17 zanimljivih stvari za koje ste pretjerano lijeni da bi ih tražili na Google

E buraz
17 zanimljivih stvari za koje ste pretjerano lijeni da bi ih tražili na Google
.

Djeca stalno postavljaju pitanja, tjerajući roditelje da surfaju internetom za odgovore. Ipak, odrasli vole da uče nove stvari, mada rijetko trošimo vrijeme da odgovaramo na pitanja "kako" i "zašto".

Pronašli smo najinteresantnije odgovore na pitanja o svemu odjednom.

17. Zašto imamo jezu?

1


Izgleda da je drevni fenomen dobijen od životinja. Jeza dolazi iz zatezanja folikula kose. U svijetu životinja to im pomaže da se brže zagriju. U slučaju prijetnje, takvo stanje kose pomaže životinjama da izgledaju veće i masivnije pred neprijateljem. Takodje dobijamo jezu u hladnom vremenu ili u emotivnim situacijama. To je rezultat podsvjesne emisije adrenalinskih hormona.

16. Zašto ne prepoznamo naš glas na snimku?

2


Odgovor je u sposobnosti naših kostiju da izvedu zvuk. Vaši sagovornici čuju samo zvuke koji se vode vazduhom. Taj zapis takođe sadrži samo takve zvuke. Istovremeno, način na koji čujemo naše glasove je kombinacija redovnih zvukova i zvukova niske frekvencije koje provode kosti naših lobanja.

15. Zašto imamo glavobolju kada pijemo hladnu vodu ili jedemo hladnu hranu?

3

 

Vjerovatno ste primjetili da kada jedete sladoled ponekad dobijate oštru glavobolju. Ili se možda desi kada dišeš u vazduh dok trčiš u parku u hladnom vremenu. Povezan je sa zatezanjem ili distancijom sudova brze palate kao reakcije na niskim temperaturama.

14. Zašto naša koža postane mračna i naša kosa svijetla na suncu?

4

U oba slučaja, sunce prekida melanin, odgovoran za boju kose i kosu. Razlika je u tome što kosa nije živa, u poređenju sa kožom. Kada je pigment prelomljen, ne popunjava se u kosi, tako da je drugi lakši. Koža "odgovara" suncu sa jačim dopunjavanjem melanina, čineći boju tamnijom.

13. Zašto vrijeme za dijete prolazi sporije?

5


Vjerovatno je zato što dijete mora zapamtiti više događaja. Djeca se tek upoznaju sa okolnim svijetom, a njihovo pamćenje mora sakupiti više podataka. Dakle, godinu dana "sadrži" više događaja od odrasle osobe. Takođe je moguće da prilikom projcene nekih situacija pokušavamo da ih podudaramo sa vremenom koje smo već živjeli. Nedjelju dana za dijete je veći dio njihovog života nego za odrasle.

 

12. Zašto se oči ne prehlade kada se smrzavaju?

6


U našim očima nema ćelija i receptora za temperaturu. Osim toga, najveći dio očiju nalazi se unutar lobanje i zagrijava unutrašnjim tokom krvi.

11. Zašto zatvorimo oči kada jedemo limun?

7


Vjerovatno smo dobili ovaj refleks od naših predaka. Naše oči su zatvorene kako bi se spriječilo da kiseli limunov sok uđe u njih, što bi moglo da nanese štetne sluzokože.

10. Zašto urbani golubovi ne sjede na drveću?

8
 

Golubovi u gradovima imaju prirodnu naviku da se naseljavaju na stjenovitom pejzažu, gdje nema drveća. To znači da ne nasljedjuju refleks sjedenja. Struktura njihovih udova im daje priliku da sjede na drveću, ali se nisu navikli na takvo ponašanje.

Dok je sjedila u kafiću ispala joj cipela, a slučajni prolaznik je to iskoristio

 

 

 

9. Zašto je prašina bijela na crnoj pozadini i crna na bijeloj pozadini?

9


Zapravo, obična prašina je siva. Međutim, mala veličina čestica spriječava nam da vidimo njegovu stvarnu boju. Upravo vidimo da li su mrlje lakše ili tamnije od pozadine.

8. Zašto rakunci ispiru hranu?

10

Rakuni često dobijaju hranu iz vode i okoline, tako da može doći do nekih tegoba i algi koje pokušavaju da očiste. Još jedan razlog nije tako sladak: ova životinja može ubiti svoj plen ovako. Rakoni jednostavno "isperu" život iz nje.

7. Zašto ptice lete u V-formacijama?

11


Prvo, spašavaju svoju energiju: ptice koje lete u prvom redu stvaraju posebne vazdušne vijke svojim krilima. Oni koji lete u zadnjim redovima "uhvate" vijke i čuvaju njihovu energiju. Drugo, takva formacija pomaže svim pticama odjednom da vide lidera, koji uvijek leti.

6. Zašto jež nosi jabuke na leđima?

12
 

Ovo nije ništa drugo nego mit ili živopisna slika iz knjiga za djecu. Ove životinje nisu zainteresovane za povrće, jer su oni koji žive u insektima. Ako jež vidi grančicu na pečurki, gljiva će odmah biti pojedena bez namjere da se prikači na leđima životinje. Pored toga, fizički je neprikladan. Ako i dalje vidite nešto poput lista ili bobica na leđima ježa, objekat je tu čista nesreća.

 

5. Zašto potočić žubori?

13


Zvuk se pojavljuje kada su vazdušni mjehurići uhvaćeni strujom vode i potom puknu. Ovo nam daje razne zvuke, koje nazivamo "bubljanjem".

4. Zašto imamo bolesti kretanja?

14


Ovo se dešava jer vaš mozak dobija kontradiktorne informacije iz različitih dijelova tjela. Na primjer, ako ste na brodu, vaše unutrašnje uho osjeća kretanje talasa, ali vaše oči to ne vide.Mozak pokušava napraviti ova dva odvojena osjećanja.

 

3. Zašto se ručni sat kreće prema suncu?

15


Ljudi su imali sunca prije izmišljanja mehaničkog sata. Verzija Sunca imala je štap da se njegova sjena kreće oko satne ploče. Takva "ruka" se pomjerala na isti način kao sunce preko neba tokom dana. Na sjevernoj hemisferi, pravac je bio s lijeve na desno. Mehanička verzija sata je izmišljena tamo negdje kasnije.

 

2. Zašto se prst na kojem se nosi prsten koristi za testiranje krvi?

16


Prvo, palci i ružičasti prsti su blisko povezani sa zglobom. Ako dobijete infekciju, ona se može distribuirati kroz ruku. Shodno tome, oni savjetuju da uzimaju krv sa svih prstiju, osim palca i ružičastih prstiju. Drugo, ovaj prst je najmanje bolan. On "radi" manje od drugih prstiju i ima tanju kožu. Ako ne koristite ovaj prst često, blago rana će brzo zarastati.

 

1. Gdje toaletni otpad ide iz aviona?

17
 
Kada pritisnete dugme za pomjeranje u ravnini, ventil se otvara i usisava sadržaj posude. Sadržaj se prenosi u rezervoar u trajanju od nekoliko sekundi dok ne dostigne svoj limit. Jedan spremnik za skladištenje može držati oko 20 litara otpada. Odmah nakon što avion stane, servisni kamion uklanja sav otpad iz tankova.

Ne propustite