Žene s ovom kožnom bolesti često misle da imaju akne, evo koji je glavni uzrok za izbijanje OVE bolesti
Na licu su vam se pojavili crveni i gnojni prištići, čini se da je odgovor jasan – to su sigurno akne! Međutim, to nije uvijek točno, a (pogrešno) samoliječenje može još i pogoršati stanje kože.
Perioralni dermatitis je bolest kože koja nije jako opasna, a nije ni zarazna. Pogađa uglavnom žene, jer smo mi uglavnom sklone „prenjegovati“ kožu. Dakle, glavni uzrok za izbijanje bolesti je pretjerano korištenje proizvoda za njegu kože. Da, i mi smo se čudile! Ali, doista postoji nešto što bi se moglo nazvati „previše njege“.
Zbog neobičnog razloga za nastanak ove kožne bolesti, ista se još u slengu naziva „manekenska bolest ili bolest stjuardesa“. Naime, obje te strukovne grupe poznate su po „njegovanom“ izgledu.
Kako bolest izgleda
U početku se kod većine pogođenih perioralnim dermatitisom pojavljuje crvenilo na području oko usta. Potom se često širi na područje nosa, bradu i oko očiju. Dolazi do guljenja kože te peckanja ili osjećaja napetosti kože. Osim toga - slično kao kod akni – stvaraju se i gnojni prištevi. Posebnost ove bolesti jest da oko usana ostane bijela traka koja nije pogođena crvenilom.
A post shared by @ monja.berlin on
Uzroci:
Pravi uzroci ove bolesti nisu još detaljno istraženi. Znanstvenici se slažu da postoje neki faktori koji pogoduju nastanku bolesti:
• pretjerano korištenje kozmetike
• stres
• hormonske promjene
• bolesti želuca i crijeva
• infekcije gljivicama ili bakterijama
• upotrebljavanje zubne paste s fluorom
• unutarnja i vanjska upotreba lijekova s kortizonom
Jedan od najčešćih uzroka za perioralni dermatitis ipak je pretjerana upotreba proizvoda za njegu lica, odnosno, preosjetljivost na neke proizvode. Koža lica jako je osjetljiva pa reagira na kreme, make-up ili gelove za čišćenje. Koža gubi vlažnost te sposobnost da sama stvara potrebnu masnoću. Potom nastaje suha koža, koja se guli te je veći rizik od nastanka od periroalnog dermatitisa. A sve to zato jer postoji mišljenje da mnoštvom krema činimo svojoj koži uslugu.
A post shared by @ monja.berlin on
Liječenje
Ako si prepoznala simptome, važno je da se savjetuješ sa stručnjakom. Liječnik će utvrditi je li doista riječ o toj bolesti te ti prepisati potrebnu terapiju. Utvrdi li se da je doista riječ o perioralnom dermatitisu, onda se moraš odreći svih kozmetičkih proizvoda za lice. Osim kreme koju ti propiše liječnik, naravno. Lice se pere isključivo mlakom vodom. Nemoj se razočarati ako nećeš brzo vidjeti poboljšanje – naime, najčešće do prvih poboljšanja dolazi tek nakon tri tjedna.
Ovisno o jačini kožne bolesti, liječnik će prepisati potpuno izbjegavanje kozmetičkih proizvoda za lice u trajanju od 6 tjedana do 3 mjeseca.