EKOLOŠKA KATASTROFA U BiH, VELIKE KOLIČINE BIJELE PJENE IZLILE SE U RIJEKU: Voda zagađena otrovnom materijom!

Bosna i Hercegovina
EKOLOŠKA KATASTROFA U BiH, VELIKE KOLIČINE BIJELE PJENE IZLILE SE U RIJEKU: Voda zagađena otrovnom materijom!
.

Općinu Lukavac kod Tuzle pogodila je ekološka katastrofa velikih razmjera nakon što je pukao nasip, zbog čega je došlo do isticanja veće količine tekućine s taloga "bijelog mora" iz tvornice "Sisecam soda Lukavac".

Tekućina iz taložnice "Bijelo more" poplavila je poljoprivredno zemljište i izlila se u rijeku Spreču, piše lokalni portal SodaLIVE.

''Zbog bazičnih pH vrijednosti ovog taloga došlo je do povećanja pH vrijednosti Spreče. Došlo je do opasnog narušavanja eko sistema rijeke Spreče i do dugotrajnog onečišćenja zemljišta. U narednim danima će se vršiti analiza zemljišta od mjesta pucanja nasipa'', izjavio je za Abdel Đozić, profesor na Tehnološkom fakultetu u Tuzli.

bijelo-more-spreca-2

A Srna je objavila da bi otrovna materija iz Spreče mogla dospjeti u rijeku Bosnu.

Voda zagađena otrovnom materijom koja je jučer istekla u rijeku Spreču iz postrojenja Fabrike iz Lukavca bi, prema procjenama Republičke uprave Civilne zaštite /RUCZ/, prirodnim tokom Sprečom mogla da dospije u Republiku Srpsku, u regiju Doboj, a potom nizvodno Bosnom sve do ušća u rijeku Savu, rekao je portparol RUCZ Željko Stojanović.

"Apelujemo da stanovništvo, posebno vlasnici bunara uz rijeku Bosnu ne koriste vodu iz te rijeke dok na teren ne izađu nadležne ekipe, uzorkuju vodu'', izjavio je Stojanović Srni.

On je naveo da je RUCZ o akcidentu obaviještena danas poslije podne, te da je neophodno da na teren prvenstveno izađu inspektori Inspektorata za vode Republike Srpske i nalože dalje aktivnosti.

"Inspektorat za vode je naša referentna tačka i ustanova na osnovu koje ćemo mi biti uključeni u sve što je potrebno. Očekujemo da kolege iz Federacije BiH izađu u javnost sa informacijama šta se tačno dogodilo i zašto se otrovna materija izlila u Spreču. Na nama u Republici Srpskoj je da uradimo ono što je do nas i da se zaštitimo", kaže Stojanović.

 

Ne propustite