SVAKA PETA OSOBA ŠKRIPI ZUBIMA: Evo do čega to može dovesti

Zanimljivosti
SVAKA PETA OSOBA ŠKRIPI ZUBIMA: Evo do čega to može dovesti
.

Ovaj problem primarno se rješava u stomatološkim ordinacijama, ali postoje i drugi načini 
Istraživanja su pokazala da otprilike svaka peta osoba noću škripi zubima, što može dovesti do trajnog trošenja zubi, ispadanja plombi i implantanata, kao i do povlačenja zubnog mesa.

Da li ste li znali da ova navika može izazvati i probleme s vidom, vrtoglavice te bolove u mišićima cijelog lica?

skripanje-zubima

Doktori smatraju kako su uzroci bruksizma (to je službeni naziv za ovu naviku) emocionalni stresovi, napetost, strahovi i brige koje se u snovima “prerađuju”.

Ovaj problem primarno se rješava u stomatološkim ordinacijama (noćna udlaga izrađuje se prema individualnom otisku čeljusti, stavlja se na gornje zube, a funkcija joj je da drži zube odvojene jedne od drugih), no ako uzroci nisu povezani s položajem čeljusti i zagrizom, savjetuje se prakticiranje neke vrste meditacije, joge ili sl., što osobi pomaže opustiti se.

skripanje-zubima-ponedjeljak

Ako vas ujutro nakon buđenja boli čeljust, imate česte glavobolje, vrtoglavice ili šum u ušima te ako primjećujete da su vam gornji zubi na vrhovima tanji nego na ostalim dijelovima, javite se stomatologu.

zubi

Škripanje zubima možete zaustaviti i ovako:

JEDITE VIŠE ŠPINATA: Iako nije potvrđeno od strane nauke, neke studije su povezale nedostatak magnezija sa bruksizmom, što donekle i ima smisla jer magnezij igra veliku ulogu u pravilnom radu živčanog sustava.
SMANJITE KOLIČINU UNOSA KAFE: Konzumacija kofeina, posebno par sati prije sna, može uzrokovati noćno škripanje zubima.Smanjite unos kofeina i smanjite učestalo škripanje zubima.

200224-24

Ne propustite