ANALIZA: Da li će Euro preživjeti izlazak Grčke iz monetarne unije?
Evropska centralna banka (ECB) ima načine da ograniči širenje grčke dužničke krize i euro bi mogao da preživi izlazak Grčke iz monetarne unije, izjavio je glavni ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Olivije Blanšar.
"Analizirali smo šta bi moglo da se dogodi ako se kriza proširi na druge zemlje. ECB ima načine da se izbori sa tim", rekao je Blanšar za njemački poslovni dnevnik "Handelsblat".
Na pitanje njemačkog lista postoji li rizik da Grčka napusti eurozonu, Blanšar je rekao: "Nadajmo se da do toga neće doći, ali ako dođe, uvjeren sam da će euro to preživjeti."
On je dodao da je moguće pronaći rješenje za Grčku, ali da je za to potrebna dodatna inostrana finansijska pomoć. Od Grčke se zahtjeva da ove godine ostvari budžetski suficit od tri odsto.
"To je vjerovatno suviše ambiciozan cilj, iz političkih i ekonomskih razloga", rekao je on.
ECB je jučer, prvi put od februara, ostavila gornju granicu hitnog fonda za likvidnost grčkih banaka nepromjenjenu, ostavivši Atinu i njene kreditore pod pritiskom da postignu sporazum o reformama, o kom već mjesecima pregovaraju.
Mudis: Izlazak Grčke promijenio bi prirodu eurozone
Eventualni izlazak Grčke iz eurozone neće značiti povratak dužničke krize iz 2012, ali će izmijeniti prirodu monetarne unije, izjavila je višerangirani analitičar bonitetne agencije "Mudis" Ketrin Muelbroner.
Brojni analitičari smatraju da će Grčka biti primorana da izađe iz eurozone, ukoliko ne uspije da postigne dogovor sa kreditorima i dobije dodatnu finansijsku pomoć.
"Ne mislimo da bi izlazak Grčke bio bez posljedica. To bi izmijenilo lice i prirodu eurozone, koja bi trebalo da je trajna kategorija", kaže Muelbroner i dodaje da bi Portugalija bila ugrožena izlaskom Grčke iz monetarne unije.
Prema njenim riječima, uticaj izlaska Grčke bio bi ograničen zaštitnim programom Europske centralne banke, ali bi mogao da utiče na korporativne operacije. (Srna)
Nema sredstava iz fonda za Grčku ako ne vrati dug
Grčkoj će biti uskraćeno finansiranje iz MMF, ukoliko ne vrati dug toj instituciji na vrijeme, izjavio je danas portparol MMF Vilijam Mari.
"Bilo koja zemlja koja ne ispuni svoje obaveze prema fondu gubi pristup sredstvima iz MMF", rekao je Mari i dodao da vjeruje da će Atina vratiti svoje dugove na vrijeme.
Grčki ministar unutrašnjih poslova Nikos Vucis izjavio je tokom vikenda da Atina neće sljedećeg meseca otplatiti novu tranšu duga MMF-u zato što nema novca.
"Četiri rate duga MMF-u koje treba da budu isplaćene u junu iznose 1,6 milijardi eura, ali taj novac neće biti isplaćen, jer ga nemamo", rekao je on.
Grčka ljevičarska vlada već mjesecima pregovara sa kreditorima (MMF, EU i Evropska centralna banka) u pokušaju da otključa isplatu posljednje tranše kredita pomoći vrijedne 7,2 milijarde eura. Pregovori su zapeli oko smanjenja penzija, reforme tržišta rada, fiskalne poltike i povećanja poreza na dodatu vrijednost, koje zahtjevaju kreditori, a koje vlada u Atini oklijeva da sprovede.
Portparol grčke vlade je danas rekao da se Atina nada da će sporazum biti postignut do nedjelje, da bi komesar EU za ekonomska i monetarna pitanja Pjer Moskovisi potom izjavio da nisu tačne tvrdnje Grčke da su ta zemlja i njeni kreditori "na dvije trećine puta" ka sporazumu.
"Još uvijek ima mnogo posla. Naziru se solidni reformski programi. Dogovor je moguć", rekao je Moskovisi na marginama samita G7 u Drezdenu i dodao da je u pregovorima ostvaren napredak na polju poreza i penzija, prenosi Tanjug.