odjeća prilagođena svijetlih boja i prirodnih materijala, redovna rehidratacija, rashlađivanje i slično.
SUNČANICA
Jedan od oblika toplotnog udara je i sunčanica koja nastaje kao rezultat direktnog izlaganja glave i potiljka suncu.
SIMPTOMI
Simptomi su povišena temperatura, crvenilo u licu, ubrzan rad srca, otežano disanje - ubrzan i kratak dah. U lakšim slučajevima javlja se glavobolja, problemi sa vidom, vrtoglavica i pospanost, a u težim, proširenje zenica i gubitak svijesti.
POMOZITE SEBI
Prva pomoć su hladne obloge, puno tečnosti i potpuni mrak, a u slučaju nesvijesti odmah zvati hitnu pomoć.