Firma Centrotrans DC: Opstrukcija zakonski provedene privatizacije
Prije 12 godina - 2003. kao najbolji ponuđači na tenderu za privatizaciju firme "Centrotrans DC" su proglašeni, FE-AL METALI i Mulić Hajrudin, koji su nakon toga zaključili Kupoprodajni ugovor sa Kantonalnom agencijom za privatizaciju Sarajevo. Iste godine u julu 2003. su uplatili cjelokupan kupoprodajni iznos i faktički postali vlasnici 94,18% firme "Centrotrans - DC".
Nakon toga počinje 12-godišnja agonija, patnja i borba vlasnika da preuzmu poslovanje u ovom preduzeću. Svih ovih godina aktuelni direktor Mustafa Ruvić je sasvim svjesno i namjerno nanosio štetu preduzeću tako što nije plaćao PDV, poreze po osnovu javnih prihoda, poreze i doprinose za penzijsko osiguranje, poreze i doprinose za socijalno i zdravstveno osiguranje, niti bilo koju drugu vrstu poreznih i drugih davanja i obaveza prema državi.
Prema realnim procjenama ukupan dug po osnovu PDV-a, javnih prihoda, penzijskog i zdravstvenog osiguranja i drugih dadžbina danas iznosi cca 4.000.000,00 KM. Ponašanje aktuelnog direktora je neshvatljivo obzirom da je itekako svjestan da je privatizacija okončana na svim nivoima - sve do Ustavnog suda BiH. Njegovo odbijanje da prihvati nove vlasnike, Skupštinu i novoizabrani Nadzorni odbor (koji je po Zakonu o privrednim društvima organ upravljanja u preduzeću odnosno iznad samog direktora) godinama onemogućava konačan završetak privatizacijskog procesa. Osim toga, Ruvić odbija da dostavi dokumentaciju o poslovanju Društva nezavisnom tijelu odnosno ovlaštenoj revizorskoj kući koja bi trebala da izvrši pregled i reviziju poslovanja za protekli period te da sačini nalaz i da svoje mišljenje o istom.
Direktor Mustafa Ruvić zajedno sa knjigovođom, blagajnikom i šefom prodavnice se u medijima i kod nadležnih organa obično pojavljuje preko Sindikata firme i redovno koristi priliku za optužbe na račun novog vlasnika, a situacija je sasvim drugačija jer je jasno ko je trenutno "glavni i odgovorni" za dešavanja u preduzeću. Naime, kompletan tok novca odnosno prometa ide isključivo kroz njihove ruke, firma ostaje bez sredstava, a porezne i druge obaveze se ne plaćaju.
Na kraju, FE-AL METALI i Mulić Hajrudin su podnjeli i krivične prijave protiv direktora i ostalih Kantonalnom, Federalnom, Državnom tužilaštvu, MUP-u Kantona Sarajevo - Odjeljenje za privredni kriminal i SIPA-i. Za sada međutim niko od nadležnih organa i institucija ne reaguje a radi se o osnovanoj sumnji o postojanju privrednog kriminala, "teškog" skoro 4.000.000,00 KM,prije svega po osnovu neplaćenog PDV-a, poreznih i drugih davanja državi BiH.
Ostaje da se vidi da li će relevantni faktori u BiH konačno reagovati i zakonski preispitati ponašanje ljudi koji su sasvim izgledno ovaj kriminal počinili. U prilogu možete vidjeti i pravosnažne dokumente koji potvrđuju naprijed navedene činjenice.