Mirni protest i sutra u Tuzli uz poruku „Istina nama, kazna zločincima“

Bosna i Hercegovina
Mirni protest i sutra u Tuzli uz poruku „Istina nama, kazna zločincima“
.

Udruženje građana „Žene Srebrenice“ će se i sutra u 12.00 sati, kao i svakog 11.og u mjesecu, okupiti na Trgu žrtava genocida Srebrenice u Tuzli uz poruku „Istina nama, kazna zločincima“

Mirnom protestu u Tuzli pridružit će se Medžlis iz Kladnja, Udruženje žena u crnom iz Beograda, kao i mnogobrojni građani Tuzle i drugi.   

- Mirni protest se održava u znak sjećanja na 11. juli 1995. godine kada se dogodio najkrvaviji genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i kada je tog dana 42.000 stanovnika Srebrenice “Zaštićene zone Ujedinjenih nacija” napaćenih troipogodišnjom opsadom predato u ruke četnicima – saopćeno je iz Udruženja, javlja Fena.

Navode da je do sada u Memorijalnom centru u Potočarima ukopano više od 6.000 posmtrnih ostataka žrtava genocida ubijenih u julu 1995. godine.

Kako kažu, mnoge porodice još uvijek tragaju za svojim najdražim koje nisu pronađene i identificirane, zločinci  još uvijek slobodno se kreću na prostorima  Srbije, Crne Gore i RS, masovne i sekundarne grobnice još neekshumirane.

 

Ne propustite