Žrtve zločina strahuju da je Šešeljeva sloboda poruka da se zločin isplati
Žrtve okupljene oko Udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“ uputile su protesno pismo zbog puštanja na privremenu slobodu Vojislava Šešelja, predsjednika Srpske radikalne stranke (SRS) i osumnjičenog za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Sudsko vijeće odobrilo je puštanje Vojislava Šešelja iz Haškog tribunala na privremenu slobodu, zbog njegovog teškog zdravstvenog stanja.
Protesno pismo zbog ove odluke Sudskog vijeća žrtve srpske agresije uputile su Theodoru Meronu, predsjedniku Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY), Ban Ki-moonu, generalnom sekretaru UN-a te Gabrieli Knaul, specijalnom izvjestitelju o neovisnosti sudija i advokata pri UN-u.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“ kaže kako su žrtve nezadovoljne radom i postupcima Međunarodnog suda u slučaju Vojislava Šešelja.
-Tražimo da se razmotre naše sumnje u rad Tribunala. Naše sumnje prije svega odnose se na neprofesionalan rad predsjednika Tribunala Theodora Merona. Smatramo da je on svojim radom prethodine četiri godine uništio pravdu koja je bila osnovna svrha formiranja Suda, navodi Subašić.
Žrtve agresija dalje ističu kako se boje da pravda u slučaju masovnih zločina na prostoru BiH od 1992. – 1995. godine neće biti zadovoljena i da žrtve neće dobiti duševnu satisfakciju koju godinama iščekuju.
Potvrda njihovih bojazni, navode, je i puštanje Vojislava Šešelja na slobodu. To je izazvalo strah među žrtvama da Tribunal ne ispunjava svoju obavezu, koja je zasnovana na pravdi i upozorenju budućim generacijama da se zločin ne isplati i da će biti sankcionisan.
Postavlja se pitanje, navode dalje žrtve u svom pismu, u kom smijeru to ide Tribunal u završnim godinama svog postojanja i kakvu će poruku ovaj sud dati budućim generacijama, prenosi NAP.