Niko ga ne cijeni i ne jede: Ovo povrće je TAJNI LIJEK za RAK, recept je tu, vrijedi pokušati
Šparoga je jedna od najstarijih samoniklih kultura na Mediteranu. Cijenjena je kao delicija već više od 2000 godina.
Ova je biljka raširena po mnogim kontinentima jer ima mnogo podvrsta.
Neke se vrste koriste više za prehranu, druge samo za liječenje - poput Asparagus racemosus, znane kao Shatavari, koja se već tisućama godina koristi u Ayurvedi.
Ljekovita svojstva šparoge
Šparoga ima bogatu nutritivnu vrijednost - sadrži vitamine A, K, B, C i E, folnu kiselinu, željezo, bakar, vlakna, mangan, kalij, kolin, cink, magnezij i selen.
Uz svoj bogat nutritivni profil, šparoga je siromašna kalorijama. 100 g šparoga sadrži tek 20 kalorija - što je čini idealnom namirnicom za mršavljenje.
Zahvaljujući saponinima i flavonoidima, šparoga ima snažna antiupalna svojstva. Zbog toga povoljno djeluje kod bolesti srca i krvnih žila.
Za prevenciju bolesti srca zaslužna je i velika količina vitamina skupine B, koji kontroliraju razinu homocisteina.
Šparoga je jedan od najbogatijih izvora rutina - flavonoida koji smanjuje kolesterol i krvni tlak te jača krvne žile.
Porcija šparoga sadrži čak 114 posto preporučene dnevne količine vitamina K, koji je neophodan za sintezu osteokalcina - proteina koji jača kosti.
Vitamin K sprečava nakupljanje kalcija u tkivima koje može dovesti do ateroskleroze, kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara.
Velike količine inulina u šparogi ključne su u liječenju probavnih problema. Naime, inulin je idealna hrana za dobre bakterije koje poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari, smanjuju rizik od alergija i raka crijeva.
Vlakna u šparogi potiču probavu te smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2.
Šparoga, uz lubenice i avokado, spada u namirnice najbogatije glutationom. Glutation je jedan od najproučavanijih i najvažnijih antioksidanata. Bitan je za cjelokupno zdravlje, obnavljanje imunoloških stanica i jedan je od najjačih sredstava za čišćenje organizma.
Niske razine glutationa povezane su s preranim starenjem, pa čak i smrti.
Glutation je važan agens u borbi protiv raka jer štiti od oštećenja uzrokovanih oksidativnim stresom.
U laboratorijskim istraživanjima glutation je u potpunosti zaustavio umnožavanje virusa AIDS-a.
Šparoga je moćan diuretik koji pomaže u oslobađanju organizma od mokraćne kiseline, rastvara bubrežne kamence i pomaže kod gihta.
Zbog bogatstva folne kiseline šparoge su odlična hrana za trudnice.
Šparoga...
sprečava bolesti srca i krvnih žila
pomaže kod dijabetesa tipa 2
prirodni je afrodizijak
pomaže kod kroničnog umora
štiti od alergije i astme
pomaže kod gihta i bubrežnih kamenaca
smanjuje kolesterol i visoki tlak
odlična je namirnica za mršavljenje
pomaže kod probavnih tegoba
smanjuje rizik od karcinoma
čisti organizam
Nekoliko sati nakon konzumacije šparoga primijetit ćete promjenu mirisa mokraće. No, to nije ništa opasno, i sigurno to nije razlog zbog kojeg ih ne biste trebali jesti.
Prije nekoliko godina upoznao sam čovjeka koji je tražio šparoge za prijatelja koji je imao rak. Dala mi je fotokopiju članka naslovljenog „Šparoge za rak” objavljenog u Cancer News Journalu u oktobru 1979. godine. Sadržaj ću proslijediti, kao što je meni proslijeđen.
Ja sam biohemičar, specijalist na području naučnih dijeta već 50 godina.
Prije nekoliko godina čitao sam o otkriću Richarda R. Vensala, DDS da šparoge možda liječe rak. Uspostavio sam vezu s njim i počeo radi na tom projektu, nakupio sam brojne pozitivne zdravstvene slučajeve, od kojih neke navodim ovdje:
– Slučaj 1: Muškarac, sa skoro beznadnim slučajem raka limfnih čvorova bio je potpuno nepokretan. U roku jedne godine od početka terapije sa šparogama njegovi liječnici više nisu mogli otkriti nikakve tragove raka, pa je muškarac opet potpuno aktivan.
– Slučaj 2: Uspješan 68-godišnji poslovni čovjek, koji je imao rak na mjehuru, liječio se 16 godina. Nakon godina medicinske terapije, uključujući zračenja, započeo je sa šparogama terapijom. U roku tri mjeseca pregledi su pokazali da je njegov rak na mjehuru nestao, a bubrezi su normalni.
– Slučaj 3: Muškarac koji je imao rak na plućima: Petog marta 1971. godine, bio je operacijskom stolu kad je utvrđeno da je njegov rak toliko raširen, da ga se nije moglo ukloniti kirurškim putem. Kirurg ga je sašio i njegov je slučaj proglasio beznadnim. Petog aprila muškarac je čuo za terapiju šparogama i odmah je započeo terapiju. U avgustu je rendgenski snimak pokazao da je rak nestao.
– Slučaj 4: Žena koja se godinama borila s rakom kože. S vremenom se razvilo nekoliko dodatnih žarišta te je njezin liječnik ocijenio da je bolest napredovala. Nakon tri mjeseca terapije sa šparogama ustanovio je da se situacija uvelike poboljšala te da je koža opet u redu. Ista pacijentica je potvrdila da je izliječila i bolesne bubrege s čijom se bolešću borila od 1949. godine. Bubrežne kamence je operirala već 10 puta te je čak i invalidninu dobila zbog dijagnoze da je njena bolest neizlječiva. Ozdravljenje pripisuje terapiji sa šparogama.
Sam nisam bio iznenađen niti rezultatima iz knjige „Elementarna medicina”, koju je 1854. godine napisao profesor s Pensilvanijskog sveučilišta, gdje se navodi da su šparoge bile upotrijebljene kao narodni lijek protiv bubrežnih kamenaca. Naveo je čak i ispitivanja o sposobnosti šparoga da „rastope” bubrežne kamence koji su bili provedeni još 1793. godine.
Predstavio bih i druge slučajeve, ali službeno medicinsko okruženje otežava dobivanje zdravstvenih dosjea, zato apeliram na čitatelje, da budu posrednici tih dobrih vijesti i dalje, da dobijemo što veći broj potvrda ozdravljenja, kako bismo medicinske skeptike uvjerili u djelovanje tog nevjerojatno jednostavnog i prirodnog lijeka.
Šparoge prije upotrebe treba skuhati, pa su konzervirane šparoge upotrebljive isto kao i svježe. no uvijek je bolje koristiti svježe. Kuhane šparoge mikserom izmiješajte u pire pa ga stavite u hladnjak. Bolesniku dajte 4 pune velike kašike pirea 2 puta na dan – ujutro i navečer. Pire se može razvodniti i piti kao topao ili hladan napitak. Ta je terapija zasnovana na temelju dosadašnjih iskustava pa se lako može, ovisno od slučaja do slučaja, doza povećati i prilagoditi po potrebi, štetiti ne može! Prvi znakovi poboljšanja se obično pokažu nakon 2-4 sedmice primjene terapije.
Kao biohemičar, vjerujem u staru izreku „Bolje spriječiti nego liječiti.” pa po toj logici sa ženom pijem napitak od šparoga za vrijeme obroka. Po 2 kašike pirea razrijedimo s vodom i pijemo uz doručak i večeru – ja vruće, a žena hladno… Već godinama kontroliramo krv.
Zadnji pregled krvi kod specijaliste za zdrave prehrambene navike pokazao je poboljšanje svih pregledanih elemenata. Takav rezultat pripisujem šparoga terapiji.
Kao biohemičar sam napravio opsežno istraživanje o svim aspektima raka i svim propisanim terapijama. Kao rezultat ovog istraživanja, uvjeren sam da je šparoga teorija utemeljena u najnovijim teorijama o raku.
Šparoge sadrže lijepu količinu proteina zvanih histon, za koje se vjeruje da su aktivni u procesu rasta stanica. Iz tog razloga, vjerujem da se može reći da šparoge sadrže supstancu, koju ja nazivam normalizatorom rasta ćelija, što ima za posljedicu njihovo djelovanje na rak. Bez obzira na teoriju, upotreba šparoga koju mi preporučujemo je bezopasna. Niko, niti državne naučne vlasti, vam ne mogu zabraniti da je koristite, a napraviti vam mogu samo dobro.
Američki Nacionalni Institut za Rak je potvrdio, da je šparoga najviša na ljestvici testirane hrane po količini glutationa, koji se smatra jednim od najjačih antikancerogena i antioksidansa.