Kako će se tvoj život promijeniti ako prestanete spavati? Koliko dugo vi možete da ostanete budni?
Ima li haluciniranja ili zabludu da seosjećate kao da ste dio zbilja užasnog življenja? To je nešto što vam se zapravo može dogoditi s nedostatkom sna. Sljedeći članak će vas voditi korak po korak kroz faze ekstremne deprivacije spavanja kako bi saznali što vas čeka na drugoj strani.
Zamislite na trenutak koliko još možemo postići, ako smanjimo spavanje. Uz sve to vrijeme, mogli bismo se pretvoriti u superhumane. Ikad se pitate postoji li prilika da trenira mozak da spava manje ili možda ne spava uopće?
Prikupili smo neke činjenice o učincima ekstremne deprivacije sna, u slučaju da ih želite pokušati.
6 sati kasnije, nakon neprospavane noći
12 sati kasnije
Mozak počinje isključivati nebitne mentalne funkcije poput vremena reakcije i donošenja odluka. Osjećate se trulim, ali se i dalje možete nositi sa svakodnevnim zadacima.
24 sata kasnije
Paradoks počinje s činjenicom da umjesto da se osjećate umorno, iznenadni je prasak energije i može se osjećati još produktivniji nego inače. Sva vaša osjetila postaju izoštrena i svijet i ljudi oko vas izgledaju ugodni. To je zato što vaš mozak pokušava nadoknaditi nedostatak sna povećanjem razine dopamina. To je za dobre vijesti, jer ako idete bez spavanja iznad ove točke, počinjete se suočavati s daleko manje uzbudljivim posljedicama.
36 sati kasnije
Vaša memorija počinje slabiti i vrijeme reakcije se smanjuje dok vaš mozak i dalje štede energiju da funkcionira. Ako uspijete otići još jednu noć bez sna, stvari počinju vrlo pogrešno odavde. Vaše tijelo počinje zaustaviti određene fizičke funkcije, kao što je vaš imunološki sustav spušta vaš metabolizam, što dovodi do još teže umora.
48 sati kasnije
U ovom trenutku stvari su zastrašujuće i možete početi halucinirati. Nedostatak vitalnih kemikalija i hranjivih tvari izaziva reakcije u vašem preopterećenom mozgu, što uzrokuje iluzije. Možda ćete vidjeti i čuti stvari koje zapravo nisu stvarne, poput šapata, čudnih zvukova i vizije. Također možete početi gubiti trag vremena i zaboraviti osnovne stvari kao što je vaše ime ili kako jesti.
3-11 dana kasnije
Gotovo nitko u zdravom umu nije uspio preći liniju ostanka budan u posljednjih 11 dana. Jedini službeni zapis pripada Randy Gardneru, 17-godišnjem studentu iz San Diega koji je 1964. proveo eksperiment za znanstveni projekt. On je uspio ostati budan 264 sata ravno, što je jednako 11 dana.
Znači li to da naš mozak i dalje ima potencijal da prođe kroz ovu 11-dnevnu točku razbijanja bez ozbiljnih šteta? Možda, ali po kojoj cijeni? Sljedeći put, dvaput razmislite o toj noći i odaberite spavanje, ne pretvorite se u zombi!
Jeste li uspjeli ostati budni dugo vremena? Kako si to napravio? Podijelite svoja iskustva u komentarima u nastavku.