Rand Paul pita Haspela da li je CIA-a bila uključena u nadzor predsjednika Donalda Trumpana
Rand Paul ima posljednje pitanje kandidatu za ravnatelja CIA Gine Haspel: Je li ona uopće bila uključena u bilo kakav nadzor predsjednika Donalda Trumpa tokom predsjedničke kampanje 2016. godine?
Senator Kentucky poslao je Haspelu pismo u utorak, postavljajući svoje sumnje. Misija je posljednji pokušaj da se Haspel odveze prije njezine očekivane potvrde pokušavajući pribaviti predsjednika CIA-inog kandidata da prizna da je svjestan obavještajne zajednice koja prati predsjednika.
"Dovoljno je visoka u CIA-i, mislim da bismo trebali znati što ona zna o tome je li kampanja Trump bila nadzirana", rekao je Paul na Fox News. "Prije nego što bude imenovana, ako je doista imenovana, željela bih znati što ona zna o nadzoru kampanje Trump i zašto je bila uključena CIA?"
Trump je 2017. godine optužio bivšeg predsjednika Baracka Obame da svoje "žice odvode" u Trump Toweru u New Yorku. Ministarstvo pravosuđa kasnije je reklo da nema nikakvih dokaza o takvim prisluškivanjem. Jedan savjetnik za kampanju Trump, Carter Page, bio je predmet nadzora FBI-a, a drugi Trumpovi savjetnici imali su razgovore s ljudima koji su pratili.
Pavao je jedini republikanski senator koji se sada suprotstavlja Haspelu. Dosta demokrati su izašli na potporu tjedan dana kako bi potvrdili njezinu potvrdu prije kraja mjeseca.
U pismu Haspelu, kojeg je dobio od POLITICO, Paul je pitao je li CIA ili druge vladine agencije prate ili prikupljaju priopćenja kandidata Trumpa u njegovim posjetima Velikoj Britaniji ili Europi i ako Haspel ili drugi djelatnici CIA-e "surađuju sa stranim obavještajnim službama" držati kartice na Trumpu tijekom posljednjih pet godina.
Paul je također pitao je li CIA svjesna bilo kakvih nastojanja savezne vlade da nadgleda sve kandidate za predsjednika kada su putovali izvan Sjedinjenih Američkih Država i zatražili od CIA-e da pokaže koje bi okolnosti vodile agenciju da prati predsjedničke kandidate. Njujorčani su izvijestili da su britanski obavještajni dužnosnici izvijestili bivšeg ravnatelja CIA-e John Brennan o komunikacijama između Trumpove kampanje i Rusije, iako nije rekla kako su ih presreli.
"Zabrinut sam zbog izvješća da je John Brennan, bivši šef CIA-e pod predsjednikom Obamaom, da surađuje s britanskom inteligencijom kako bi špijunirali kampanju Trump. Ovo je velika stvar ", rekao je Paul.