Evo kako da se rješite grča u nogama u sekundi OVIM JEDNOSTAVNIM TRIKOM!
Noćni se grčevi javljaju kod čak 70% ljudi starijih od pedeset godina, a mogu se pojaviti u svakoj životnoj dobi, čak i kod djece. Problem je što se javljaju sasvim nenadano, u neko doba noći ili tijekom aktivnosti.
Uglavnom si svi grčevi u nogama su neočekivane kontrakcije ili stezanja mišića koje traju nekoliko sekundi ili minuta. Kada se to dogodi pokušajte nježno istezati mišić. No, za kronične grčeve ipak biste trebali znati uzrok kako biste posjetili liječnika i počeli odgovarajuću terapiju.
1. Dehidracija
Profesionalni i rekreativni sportaši se stalno bore s grčevima, pogotovo u ljetnim mjesecima, po vrućinama kada ne unose u tijelo dovoljno izgubljene tekućine, objašnjava Mark D. Peterson, fizioterapuet
Iako u teoriji, događa se vjerojatno to da nedostatak tekućine uzrokuje osjetljivost završetka živaca te tako nastaju kontrakcije u prostoru oko tih živaca što dovodi do pritiska na završetke. Po vrućinama i za vrijeme vježbanja znojenjem gubimo veće količine tekućine iz tijela koju odmah treba nadoknaditi.
2. Nedostatak minerala
Znojenjem tijelo gubi i elektrolite što također uzrokuje grčenje mišića. Isto tako i manjak minerala poput kalcija, kalija, magnezija ili natrija. Osim u bananama, slatkom krumpiru, špinatu, jogurtu i orašastim plodovima, minerale možemo nadoknaditi i manjim količinama sportskih pića. Sve je vrlo dostupno, pa je vrijeme da dodate te namirnice u svakodnevnu prehranu.
3. Trudnoća
Grčenje mišića kod žena u trudnoću uobičajeno je u zadnjem tromjesečju.
Ovo se događa zbog toga što su nedostatci magnezija i kalija normalni za vrijeme visoke trudnoće, napominje dr. Peterson
Zato pijete puno vode, a s liječnikom razgovarajte i o konzumaciji dodataka magnezija.
4. Intenzivni treninzi
Kada se odlučite na vježbe trčanja za maraton ili dugu vožnju biciklom, vaše tijelo nije odmah naviknuto na novi intenzitet treninga i kretnje.
Uvijek kada se pojavljuju grčenja za vrijeme novih vježbi to je znak da radite nešto previše ili prebrzo, ističe fizioterapeut
Polako krenite s novim treningom te svaki dan povećavajte intenzitet kako bi se tijelo imalo vremena naviknuti.
5. Slabost
Grčevi se često događaju kada ste preumorni. Ako ne unosite dovoljno vode ili se tijelo nije dovoljno oporavilo od posljednjega treninga, mišići mogu biti u lošem stanju,
Umorni mišići gube više nutrijenata nego ih koriste pa zato tijelo ne može funkcionirati ispravno, objasnio je liječnik Peterson
Grčevi koje so događaju po noći također su česta posljedica umora.
6. Stajanje i sjedenje
Mišići su tu da se kreću i odmaraju pa zato sjedite li cijeli dan ili stojite mogli biste kasnije osjetiti grčenje. Dugo stajanje može potpomoći umor mišića i uzrokovati grčeve. Dok dugo sjedenje uzrokovati "kvar" rada mišića dok mišićna vlakna postaju hiperaktivna. Kada su mišići "uključeni" i ne mogu se opustiti vi ćete vrlo vjerojatno osjetiti grčeve. Kada dugo stojite, sjednite ponekad, a ako često sjedite – ustanite, prošećite koju minutu za svakih 45 minuta sjedenja.
7. Lijekovi
Diuretici i lijekovi za povišeni tlak mogu uzrokovati grčeve budući da utječu na pojačano izlučivanje soli i tekućine iz tijela. Također neki lijekovi za osteoporozu, astmu i bolove mogu smanjiti proizvodnju nekih hormona ili pojačani gubitak vitamina i minerala. U tom slučaju razgovarajte s liječnikom o promjeni vrste lijeka.
8. Multipla skleroza
Grčevi u nogama su također jedan od simptoma multiple skleroze. Oboljeli često osjećaju trzaje i grčenje mišića. Neki u tim trenucima osjećaju malaksalost mišića dok drugi grčeve i bolove.
9. Osteoartritis
Ova bolest često uzrokuje bolove i neugodu u zglobovima, a nisu isključeni trzaji i grčevi mišića. Grčevi se povezuju sa osteoporozom kralježnice što može dovesti do oštećenja živaca i pogoršanja.
10. Hipotireoza
Oboljeli proizvode premale količine hormona štitnjače i s vremenom taj nedostatak oštećuje živce koji šalju signale od mozga i kralježnice prema rukama i nogama. Te osobe osjećaju tupost u mišićima, a ponekad i grčeve u nogama.
Naučno je dokazano da smanjen broj elektrolita u krvi poput magnezija, kalija, kalcija i natrija mogu dovesti do česte pojave grčeva u nogama. Oni se smanjuju pojačanim znojenjem ili pak uporabom diuretika.
Osim nedostatka minerala, uzročnici grčeva u nogama mogu biti i neudobne cipele, spuštena stopala, degenerativne promjene zglobova stopala, nepravilno sjedenje ili pak neke bolesti lokomotornog aparata.
Uhvati li vas grč u stopalu ili u drugom dijelu noge, možete ga se uspješno riješiti ovim trikom. Primite se za nožne prste noge koju je uhvatio grč te ih naglo i snažno povucite prema sebi.Bude li bol snažna, izdržite i pokušajte zadržati stopalo u tom položaju, a drugom rukom istovremeno masirajte bolni mišić. Grč će vrlo brzo popustiti.