11 činjenica koje će okrenuti vaše shvatanje svijeta naglavačke

E buraz
11 činjenica koje će okrenuti vaše shvatanje svijeta naglavačke
.

Ukupan broj naučnika širom svijeta iznosi oko 8 miliona. Ako svaki od njih 10 godina radi na nečemu, to znači da se svakog dana napravi stotine novih otkrića. Medicina, ponašanje životinja, tehnologija - teorije koje znamo se dokazuju, obaraju ili ispravljaju. Mi smo sakupili nekoliko činjenica koje će oboriti mnoge teorije koje smo do sada znali. Pogledajte o čemu se radi.

1. Ljudski jezik nema posebne zone za različite ukuse

1

Svi smo čuli da sladak ukus osećamo vrhom jezika, dok se receptori za kiselo nalaze na zadnjem dijelu jezika. Međutim, ispostavilo se da je mapa receptora za ukus na jeziku samo mit. Različiti receptori su rašireni cijelom površinom jezika. Iluzija zona je stvorena rasprostranjenošću sličnih receptora na određenim dijelovima jezika.
2. Psi nisu slepi za boje. Oni mogu da vide plavu i žutu

2

Suprotno popularnom vjerovanju, psi ne vide svijet crno-bijelo. Stari mit su raskrinkali ruski naučnici. Eksperiment zasnovan na prepoznavanju punih i praznih činija za hranu različitih boja, pokazao je da su psi dobri u prepoznavanju plave i žute boje. Međutim, ne mogu da vide razliku između zelene i crvene.
3. Jabuka zapravo nije pala na glavu Isaka Njutna

3

Isak Njutn je samo svjedočio padanju voćke koje je dovelo do nastanka teorije gravitacije. Jabuke koje su padale naterale su britanskog fizičara da se zapita zašto sve imaju istu putanju. Vilijam Stukli, biograf naučnika, pomenuo je ovo u "Memoarima iz života Isaka Njutna". Iz te knjige potiče legenda o padu jabuke na glavu naučnika.
4. U potpunom mraku, ljudsko oko može da vidi sveću koja gori na udaljenosti od 27 milja

4

Ne možemo u potpunosti da cenimo moć našeg vida jer smo na ravnom tlu ograničeni horizontom. Maksimalna udaljenost na kojoj oblik zemlje nije uticao na eksperiment iznosi oko 3,1 milju. Zapravo, ljudsko oko može da vidi mnogo dalje: da je Zemlja ravna ploča, u potpunom mraku mogli bismo da vidimo plamen na udaljenosti od 27 milja.
5. Postoje barem 3 Deda Mraza u svijetu

5

To su gradovi u SAD u državama Džordžija, Arizona i Indijana. Onaj u Indijani godinama prodaje mape sa posebnim mjestima za proslavu Božića. Ovde turisti mogu upoznati Deda Mraza, glavni simbol grada. Grad u Džordžiji se može pohvaliti samo parkom, crkvom i sa 8 ulica koja nose praznična imena kao što su Rudolf ili Decembar. Grad u Arizoni je grad-duh i ima samo nekoliko zgrada smještenih uz put.
6. Ovce se tuku nakon striže vune jer ne prepoznaju jedna drugu

6

Svako stado ovaca ima svoju hijerarhiju, a ona zavisi od pola i starosti ovce. Vođa stada dobija bolje mjesto na hranilici ili za odmor i on kontroliše ponašanje drugih ovaca. Ova rutina se ne menja do striže vune, kada započinje mini revolucija. Zajedno sa gubljenjem svog prepoznatljivog izgleda, karakteristika i mirisa, ovce gube i svoj status i bore se za mesto na vrhu.
7. Promjena pozadine na računaru može da smanji nivo stresa

7

Ako ste pod stresom, promjenite okruženje. To se odnosi i na promjenu pozadine na računaru ili iPad-u. Nova slika će smanjiti nivo stresa i povećati produktivnost. Slike prirode se smatraju za najefikasnije, za razliku od urbanih gradskih dijelova ili geometrijskih šara.
8. Gorile mogu da predu kao mačke

8

Ne samo da mačke predu, već i ove životinje: gorile, lemuri, morski prasići, medvedi, lisice, hijene, zečevi i veverice. Gorile čak znaju da predu i dok jedu.
9. Najopasnija država na svijetu je Vatikan

9

Iznenađujući paradoks se dogodio zbog načina na koji se rezultati računaju: broj krivičnih dela građana i kriminalnih prekršaja koji se dogode u toku godine deli se sa brojem stanovnika. Vatikan ima daleko manje stanovnika nego Sao Paolo, Lagos, pa čak i Bronks. Na primjer, 2006. godine, broj stanovnika u Vatikanu je iznosio 492, a broj zločina na njegovoj teritoriji 827. Kao rezultat, ovo je najveća stopa kriminala na svijetu - 1,68 po stanovniku.
10. Lenjivci mogu da zadrže dah 40 minuta dok plivaju pod vodom

10

Ovi sisari, poznati po mirnom načinu života, nemaju ništa protiv odlaska na plivanja. Čak i ako lenjivac hoda brzinom 2 metra u minuti na zemlji, ta brzina je pod vodom 5 puta veća! Zbog njihovog sporog metabolizma, mogu biti bez bazduha rekordno vrijeme.
11. Jedna tona mobilnih telefona sadrži više zlata od jedne tone zlatne rude

11

Prema ekolozima, obradom jedne tone zlatne rude dobija se 1-2 grama zlata. Istu količinu ovog dragocjenog metala dobićete ako obradite sve zlatne dijelove 41 mobilnog telefona. Jedna tona ovih uređaja sadrži skoro 300 grama zlata. Međutim, cijena telefona je suviše velika da se bi se ovakvo kopanje zlata isplatilo.

 

 

Ne propustite