SEZONA JE POSKOKA: Evo kako se zaštititi
Ugriz poskoka, ako se na vrijeme ne tretira kako treba, može biti smrtonosan.
Čak i mladunci dugi do 18 cm opremljeni su otrovom koji može biti opasan. No poskoci nerijetko čuvaju otrov za plijen pa njihovi ugrizi znaju biti racionalizirani, malih doza ili čak ‘suhi’.
Otrov poskoka sastoji se uglavnom od hemotoksičnih tvari, koje zgrušavaju krv i izazivaju šok. Manje kralježnjake može ubiti u nekoliko sekundi. Za čovjeka je smrtonosna doza između 25 i 40 mg ovisno o dobi, zdravlju i mjestu ugriza – najopasniji su oni u gornjem dijelu tijela, blizu glave.
Snaga poskokova otrova jača je od snage nekih kobri kod kojih je smrtonosna doza u prosjeku između 30 i 50 mg. Ugrizi su najčešći ljeti kada su i zmije i ljudi vani. Sve tri zmije imaju tamne šare na leđima no poskok ima karakterističan roščić na nosu.
Poskok je troma zmija.
Protivno uvriježenim mitovima pretežak je da bi mogao skakati. No ponekad, kada je uznemiren, može se baciti sa stabala ili stijena. Rijetko se brani ugrizom, radije bježi, međutim kada napada vrlo je brz.
Ako vas poskok ugrize, važno je ne paničariti jer strah i kretanje ubrzavaju srce i protok krvi, a time i širenje otrova. Otrov ne treba pokušavati nevješto isisavati. Ako je to moguće, ranu je dobro podvezati kako bi se usporilo širenje otrova tijelom.
Kako biste se zaštitili od zmija, izbjegavajte šetnju mjestima koja su nepregledna. Da biste ih upozorili ili otjerali, lupkajte štapom po tlu ispred sebe. Tokom proljeća poskoci se češće sreću po danu, a za ljetnih vrućina ujutro i predveče. U jesen pripazite na grane drveća i grmlje kraj mjesta prolaska – u to doba se tamo rado sunčaju. Odijenite duge hlače i po mogućnosti čizme.
Ako opazite otrovnicu, držite se na pristojnoj udaljenosti od najmanje dva metra. Kad god je moguće, zaobiđite je.