Ovo voće doprinosi spriječavanju ozbiljnih oboljenja: Evo zašto još treba da jedete jagode svaki dan

Porodica i zdravlje
Ovo voće doprinosi spriječavanju ozbiljnih oboljenja: Evo zašto još treba da jedete jagode svaki dan
.

Jagode pomažu kod oporavka nakon bolesti, jačanja imuniteta, kod bolesti žuči i jetre te kao prevencija želučanih bolesti. Takođe pomažu u liječenju anemije, kod povećanog holesterola i krvnog pritiska, artritisa i reume i kod bubrežnog kamenca.

j

Vitamin C koji se nalazi u jagodama neophodan je za proizvodnju kolagena, koji koži daje elastičnost i usporava pojavu bora. Elagična kiselina iz ovog voća spriječava uništavanje kolagena i pojavu upale kože, na taj način čuvajući svježinu lica.

Jačaju imunitet

j1

Jagode se ubrajaju među pet voćki najbogatijih antioksidansima. Sadrže veći broj vitamina od pomorandže i limuna, ali i određene količine omega - 3 masnih kiselina.

Regulišu šećer

Imaju antiupalno i sedativno dejstvo, a istraživanja pokazuju da smanjuju nivo upalnog markera C reaktivnog proteina (CRP). Vlakna u jagodama mogu da spriječe nastanak dijabetesa tipa 2, jer usporavaju apsorpciju glukoze u krv.

Podstiču mršavljenje

U 100 grama jagoda nalaze se samo 33 kalorije i čak 58 mg vitamina C, što je 98 odsto dnevnih potreba. Prepune su vlakana, a spoj nitrata potiče protok krvi i kiseonika u tijelu, što će ubrzati metabolizam i pomoći mu u mršavljenju.

Štite od zračenja

Rezultati istraživanja pokazali su da ekstrakt jagode može da doprinese zaštiti od ultraljubičastog zračenja, povećavajući otpornost kože.

Izbjeljuju zube

Svježe jagode otklanjaju neželjenu obojenost naših zuba, jednostavno, žvakanjem nekoliko minuta. Zahvaljujući svojim sastojcima, čine zube bijeljim i otklanjaju mrlje na zubima.


Jačaju memoriju

j4

Istraživanja pokazuju da antocijanini, koji se nalaze u ovom voću, jačaju kratkoročnu memoriju i poboljšavaju pamćenje ukoliko se unose nekoliko nedjelja.

Ljekovita svojstva jagode poznata su još od antičkih vremena. Osim ploda, za liječenje se može koristiti korijen i  lišće jagode.

Čaj od lišća jagode stoljećima se rabi kao lijek protiv probavnih smetnji, ekcema, upale grla, gripe i prehlade te u liječenju kostobolje.  

Čaj od lista jagode možete napraviti na takav način da 2 pune čajne žlice suhih listova jagode prelijte s 250 ml kipuće vode. Nakon 15 minuta procijedite čaj. Čaj pijte 3 puta dnevno po jednu šalicu poslije jela. Taj čaj možete koristiti i za grgljanje.         

Želite li pročistiti organizam, uvečer se počastite većom porcijom jagoda (bez dodatka šećera ili šlaga), i ujutro ćete se probuditi svježi, odmorni i puni energije za predstojeći dan.

Budući da posjeduju svojstva analgetika, uhvati li vas glavobolja, ne posežite za aspirinom.

j5

Radije pojedite zdjelicu svježih jagoda, jer za razliku od aspirina koji sadrži acetilsalicilnu kiselinu, jagode sadrže prirodne salicilate.

Također, zahvaljujući protuupalnim, antipiretskim i antibakterijskim svojstvima, jagode će nam poslužiti pri ublažavanju upalnih procesa, za sniženje temperature i  kod mišićnih bolova.

Usto, odlično su sredstvo protiv opekotina.

j6

Jagode sadrže obilje C vitamina, te A vitamin, vlakna, željezo i folnu kiselinu koja je, između ostaloga, nužna trudnicama ili ženama koje planiraju trudnoću.

Jagode je najbolje jesti svježe, natašte ili između obroka. Jedu li se nezašećerene, odlično gase žeđ, a smiju ih jesti i dijabetičari.

Jagode mogu pomoći:

  • kod oporavka nakon bolesti
  • za jačanje imuniteta
  • kod bolesti žući i jetre
  • kao prevencija želučanih bolesti
  • kod artritisa i reume
  • u liječenju anemije
  • kod bubrežnih kamenaca
  • kod povećanog kolesterola i krvnog tlaka.

Jagode za savršen izgled

j7

Jagodama se možete poslužiti i za uljepšavanje, što ne znači da biste se poput čuvene Madame Tallien iz Napoleonovog društvenog kruga, trebali kupati u soku načinjenom od desetak kilograma jagoda.

Budući da čisti i njeguje kožu te ju, zahvaljujući vitaminu C i A održava glatkom i napetom, bit će dovoljno da jednom do dvaput tjedno stavite na lice jagode izrezane na kolutiće, ili od njih načinite kašastu masku, koju ćete poslije isprati prvo mlakom, a zatim hladnom vodom.

Trljate li njima zube, uklonit ćete zubne naslage i zube učiniti bjeljima.  

Žensku populaciju zacijelo će razveseliti podatak da jagode mogu pomoći u borbi protiv celulita.

Naime, vitamini C i A su antioksidansi, a oni usporavaju starenje i gubitak elastičnosti tkiva, te uništavaju slobodne radikale, pa će redovno konzumiranje jagoda  ubrzati cirkulaciju i pomoći u borbi protiv tog mrskog neprijatelja mnogih žena.  

Vodite li, pak, upornu bitku s viškom kilograma, razveselit će vas vijest da jagode ubrzavaju metabolizam i smanjuju apetit, a usto su niskokalorične.

Jasno, pod uvjetom da ih ne jedete posute obiljem šećera ili prelivene šlagom.

Želite li smršavjeti, a pritom si priuštiti i ekstravagantan gastronomski užitak, pospite ih s malo crnog ili zelenog papra. Probajte, iznenadit ćete se!

I najzad, u mnogih naroda diljem svijeta ukorijenjeno je vjerovanje da jagoda posjeduje afrodizijačka svojstva, te pospješuje ljubavnu moć.

Jagode i šampanjac postale su sinonim za romantične večeri u dvoje. Uzmemo li u obzir njezin srcoliki oblik i žarkocrvenu boju, ne trebamo se čuditi što je posvećena Veneri, božici ljubavi.

Prema drvenoj legendi, podijelite li dvostruku, sparenu jagodu na pola, pa jednu polovicu pojedete vi, a drugu osoba koja vam se sviđa, zaljubit ćete se jedno u drugo.

Ako se to i ne dogodi, zacijelo nećete tugovati, jer prema vjerovanju drevnih Rimljana, jagoda otklanja melankoliju.

U što doista nemamo razloga sumnjati, jer najzad, i sam pogled na nju dovoljan je da nam se osmijeh vrati na lice.

Ne propustite